חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה חשוב לבנות אסטרטגיית השקעה מותאמת אישית

תוכנית מותאמת אישית

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

שאלה שנשאלה: 

“לקראת מכירת דירה בבעלותנו.
נישאר עם הון עצמי של ~1.6M
המחשבה המתגבשת היא למנף ולקנות 2 (אולי 3) דירות להשקעה ובמקביל לעבור לגור בשכירות…
אשמח לדעה מקצועית ותובנות מניסיון אישי על המהלך.”

 

השואלים נמצאים בנקודת זמן מיוחדת. הם מחלצים הון מקירות ביתם ונמצאים בתחילתו של שביל האבנים הצהובות שבהחלט עשוי להוביל אותם אל היעד הנכסף של ביטחון כלכלי ללא תלות בעבודה. עם זאת, אינם יכולים לצפות שזה יקרה ביום אחד. כמה מהר זה בכל זאת יכול לקרות? זה תלוי בשני גורמים עיקריים – איזו הכנסה מהשקעות הזוג צריך על מנת לממן את רמת חייהם הרצויה ובאסטרטגיה בה ינקטו על מנת להגיע ליעד.

 

אביא כאן את התייחסותי:

בנוגע לשאלה הראשונה, חשבו מהי רמת ההוצאה שלכם נכון להיום ואילו הוצאות גדולות צפויות לכם בעתיד. תוסיפו מרווח עבור אינפלציה ובלת”מים והגעתם למספר.

 

בנוגע לאסטרטגיה. הסכום שתחלצו ממכירת הדירה מאפשר לכם השקעה במגוון רחב של אפיקים – נדל”ן בארץ, נדל”ן בחו”ל, שוק ההון ועוד, כאשר גם שילוב של מספר אפיקים בא בחשבון.
עכשיו אתם ניצבים בצומת דרכים, לא כל כך יודעים מה לבחור ונכון לעכשיו ייתכן ואתם רואים רק אפשרות אחת, המוּכּרת ביותר – רכישה של 2-3 דירות להשקעה. אני לא טוען שזו בהכרח אפשרות לא טובה, אך היא לבטח לא היחידה.

תוכנית עסקית

איך לבחור מבין האפשרויות? 

כאן יש צורך בבניה של תוכנית כלכלית מותאמת אישית שתיקח אתכם ממצבכם היום (חיסכון חודשי של X ש”ח בחודש + הון של כ-1.5 מיליון ש”ח) לעתיד הכלכלי המיטבי שלכם – הכנסה מהשקעות של Y ש”ח בחודש).

 

אסביר למה אני מתעקש על “מותאמת אישית”. כביכול אפשר לייצר הרבה תוכניות שבהינתן המצב הנוכחי יביאו אתכם למצב הרצוי ואז לבחור מבין האפשרויות את המהירה ו/או הבטוחה ביותר. לא בהכרח תהיה זו האפשרות הטובה ביותר.

 

כל אדם וכל משפחה שונים זה מזה ויש הרבה גורמים שבהם צריך להתחשב בבניית התוכנית – מצב משפחתי, מצב בריאותי, תכניות לטווח הקצר והבינוני ועוד. ודבר חשוב מאוד – אפיון בני הזוג כמשקיעים. למה זה חשוב? אסביר זאת באמצעות אנלוגיה לעולם הספורט.

 

כשספורטאי חובבן מתאמן לקראת תחרות גדולה, כגון מרתון ראשון (בתקופה בה מתקיימות תחרויות לא וירטואליות), המטרה העיקרית שהוא שם לעצמו היא לסיים את המרוץ. עכשיו נשאל את עצמנו – מה צריכה להיות המטרה השניה בחשיבותה? טעות נפוצה של הרבה ספורטאים חובבים היא קביעת זמן יעד כמטרה השניה. התוצאה – לרוב הם מגיעים לקו הסיום, חלקם אף מגיעים לקו הסיום עם זמן היעד, אבל רבים מאד נפצעים תוך כדי התחרות ומגיעים לקו הסיום דואבים וסובלים. לא כך חלמו שיצלמו אותם חוצים את קו הסיום. לכן, לעניות דעתי, המטרה השניה בחשיבותה צריכה להיות ליהנות מהדרך ולהגיע לקו הסיום בריאים ושמחים.


כך גם כשאנו בונים ומוציאים לפועל תוכנית כלכלית. יש לנו מטרה להגיע אל היעד, אבל אנו רוצים גם ליהנות מהדרך ולישון טוב תוך כדי. ולכן חשוב מאד להבין עם אילו אפיקי השקעה אתם תישנו היטב.

לדוגמה

משקיע א’ מרגיש מעולה עם השקעות בשוק ההון. הוא מודע לתנודתיות השוק ולירידות החדות בעתות משבר ולא מתרגש מכך. הוא כמובן לא יתפתה לממש את התיק בהפסד וימתין בסבלנות עד סיומם של משברים על מנת להמשיך ולהרוויח תשואות נאות. לעומת זאת, משקיע ב’ קצת חושש מהשקעה בשוק ההון. ייתכן ושמע מהוריו ש”בורסה זה מסוכן” והפנים זאת, או שהכיר מישהו שהפסיד את כל הונו כשהימר על המניה הלא נכונה. לכן אם ישקיע בשוק ההון ייטה לבדוק את ביצועי התיק ארבע פעמים ביום, יכסוס ציפורניים תוך כדי ויחסיר שעות שינה מהחשש שבזמן הזה ערך התיק שלו יורד. בעת משבר ייבהל מהירידה החדה בשווי התיק וימהר לממש אותו בהפסד של עשרות אחוזים.


לעומת זאת, כשמשקיע ב’ קונה דירה להשקעה הוא מנתק את הרגש ורואה רק את המספרים. כך תיקונים קטנים בדירה או תחלופה של דיירים לא מרגשים אותו. לעומתו, משקיע א’ נקשר רגשית לדירה שהוא רוכש להשקעה והמחשבה שהדיירים הורסים לו את הדירה מדירה שינה מעיניו.


בדוגמה זו ברור מי צריך להשקיע באיזה אפיק, נכון? וזה ממש לא קשור לתשואות. הרווח העודף הפוטנציאלי באפיק זה או אחר לא שווה את זה אם אינכם מרגישים בנוח עם השקעה בו.


הזוג המקורי יוצא לדרך חדשה ומרגשת ואני מאחל להם המון בהצלחה. בעיקר אני מאחל להם שיעשו את הדרך בצורה נכונה – יגדירו יעדים ויבנו אסטרטגיה מותאמת אישית להשגתם. רק לאחר מכן יגשו לבחור את ההשקעות בהתאם לאסטרטגיה וכמובן יבחנו ויבדקו היטב כל השקעה שהם מבצעים.

הכותב אלכס ריסין מלווה משפחות ויחידים להגשמה של יעדים כלכליים באמצעות תכנון פיננסי מותאם אישית.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך