חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרן כספית או פיקדון בבנק מה עדיף

תוכן עניינים

זמן קריאה 6 דקות
דף הבית » שוק ההון » קרן כספית או פיקדון בבנק מה עדיף

אז אחרי לא מעט שאלות בנושא החלטתי להרים מאמר שיסקור את 2 החלופות קרן כספית ופיקדון בנקאי ובסוף המאמר תוכלו לבחור מהי האפשרות הנכונה עבורכם.

נתחיל מרקע קצר של סקירה היסטורית להבין למה דווקא עכשיו. עד לא מזמן בכלל לא היה מעניין לבחון קרן כספית אל מול פיקדון בנקאי כי הריבית הייתה אפסית, וכשאני אומר אפסית אני ממש מדבר על כמעט 0, כלומר 0.1% שהם למעשה 0.001 אם אתם מאלה שסופרים רק 2 ספרות אחרי הנקודה יכולתם לחשוב שמדובר ב-0 עגול.

אפשר לראות בגרף המצורף שמסוף פברואר 2015 אנחנו כבר בסביבת ריבית אפסית מה שגרם לאנשים לקחת הרבה הלוואות מצד אחד (הכסף זול כשהריבית נמוכה) ולחפש השקעות יותר מעניינות מקרן כספית או פיקדון כיוון שהם לא נתנו באותה תקופה ריבית מספיק גבוהה לכסף.

rate israel

בנובמבר 2018 היה ניסיון להעלאת ריבית ל-0.25%, שזו עדיין ריבית נמוכה מאוד, אבל הניסיון הזה לא החזיק זמן רב.

rate in israel 2018

באפריל 2020 תחילת משבר הקורונה שוב מצאנו את עצמינו בהורדת ריבית עד ל-0.1%.

באפריל 2022 ועד ממש רגע כתיבת שורות אלה (אפריל 2023) בנק ישראל לא בוחל באמצעים ומעלה את הריבית באופן מתמיד בהתחלה ל-0.35%, אחר כך 0.75% ועד למצב היום שהריבית עומדת על 4.5% משהו שלא היה כאן מינואר 2007! (והצפי שתיהיה עוד העלאה אחת לפחות)

למה בכלל מעלים ומורידים ריבית תוכלו להאזין בפרק שעשינו בפודקאסט שלנו ממש כאן.

השלכות עליית הריבית

אין כמעט משפחה עם משכנתא בישראל שלא הרגישה בשנה האחרונה את עליית הריבית וזה כמובן מתבטא בהחזרים החודשיים שהלכו ותפחו.

כמו כן, הרוב המוחלט של ההלוואות תלויות בריבית הפריים (ריבית בנק ישראל + 1.5%) וגם הן התייקרו בעליית הריבית.

מהצד השני, היינו מצפים בכל עליית ריבית, שנראה גם את הריביות על הפיקדונות בבנקים הולכות וגדלות, אך לצערנו לבנקים תמיד היה קל להעלות את הריבית על ההלוואות במהירות, אך באשר לריבית על הפיקדונות (המקום שהציבור יכול להרוויח כסף) שם הבנקים לקחו את הזמן ולא מיד העלו את הריבית בכל פעימה שבנק ישראל העלה.

חשוב להבין שעליית הריבית היא דרך של בנק ישראל להילחם באינפלציה, ולכן ריבית בפיקדון לאחר קיזוז האינפלציה ברוב המקרים שקולה לפיקדון שלא באמת צובר רווחים.

אחת מין האלטרנטיבות שלאחרונה צמחה כחלופה ראויה לפיקדון הבנקאי היא קרן כספית. 

ב28 בנובמבר 2022 נגיד בנק ישראל אומר:
"חשוב לי לומר לציבור יש מסלולי השקעה סולידיים – שאינם הפיקדונות בבנקים – למשל השקעה בקרנות כספיות שהן נזילות לחלוטין ואפילו בטוחות יותר! מעניקות היום ריבית גבוה יותר מזו של הפיקדונות. אני כמובן לא יועץ השקעות לא אומר לכם איפה להשקיע אבל אני בהחלט קורא לציבור להיות מודעים לכל האפיקים שעומדים לרשותם."
מקור לציטוט: אתר funder

אז מה זה קרן כספית על רגל אחת?

אפשר לדמות את זה לקבוצת רוכשים שהתאגדה כדי להשיג פיקדונות עם ריביות טובות יותר מאשר שכל אחד ואחת מאיתנו ילך מול הבנק באופן עצמאי, אבל זה לא הכל. קרן כספית היא קרן נאמנות לכל דבר שניתן להשקיע בה והיא משקיעה גם באפיקים סולידים כמו אג"ח ממשלתי, ואג"ח קונצרני לרוב בדירוג גבוה (AA ומעלה) וכמובן פיקדונות בנקאים.

בכתבה שעשיתי כאן פירטתי יותר לעומק על קרן כספית למי שמעוניין להעמיק את הידע בנושא.

מהם היתרונות של קרן כספית?

קיזוז מס מול האינפלציה

המס בקרן כספית הוא מס ריאלי בניגוד לתשלום מס בפיקדון שהוא מס נומינלי. אם אתם עדיין לא סגורים על המינוחים מוזמנים לקפוץ למאמר שעשינו שיסביר לכם את ההבדל בין נומינלי לריאלי.

ניקח דוגמה מספרית:
השקעתם 10,000 שקלים ובאותה שנה הרווחתם 5% ריבית.
עוד נציין שבאותה שנה האינפלציה עמדה על 4%.

בפיקדון אתם תשלמו מס נומינלי של 15% כלומר לא משנה מה גובה האינפלציה אתם תשלמו אותם 15 אחוזים. במקרה שלנו מדובר על 5% מתוך 10,000 שקלים שהם 500 שקלים ועליהם תשלמו מס של 15% כלומר 75 שקלים. בסופו של דבר ישאר לכם בכיס 425 שקלים בפיקדון לאחר תשלום המס.

לעומת זאת בקרן כספית נניח והייתם גם עושים 5% תשואה לשנה, אבל המס במקרה הזה הוא 25% ריאלי כלומר המס יהיה 25%, אבל רק לאחר קיזוז האינפלציה שעמדה באותה שנה על 4%, ולכן מדובר על 25% מס מ-1% רווח.

במקרה של קרן כספית תשלמו מס של 25% מתוך 1% רווח מתוך 10,000 שקלים שיעמדו על 25 שקלים בלבד. בסופו של דבר ישאר לכם בכיס 475 שקלים בקרן כספית לאחר תשלום המס.

יש לקחת בחשבון שבקרן כספית יש גם דמי ניהול, אך הם מאוד מאוד נמוכים, ולשם פשטות החישוב הורדתי אותם במקרה זה.

קיזוז מס מול רווחי הון

קרן כספית היא קרן נאמנות לכל דבר ועניין, ולכן ניתן לקזז את תשלום המס על הרווחים בקרן עם הפסדים בנייר אחר שיש לכם. לדוגמה נדרשתם לשלם בקרן כספית 100 ₪ מס על רווחי הון, ויש לכם נייר אחר בתיק ההשקעות שבו הפסדתם תוכלו לקזז הפסד מול רווח ולא לשלם מס או לשלם מס מופחת. חשוב לציין שקיזוז מס רווחי הון לא קיים לרוב בפיקדונות בנקאים.

נזילות

זהו אולי אחד היתרונות הבולטים של קרן כספית שכן היא נזילה בכל יום מסחר. כלומר ניתן למשוך את הכסף מקרן כספית למעשה כמעט כל יום למעט מקרים של שישי, שבת וחגים בהם אין מסחר בבורסה. פיקדון בנקאי יכול להיות נזיל כל יום, אך הריבית שנקבל עליו תהיה נמוכה. למעשה בפיקדון ככל שתסגרו את הכסף ליותר זמן, כך הבנק יוכל לתת לכם ריבית גבוהה יותר כי הוא יוכל להשתמש בכסף שלכם ולעשות ממנו יותר כסף.

דמי ניהול נמוכים יחסית לקרנות נאמנות

מי שמכיר קרנות נאמנות יודע שיש קרנות שגובות 1% ולפעמים אפילו 2%, אבל בקרן כספית זה לא המקרה. תוכלו למצוא קרנות כספיות שגובות דמי ניהול אפסיים עד 0.2% שזה נחשב גבוה מאוד לקרן כספית. כדי להשוות בין דמי הניהול השונים של קרנות כספיות ודמי נאמנות הכנו לכם סקרינר שמשווה את כל הקרנות השונות במספר אחד.

ניתן להשקיע מכל סכום

אם יש לכם כסף בעו"ש תוכלו להעבירו לקרן כספית ללא מגבלת מינימום משמעותית.

ההשוואה – קרן כספית מול פיקדון בנקאי

אז הגיע הזמן להשוות בין קרן כספית לפיקדון בבנק!

לקחתי את תוצאות סקר פיקדונות הבנקים מהחודש האחרון בלבד (אפריל 2023) שאתם מילאתם יכולים להציץ כאן ולראות בעצמכם. מתוצאות הסקר עולה שאתם הצלחתם בממוצע להשיג ריבית של 4.1% לשנה בבנקים השונים על פיקדון בנקאי. שימו לב שמדובר על לסגור את הכסף לשנה, ולפעמים אף ליותר!

הערה חשובה: בפיקדון בנקאי התשואה היא מובטחת!

החלטתי לבדוק בנתונים של בנק ישראל שם הנתונים האחרונים שמעודכנים הם לחודש פברואר והריבית הממוצעת בבנקים על פקדונות שסגורים לשנה – שנתיים עומדת על 3.61% בלבד.פיקדונות בנק ישראלמקור לתמונה: אתר בנק ישראל

בפקדונות בריבית משתנה עד שנה אתם עשויים לקבל בממוצע נכון לבנק ישראל לחודש פברואר 2023 3.9%. גם אם תיקחו את עליית הריבית האחרונה שעמדה על 0.25% ובהנחה שהבנקים באמת יתנו לכם את העליה הזו בפיקדון הבנקאים עדיין תגיעו לריבית ממוצעת בפיקדונות בבנקים שתעמוד על כ-4.15% כאשר תצטרכו לסגור את הכסף לחצי שנה – שנה.

פיקדונות בנק ישראל משתנה פרייםמקור לתמונה: בנק ישראל

לעומת זאת, על פי אתר פאנדר אפשר למצוא מגוון רחב של קרנות כספיות עם צפי ריבית גבוהה מהריבית של הפקדונות הבנקאים. את צפי הריבית פאנדר שמים בעמודה שנקראת תיאורטית שנתית (זוהי תשואה משוערת ואינה מובטחת).

קרן כספית פאנדרמקור לתמונה: אתר funder

שנסכם?

אז שמתי לכם פה טבלת השוואה שמסכמת את ההבדלים בין פיקדון בבנק לקרן כספית.

פיקדון בנקאיקרן כספית
מינימוםלרוב אלפי שקלים, אלא אם מדובר בהוראת קבעמאות שקלים
נזילותסגור לתקופה מסוימת לרובניתן למשיכה באופן מידי
עלויותאין עמלות\דמי ניהולדמי ניהול נמוכים מאוד בממוצע 0.13%
מיסוי15% נומינלי תמיד נשלם25% ריאלי נשלם רק כשהריבית שנקבל גבוהה מהאינפלציה
פיקוחהמפקח על הבנקיםהבורסה לניירות ערך
תשואה מובטחתהתשואה מובטחת (אלא אם קורס הבנק בו נמצא הפיקדון ואז נפסיד את כל הקרן)התשואה תיאורטית ולא מובטחת (עם זאת אין סיכון לאיבוד כל הקרן בקריסת בנק)

בגדול אגיד לכם את המסקנה שלי, וכאן נסיים. אם אנחנו רואים שרוב הקרנות הכספיות נותנות תשואה גבוהה מהריביות בפיקדונות בנקאים וזאת מבלי שצריך לסגור את הכסף לתקופה עדיף לדעתי לבחור בקרן כספית, וזה גם מה שאני עשיתי בכסף שלי בסכום גדול שמיועד לרכישת דירה עד שאמצא את הדירה המיוחלת 😊

אז מה אתם בוחרים? מוזמנים לכתוב לנו בתגובות את בחירתכם.

אם אתם לא בטוחים איך קונים קרן כספית הכנו לכם מדריך שלב אחרי שלב עם צילומי מסך שבסוף המדריך תהיה לכם קרן כספית על שמכם אם תרצו בכך.

 

הכותב הינו מתכנן פיננסי ומנכ"ל שותף בידע שווה כסף

 

***כל האמור במאמר זה אינו מהווה המלצה או ייעוץ המתאימים לצרכיו האישים של כל אדם ואדם ואין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ, כל העושה שימוש במידע זה הוא על אחריותו בלבד***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך