חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שיטת המיצוע האסטרטגיה הבטוחה להשקעה לטווח הארוך

שיטת המיצוע בהשקעות

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות
דף הבית » שוק ההון » שיטת המיצוע האסטרטגיה הבטוחה להשקעה לטווח הארוך

שיטת המיצוע היא אסטרטגיה פופולרית להשקעה שיכולה לעזור למשקיעים לנהל את ההשקעות שלהם בקלות ובכך לבנות עושר בטווח הארוך.
בשיטת המיצוע המשקיע בעצם מבצע השקעה מתמדת של סכום קבוע בתקופות קבועות, ללא קשר לתנאי השוק.
המטרה של שיטת המיצוע היא להוריד את עלות ההשקעות (לייצר ממוצע ומשם השם “מיצוע”) ולהפחית את ההשפעה של תנודתיות השוק על תיק ההשקעות של המשקיע. במאמר זה, אנו נחקור את היתרונות והחסרונות של שיטת המיצוע ונסביר למה זו אסטרטגיה מועדפת על ידי רבים מהמשקיעים המתחילים.

יתרונות של שיטת המיצוע:

הפחתת סיכון השוק

אחד מהיתרונות המשמעותיים של שיטת המיצוע הוא שהיא מסירה את הצורך בתזמון מדויק של השוק. תזמון מדויק של השוק הוא מאוד קשה ואף בלתי אפשרי, גם למשקיעים מנוסים. שיטת המיצוע מאפשרת למשקיעים להשקיע באופן עקבי במהלך הזמן, מה שמסיר את הניסיון לחזות את הפיקים של השוק ולנסות לתפוס את רגעי התחתית. גישה זו גם מספקת שקט נפשי כי אנחנו לא עוקבים באופן הדוק אחר תנודות השוק בניסיון לתזמן.

עלות ממוצעת נמוכה לכל נייר ערך

העיקרון המרכזי של שיטת המיצוע פשוט: רכישה בסכום קבוע כל תקופת זמן. בגלל שאנחנו קונים בכל תקופה באותו סכום מה שקורה בפועל הוא שאנחנו רוכשים יותר יחידות כשהמחירים נמוכים ופחות יחידות כשהמחירים גבוהים.
כתוצאה, המשקיע מפחית את העלות הממוצעת לנייר ערך.

הצד הריגשי

רגשות משחקים לעיתים קרובות תפקיד בהחלטות ההשקעה. למעשה בהשקעות ארוכות טווח נהוג להתייחס למשקיע כאל גורם סיכון יותר מאשר תנודות השוק, מכיוון שבטווח הארוך השוק מתקן (לפחות עד היום כך היה).
הפחד כאן הוא ב-2 תפקידים:
התפקיד הראשון FOMO (fear of missing out) לדוגמה, הפחד לפספס מהלך עולה
והתפקיד השני הפחד לא למכור בפאניקה בזמן שהוא נופל, למרות שמכירה בפאניקה לרוב איננה כדאית כלכלית.

שיטת המיצוע מחייבת את המשקיע לשמור על תכנית ההשקעות בכל מצב שוק והתוכנית היא “קניה בסכום קבוע בכל תקופת זמן” ובכך להמנע ממכירות פאניקה ברגעים של ירידות שערים.
השקעה בצורה מתמדת בין אם השוק עולה ובכל יום נקבעים שיאים ובין אם המחירים יורדים ומהדורת החדשות נפתחת בכותרת “ירידות חדות בבורסה לניירות ערך” מסייעת להתמודד עם הצד הריגשי בהשקעות ולסייע למשקיע בטווח הארוך.

מתאים לשווקים תנודתיים

שיטת המיצוע יעילה במיוחד בשווקים תנודתיים, שבהם המחירים חווים תנודות משמעותיות. במקום לבצע השקעות חד פעמיות שעלולות לספוג הפסדים מיידיים עקב ירידות בשוק, פיזור ההשקעות לאורך זמן עם שיטת המיצוע מפחית את הסיכון להפסדים משמעותיים בטווח הקצר.

חסרונות של שיטת המיצוע:

הפסד הזדמנויות פוטנציאליות

אחד מהחסרונות העיקריים של שיטת המיצוע הוא שמשקיעים עשויים לפספס הזדמנויות פוטנציאליות במהלך תקופות ההשקעה. אם השוק מתקרר, כניסה חד פעמית בסכום גדול יכולה לעקוף את אלה של שיטת המיצוע שבה ממשיכים להשקיע סכום קבוע בתקופות קבועות. כאשר השוק עולה, התשואות של ההשקעה באמצעות שיטת המיצוע עשויות להיות נמוכות יותר בהשוואה להשקעה חד פעמית שערכה עולה עם השוק.

עלויות עסקאות

השקעה תדירה בסכומים קטנים יכולה להוביל לעלויות עסקאות גבוהות, כמו עמלות מינימום (משמעותי מאוד בעיקר בבנקים, זה הזמן להזכיר שלרוב האנשים לא שווה לסחור דרך הבנק ושלנו יש הטבות מסחר עצמאי עם הברוקרים השונים).
עלויות אלה יכולות לגרום להפחתת רווחים כוללים בעסקה, ולכן ההשקעה באמצעות שיטת המיצוע הופכת ליקרה יותר.

עלות המזומן

משקיעים שמשתמשים שיטת המיצוע עשויים להחזיק חלק מהכסף במזומן בין מועדי ההשקעה וכך הכסף “לא עובד”, הכסף נשחק ומאבד מערכו.

מסקנה:

שיטת המיצוע היא אסטרטגיה להשקעה יציבה יותר (פחות תנודתית) ומסייעת מבחינה פסיכולוגית בטווח הארוך. התוכנית מסייעת למשקיע המתחיל “להרגיש את תנודות השוק” בסכומים קטנים יותר ומקנה למשקיע הרגל של השקעה מתמדת.
כמו כן, מפתחת יכולת להתמקד בתכניות ההשקעה ובכך למנוע ביצוע פעולות (בעיקר מכירה) בזמן פאניקה.
שיטת המיצוע מסייעת למשקיעים להפחית את סיכוני הרגש, שכן המשקיע עצמו הוא מי שמסוכן להשקעה ארוכת הטווח בגלל פעולות ריגשיות.

אם כי, חשוב לקחת בחשבון את החסרונות של האסטרטגיה, כגון הפסד הזדמנויות פוטנציאליות, עלות על מזומן, עלויות עסקה.

אם יש לך יכולת להתגבר על הפסיכולוגיה, קנייה חד פעמית לרוב עדיפה משיטת המיצוע בטווח הארוך.

מה גם שחשוב לציין שלהרבה אנשים יש סכום חד פעמי שאיתו מתחילים להשקיע (ואז עדיף להכניס בבת אחת מאשר שיטת המיצוע) וכן סכום כסף חודשי שהם מיעדים להשקעה, כך בעצם עדיין נוצר אפקט חלקי מיתרונות שיטת המיצוע.

בסופו של דבר, החלטה איך להשקיע תלויה במטרות ההשקעה שלך, רמת הסיכון שאתה מוכן לקחת, וזמן ההשקעה שלך. שיטת המיצוע מפחיתה תנודתיות בהשקעות לטווח ארוך, אך חשוב להכיר את החסרונות שלה שלרוב גורמים לתשואת השקעה נמוכה יותר.

 

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר,
כל המידע המוצג כאן וההשוואות הן לצורך לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך