חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד תוכלו להשקיע בשוק ההון מבלי לדעת איך

מסחר חברתי

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

כיצד תוכלו להשקיע בשוק ההון מבלי לדעת איך?

שירות חדש ומהפכני בדרך לשנות את כל מה שחשבתם על ניהול השקעות. 

מגפת הקורונה שינתה רבות את הרגלי הצריכה וההתנהלות הפיננסית של החברה וגרמה למשקי הבית להפנות יותר כספים לצורך חיסכון, עובדה זו בשילוב הריבית האפסית שמוזילה את ההלוואות ומייתרת את הפיקדונות הבנקאיים הפנתה את הציבור לשוק ההון ובעיקר את הדור הצעיר שכבר הראה את כוחו הגדול הבא לידי ביטוי בטרנד הסוחרים בפלטפורמות מסחר צעירות ותוססות כדוגמת רובין הוד ובהרצת המניות הגדולה בהובלת פורום Reddit. 

המשקיעים החדשים

לרוב, המשקיעים החדשים שנכנסים לשוק ההון מגיעים ללא ידע קודם וללא היכולת לנתח בצורה מעמיקה את כדאיות המוצרים הפיננסים לפני רכישתם, בצורה שתתן להם אפשרות להרוויח לטווח הארוך אל מול הגופים המוסדיים המתוחכמים. 

יש לזכור שמסחר וניהול השקעות עצמאי מצריך לימוד מעמיק של עולם הכלכלה, שוק ההון, היכרות עם מוצרים פיננסים שונים וההבדלים ביניהם, מחקר פונדמנטלי של חברות, ניהול סיכונים, ביסוס אסטרטגיה עם יעדים ועוד. תנאים אלו דורשים בין היתר ידע, יכולות אנליטיות, לעיתים השקעה כספית בקורסי מסחר ובעיקר זמן פנוי, מצרך נדיר שלא בהכרח כל אדם יכול להשקיע. 

חוסר הניסיון שבא לידי ביטוי בחלק מהמקרים בהתנהלות מסחר שגויה, ללא יעדים מוגדרים מראש וללא ניהול סיכונים מספק, מביא את המשקיעים המתחילים להפסדים כואבים כבר בתחילת המסע שלהם בשוק ההון ולפעמים גם למשיכת הכספים חזרה אל הפיקדון הבנקאי וקיבוע ההפסד.

חלופות למסחר עצמאי על ידי מנהלי השקעות 

קיימות מספר חלופות לטובת מי שמעוניין להכניס את חסכונותיו לשוק ההון מבלי להשקיע את התנאים שפירטנו. אחת מהאפשרויות היא השקעה דרך תיק מנוהל או דרך קרן גידור. 

בישראל קיימים מספר בתי השקעות וקרנות גידור המציעים מסלולי השקעה שונים במגוון שווקים ובמגוון רמות סיכון. מסלולי השקעה אלה מנוהלים בידי מנהלי השקעות שזו עבודתם כך שתיק ההשקעות שלך יכול להיות מנוהל באופן מלא ללא התערבות מצידך וזאת בתמורה לדמי ניהול שלרוב נגזרים משווי התיק ובמקרה של קרן גידור, גם כאחוז מהתשואה שנוצרה לנו. 

אחד החסרונות המובהקים של אופציה זו, היא סכום מינימלי יחסית גדול לפתיחת תיק, אשר נע לרוב באזור של 200-300 אלף שקלים – סכום שלא בהכרח יהיה זמין לכל אחד. בנוסף, השקעה דרך קרנות גידור לרוב מתאפיינת בחוסר שקיפות שבאה לידי ביטוי בעובדה שלא תוכלו בהכרח לדעת מה הנכסים הפיננסים (מניות, תעודות סל, אגרות חוב וכ’ו) שאנו מחזיקים בתיק ובביצועי התיק בזמן אמת, דבר הגורע מאיתנו את האפשרות לפקח על תיק ההשקעות ולדעת במה הוא מושקע.

המסחר החברתי

קולקטיב2

אופציה אחרת וחדשנית שעונה על החסרונות של האפשרויות הקיימות נקראת “מסחר חברתי”. המסחר החברתי מאפשר לכל אחד להיחשף לביצועים של מנהלי השקעות בשוק ההון שנרשמים לפלטפורמה ולהעתיק את פעולות המסחר שלהם באופן אוטומטי ישירות לחשבון המסחר של העוקב.

כל העסקאות של מנהלי ההשקעות בפלטפורמה, מתפרסמות אוטומטית בעמוד שלהם באתר הרשת החברתית וחשופות לעיני כל. בדרך זו, משקיעים יכולים לצפות בביצועי המנהלים ולהשוות ביניהם לפי פרמטרים שונים כמו יחס רווח/הפסד, השוואה למדד השוק S&P 500 מדד שארפ ונתוני סיכון כמו תנודתיות, Drawdown, וכך להחליט בצורה המיטבית אחר מי לעקוב. 

מנהלי ההשקעות בפלטפורמה עוברים הליך סינון קפדני שבוחן את אסטרטגיית המסחר שלהם ובמידה ונמצאים מתאימים, האסטרטגיה שלהם מתפרסמת באתר וניתנת לצפייה לכל דורש. 

מן העבר השני, כל אחד שמעוניין לקבל ניהול השקעות אינטראקטיבי ושקוף יכול להתחבר למעקב אחר מנהל השקעות בפלטפורמת המסחר החברתי ולקבל איתותים אוטומטיים על פעולות מסחר שמבצע מנהל ההשקעות. האיתותים עצמם יכולים להתקבל כהודעות מייל, הודעות סמס ואפילו כפקודת מסחר אוטומטית בחשבון המסחר של העוקב וכך בעצם הוא יכול לקבל ניהול תיקים בצורה שקופה ואינטראקטיבית.

השקעה דרך פלטפורמה של מסחר חברתי מתבצעת בחשבון מסחר עצמאי על שם העוקב מה שמאפשר שליטה מלאה על הפוזיציות בחשבון, נזילות מיידית, כלומר יכולת למשוך את הכספים ללא שום התחייבות או התראה מראש. בנוסף, סכום ההשקעה הראשוני לא חייב להיות גדול (בדרך כלל מתחיל במינימום של 3000$) ודמי הניהול נחשבים לנמוכים יחסית. בנוסף, דמי הניהול במסחר חברתי נקבעים על ידי מנהל האסטרטגיה ולא תלויים בגודל התיק.

לאחרונה אינטראקטיב ישראל שוקי הון בע”מ השיקה את פלטפורמת המסחר החברתי הראשונה בישראל ושמה “קולקטיב2”. באמצעות הטכנולוגיה של קולקטיב2 גם ישראלים יכולים לנתב את הכספים שלהם בקלות למעקב אחר משקיעים יצירתיים ומהצד השני משקיעים מוצלחים מישראל יכולים לקבל במה מצויינת להציג את הביצועים שלהם ואף לייצר הכנסה צדדית מניהול ההשקעות.

אינטראקטיב ישראל שווקי הון בע”מ

הירשמו לפלטפורמה מכאן ותתחילו לסחור.

רוצים לשמוע עוד? הקלטנו פרק בנושא בפודקאסט שלנו

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך