חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניהול עצמי של תיק ההשקעות? לא בכל מחיר!

ניהול עצמי של תיק השקעות - לא בכל מחיר

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

דף הבית » שוק ההון » ניהול עצמי של תיק ההשקעות? לא בכל מחיר!


ניהול עצמי של תיק ההשקעות? לא בכל מחיר! לאלו משקיעים לא יהיה נכון לנהל את כספם בעצמם?

השקעה פסיבית מחקה מדדים היא דרך מצויינת למקסם תוחלת רווח בהשקעה בשוק ההון לטווח ארוך.
אין ספק שמשקיע צעיר שילמד ויפנים את עקרונות ההשקעה לטווח ארוך יוכל להוסיף לעתיד שלו מאות אלפי שקלים ואף מיליוני שקלים בטווח הארוך בהשוואה להשקעה מנוהלת.

היתרון הגדול של השקעה פאסיבית מחקת מדדים הוא בעלות הנמוכה שלה (קטנה לפחות פי 5-10 מתיק מנוהל), ביכולת הפיזור האופטימלי (ניתן למשל לרכוש קרנות סל שמחקות מדדי מניות ערך קטנות) ובמיסוי הדיבידנדים הנמוך יותר שמאפיין קרנות סל מניתיות “איריות”.

העניין הוא שהשקעה אינו מבוצעת בחלל ריק והבעיה או יותר נכון האתגר מתחיל בחיבור בין המשקיע להשקעה.

המשקיע כידוע הוא לא רובוט שמופעל על ידי טכנולוגיית AI אלא בן אדם בשר ודם עבר ייחודי רק לו.
המשקיע וגישתו לכסף ולהשקעות נובעת מסך כל חוויות החיים של המשקיע. 

מניסיוני כמתכנן פיננסי אני מעריך שללא מעט משקעים לא יהיה נכון להשקיע כסף בעצמם גם אם זה יהיה על חשבון התפשרות להגיע לתשואה נמוכה יותר.

כעת נראה מספר דוגמאות למשקיעים כאלו שפגשתי בעיסוקי כמתכנן פיננסי.

המשקיע רונן

רונן (בן 58) מחזיק תיק מנוהל של כשלושה מיליון שקלים בבית השקעות שמנהל את לו הכסף כבר יותר מעשר שנים.

לפני הפלישה לאוקראינה כאשר הכוחות הרוסים היו על גבול אוקראינה, רונן התקשר למנהל ההשקעות וסיפר לו שהוא יודע בביטחון שזה הזמן למכור את התיק וביקש ממנו למכור את התיק כאשר הוא מציין שזה המהלך החכם לעשות:

למכור את התיק לחכות שהמצב יתבהר ואז לחזור בחזרה לשוק בהדרגה לפי ההתפתחויות בשטח

מנהל ההשקעות הסביר לרונן שלא ניתן לתזמן את השוק וזהו צעד מסוכן ולא נכון כי אין לדעת מתי העיתוי הנכון לחזור לשוק כי השוק הוא בלתי צפוי בטווח הקצר והבינוני אבל הלקוח התעקש.

למזלו של רונן מנהל ההשקעות הצליח בסוף לשכנע אותו לא לעשות כלום, ממש כמו שג’ון בוגל לשעבר מייסד ומנכ”ל חברת ההשקעות ואנגרד היה נוהג להמליץ למשקיעים בתקופת סוערות בשוק –

Don’t do anything! Just stand there

המשקיעה רונית

רונית (בת 42) סיפרה לי שהיא מבינה לגמרי כיצד להשקיע בשוק ההון בעצמה. היא קראה ספרים בנושא, עוקבת אחרי כל פורום פיננסי אפשרי ומרגישה שהיא ממש מבינה בתחום.

שאלתי את רונית מדוע היא מחזיקה סכום כסף גדול בפיקדון כבר יותר מחמש שנים והראיתי לה שהיא הפסידה המון תשואה בחמש השנים האחרונות ואז היא סיפרה לי שהפחד משתק אותה והסבירה שהיא זוכרת את הרגע בו הגיעו מעקלים לבית של אבא שלה שנכנס לחובות בעקבות משבר מניות הבנקים בשנות ה 80.

למרות שרונית מבינה לגמרי את עקרונות ההשקעה לטווח ארוך בשוק ההון היא מרגישה שלא תוכל לעמוד בהפסדים זמניים בתיק ההשקעות שלה ומפחדת שכאשר יגיע רגע המבחן היא פשוט תיכנס ללחץ ותמכור.

המשקיע רן

רן (הייטקיסט בן 32) סיפר לי שגם הוא מבין איך לפתוח חשבון מסחר ולהשקיע כסף בצורה ישירה בבורסה (אתם לא יודעים איך? יש לנו הדרכה מעולה לכך במחיר מצחיק) ומבין לגמרי את היתרונות אבל העיד על עצמו שהוא אימפולסיבי באופן קיצוני ומבין שאם יהיה לו תיק השקעות הוא תמידי ינסה לשפר, להחליף קרן אחת בקרן אחרת “טובה יותר”, לקנות מניות בודדות שהוא “מאמין בהן” ולכן מעדיף לתת לגורם שלישי לנהל לו את התיק כדי להרחיק אותו מתיק ההשקעות.

שוק ההון כידוע הוא תנודתי בטווח הקצר והבינוני. זוהי תכונה מובנית שלו ולא כשל (או כמו שקוראים לזה בעולמות של רן – זה לא באג, זה פיצ’ר).
לכן האויב של המשקיע לטווח ארוך בשוק ההון אינה התנודתיות אלא בעיקר המשקיע עצמו.

למשקיע יש גישה ישירה ומיידית בכל רגע נתון, בשעות פתיחת הבורסה, ומרחק של קליק של עכבר, לתיק ההשקעות שלו כך שבכל רגע המשקיע יכול לממש אחזקות בהפסד לאחר ירידות ולהוכיח לעצמו שהוא האויב הגדול ביותר של תיק ההשקעות שהוא הרכיב לעצמו.

ניהול תיקים ומכשירים פיננסים

מהדוגמאות שצויינו ניתן לראות שישנם משקיעים שזקוקים לגורם אחד שינהל להם את ההשקעות, יש שיגידו מישהו “למתווך” בינם לבין ההשקעה. מתווך שתפקידו יהיה להגן על המשקיע מפני עצמו ולמנוע ממנו לבצע טעויות יקרות, כואבות ובלתי הפיכות כי כידוע מכירה לאחר הפסד מהווה קיבוע הפסד לעולמי עולמים.

אז לאילו משקיעים אולי לא כדאי להשקיע כסף בצורה ישירה בבורסה?

בעיניי מדובר בשלושה סוגי משקיעים:

  • משקיע שפשוט לא מוכן ללמוד את התחום. הסיבות הן מגוונות ויכולת להיות גיל מבוגר, מצב בריאותי, העדר חשק וזמן או שילוב של הנ”ל.
  • משקיע שמעיד על עצמו שהוא / היא אימולסיביים באופיו. השקעה לטווח ארוך בשוק ההון היא משעממת וחשוב להבין זאת.
    ניסיון לשפר ולשנות את הרכב התיק באופן תדיר הוא בדרך כלל הרסני ויגרום (כנראה) לביצועי חסר ואף יעמיד את התיק בסכנה מתמדת למחיקת הון.
  •  משקיע שבעברו מסתתרת “טראומה כספית”. הטראומה יכולה להיות של המשקיע עצמו או של משפחה קרובה (הורים) שקשורה במגע עם כסף (פשיטת רגל, חובות גדולים, אלימות כלכלית ועוד).

 לכל אחד מטיפוסי המשקיעים האלו כנראה יהיה נכון יותר לשכור את שירותיו של מנהל השקעות ולשלם דמי ניהול באהבה ובשמחה כי כדי להרוויח כסף צריך קודם להגן על כסף שצברנו וללמוד כיצד לא להפסיד אותו.

ד”ר אילון וולף, מתכנן פיננסי CFP ובעלים של הכיוון כלכלי להגדלת הון משפחתי

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר,
כל המידע המוצג כאן וההשוואות הן לצורך לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

תגובה אחת

  1. דיברת הרבה על השקעה פסיבית במדדים…אך האם משקיע פונדמנטלי)לקנות מניות כשהן זולות, למכור כאשר יקרות) שעושה את צעדיו הראשונים בשוק לשיטתך גם שיטה זו נועדה לכישלון או שהוא יכול לנהל את תיק המניות שלו בעצמו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך