חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה זה קרן כספית ולמה זה חזר להיות מעניין פתאום?

קרן כספית

תוכן עניינים

זמן קריאה 5 דקות
דף הבית » שוק ההון » מה זה קרן כספית ולמה זה חזר להיות מעניין פתאום?

קרנות כספיות הן מוצר השקעה שניתן להשקיע בו דרך שוק ההון והיא נועדה להוות מוצר תחרותי לפיקדון הבנקאי שכולנו מכירים.


אז למה זה הציף כל כך הרבה שאלות לאחרונה? בגלל עליית הריבית. מצד אחד עליית הריבית פוגעת במי שלקחו הלוואה ובמי שנאלץ לשלם משכנתא שצמודה לפריים והיה רגיל הרבה שנים לסביבת ריבית אפסית. אך מצד אחד למי שמשקיע היא יכולה לעזור לקבל יותר על הכסף.

רגע של היסטוריה:

רובנו לא זוכרים אולי, חלקינו היינו ילדים וחלקינו המבוגרים שבחבורה פשוט כבר עבר הרבה מאוד זמן.
בינואר 1995 ריבית בנק ישראל הייתה 17%!!! אתם קולטים? זה אומר שהייתם שמים את הכסף בבנק ויכולים לקבל עליו תשואה שהיום ניתן רק לחלום עליה (עם סיכון נמוך מאוד כמובן).

התקדמו השנים ובפברואר 2000 ריבית בנק ישראל ירדה ל10.3% גם לא רע בכלל, מי מאיתנו לא היה חותם מחר בבוקר לקבל ריבית כזו באופן קבוע על הכסף בסיכון נמוך? כמובן שזו שאלה רטורית.

ביוני 2002 לאחר שהריבית כבר ירדה ל5.6% היא שוב קפצה למעלה ל9.1% ומאז החלה ירידה כמעט עקבית עד הריבית שרובינו עדיין זוכרים בראש 0.1% (מרץ 2015) שליוותה אותנו עד אפריל 2022 (עם עליה קלה בדרך ל-0.25% וירידה ל0.1%) ומאז החלה לעלות ועם עלייתה החלו עוד ועוד שאלות על קרן כספית שאת שמה כבר שכחנו מספר שנים.

כיום (דצמבר 2022) ריבית בנק ישראל עומדת על 3.25% ואנו כבר לא בסביבת ריבית אפסית שהיינו רגילים אליה בשנים האחרונות.

כיוון שעל קרן כספית יש גם דמי ניהול והריבית שנתנה בשנים האחרונות הייתה מאוד נמוכה, מוצר זה היה פחות אטרקטיבי, אך כעת משקיעים רבים בוחנים אותו מחדש בהתאם למצב כיום.

מהן קרנות כספיות?

קרן כספית היא למעשה קרן נאמנות לטווח קצר שמהווה תחליף לפיקדון הבנקאי שמציעים לנו בבנקים. קרנות כספיות נחשבות למוצר סולידי כיוון שמשקיעה באפיקים סולידים עם מח"מ של עד 3 חודשים לרוב אג"ח בדירוג לפחות AA. אך קרן כספית לא משקיעה רק באג"חים אתם עלולים למצוא חצי מהכסף שלכם מושקע בפקדונות בבנק.

פקדונות בבנק?? אז מה עשינו פה בעצם גם לשלם דמי ניהול וגם להשקיע בפקדון? אז האמת שלא מדובר בפקדונות רגילים אלא כאלה עם ריביות ג'מבו.

מה זה אומר בפועל? דמיינו לכם שבמקום שרק אני אלך ואעשה משא ומתן עם הבנק על הריבית שנותנים לי על הפיקדון התאגדנו אירית, משה, חיים, אורנה ועוד רבים וטובים כדי לעשות משא ומתן עם הבנק ולקבל ריביות גבוהות יותר כלומר להרוויח יותר על הכסף שלנו – לזה קוראים ריבית ג'מבו.

אל דאגה אתם לא באמת צריכים לעשות משא ומתן זה שקוף לכם, אבל כן היה חשוב לי שתבינו את מאחורי הקלעים של קרן כספית.

אפשר לדמות את זה לקבוצות רכישה שאנו עושים בידע שווה כסף, אנחנו "הקרן" אנחנו מאגדים אתכם ועושים את המשא ומתן עבורכם על דמי הניהול והעמלות השונות מול בתי ההשקעות וחברות הביטוח – לכם רק נשאר לבחור אם להצטרף למוצר\השירות שבגינו עשינו משא ומתן.

אז מה בעצם היתרונות של קרן כספית שקלית?

אין עמלת קניה\מכירה למי שרוכש קרן כספית בבנקים. הבעיה שבבנקים שאר העמלות על קרנות אחרות יקרות יותר לרוב מבתי ההשקעות הישראלים. אל דאגה בשביל זה דאגנו לכם להטבה עם מיטב טרייד כך תוכלו להנות משני העולמות גם עמלות נמוכות וגם בלי עמלת קניה\מכירה על כל קרנות הנאמנות בכלל ובפרט גם קרן כספית.
רוצים הדרכה למסחר עצמאי? כנסו להדרכה שלנו.

אפשרות הצמדה לריבית – משקיע שסוגר פקדון בריבית קבועה לתקופה ארוכה לא יהנה מעליית ריבית אם תהיה באותה תקופה כאשר בקרן כספית מי שמשקיע יהנה מעליית הריבית.

אין דמי משמרת על קרן כספית בבנקים – דמי משמרת באופן כללי זו עמלה שצריכה להעלם מהעולם, אך היא נשארה מהתקופה שהבורסה לא הייתה דיגיטלית וכדי לקנות נייר ערך היו שומרים לנו עליו פיזית בכספת, אז לפחות בקרן כספית בעקבות תקנות של בנק ישראל לא תצטרכו לשלם עמלה זו. כמובן שבבתי השקעות אין דמי משמרת לרוב יש דמי טיפול בלבד שנע בין 15 ל20 ₪ בחודש ללא קשר לגודל התיק (יש גם פטורים לתקופה מסויימת – להטבות מסחר עצמאי).

– גם מי שמנהל לכם את הקרן משלם עמלות קניה\מכירה אפסיות אם בכלל ומה שמשאיר יותר תשואה אצלינו המשקיעים.

צפי התשואה בקרן כספית היא שואפת להגיע לריבית בנק ישראל.

– ניתן למצוא קרנות כספיות עם דמי ניהול אפסיים נכון לכתיבת שורות אלה 0.02%-0.03%.

מס ריאלי – מה זה אומר בפועל? תשלום המס יעשה על רווח מעל האינפלציה. בתקופה אינפלציונית כמו עכשיו זה מאוד מעניין, כיוון שאם הרווחתם כסף, אבל האינפלציה עשתה יותר לא תשלמו מס בכלל או לפחות תשלמו בקיזוז האינפלציה. המס בקרן כספית הוא 25% ריאלי. זוכרים שאמרנו שקרן כספית זה מוצר מתחרה לפיקדון? אז בפיקדון בכל מקרה תשלמו 15% נומינלי כלומר ללא קשר לאינפלציה.


חשבתם שלא אתן דוגמה? אז בואו נבין הכל עכשיו עם דוגמה אחת פשוטה:
נניח שמתם השקעתם 10,000 שקל שהפכו ל20,000 שקל כלומר רווח של 10,000 ₪.
בפיקדון – תאלצו לשלם 15% מס כלומר 1,500 ₪.
בקרן כספית – אם באותה תקופה האינפלציה גם היא עלתה ב100% לא תשלמו מס בכלל! למרות שהרווחתם 10,000 ₪.

אם באותה תקופה האינפלציה עלתה ב50% כלומר ההשקעה שלכם עכשיו עם האינפלציה שווה 15,000 ש"ח ותצטרכו לשלם מס על 5,000 ש"ח בלבד. מהם ניקח 25% כלומר נשלם 1,250 ש"ח לעומת הפיקדון שבו שילמנו יותר מס (כאמור למעלה 1,500 שקלים).

נזילות – קרן כספית נזילה בכל יום שיש מסחר בשוק ההון, לעומת זאת פקדון אם סגרתם לתקופה מסוימת לפעמים תוכלו לצאת רק בנקודות היציאה או לשלם קנס על פירעון מוקדם של הפקדון.

קיזוז מס רווחי הון – אתם משקיעים כיום בשוק ההון? מעולה! אז אם הפסדתם בנייר ערך אחר ובהנחה שהרווח של הקרן כספית היה מעל האינפלציה (כי אמרנו שרק מעל האינפלציה נשלם מס) תוכלו לקזז את הרווח בקרן כספית עם הפסד בנייר ערך אחר ועל ידי כך להגדיל את הנטו!

מתי מעניין להשקיע בקרן כספית?

אני חושב שהשימוש העיקרי לקרן כספית הוא קרן חירום כסף שאנו לא צריכים כרגע, אך לא רוצים שישכב בעו"ש ויעלה אבק.

מה הסיבות להחזיק קרן חירום וכמה כסף עליי לשים שם?
אתחיל מכך שאין תשובה אחת נכונה לשאלה זו, אך בכל זאת אתן חלק ממשנתי בקצרה.
פיטורין– אם אתם חוששים מפיטורין שימו לכם בצד מספר חודשים שיקח לכם למצוא עבודה בתחומכם. למשל הייטקיסט בן 33 יכול להיות שיספיק לו סכום של חודש או חודשיים למצוא עבודה, אך הייטקיסט בן 50 יכול להיות שכדאי שיהיה לו אפילו שנה בצד. מה זה בצד? קרן כספית יכולה להוות פתרון בדיוק לעניין זה.
בלת"ם – אם אתם ממש על הקשקש ולא תמיד עם הראש מעל המים תקלה ברכב יכולה להכניס אתכם למינוס שימו לכם כ10-15 אלף ₪ בצד במקום נזיל בסיכון נמוך כדי שתוכלו לישון טוב בלילה.

אז איך בוחרים קרן כספית?

  1. בחרו קרנות כספיות עם תשואה מקסימלית ודמי ניהול מינימליים (ורצוי ללא עמלת שיעור הוספה). כדי להקל עליכם סידרנו לכם את הקרנות הכספיות על פי דמי הניהול דרך אחרת היא לחפש באתר פאנדר.
  2. חפשו את נייר הערך אותו אתם רוצים לקנות ע"פ מספר הקרן שראיתם בחשבון המסחר שלכם (אין לכם כזה? יש לנו הטבות למסחר עצמאי).
  3. בחרו את הכמות שברצונכם לקנות ולחצו על קניה.
  4. זהו יש לכם קרן כספית!

בעקבות עליית הדולר, בקשות הגולשים והתעניינות בקרנות הכספיות דולריות, אז סידרנו לכם גם את הקרנות הדולריות שיהיה לכם נוח להשוות.

איך קונים קרן כספית?

הכנו לכם מדריך, איך קונים קרן כספית שלב אחר שלב!

ומה יקרה לקרן כספית כשהריבית תרד?

אז ביקשו שנוסיף מידע על מה יקרה כשהריבית תרד, כשזה יקרה התשואה של קרנות כספיות תרד, זה לא אומר שהתשואה היא שלילית, הכוונה שהעליה תיהיה נמוכה יותר.

למעשה בטווח הזמן המיידי ברגע שיש צפי להורדת ריבית, סביר להניח שהקרנות הכספיות אפילו ירוויחו מעט יותר. ההתנהגות הזאת צפויה כיוון שהקרנות הכספיות מחזיקות אג"ח, וברגע שיש ירידת ריבית (ולרוב אפילו רק צפי לירידת ריבית) מחיר האג"ח עולה. מכיוון שהמח"מ הממוצע בקרנות כספיות הוא עד 90 יום ולכן ההשפעה נמוכה יחסית.
אותו אפקט, בכיוון ההפוך, קורה בעליות ריבית.

אם הפסקה האחרונה לא ממש ברורה לכם, כדאי להבין איך עובד אג"ח ועשינו על זה פרק מעולה בפודקאסט שלנו (ניתן לשמוע במגוון פלטפורמות).

האם קרן כספית יכולה להפסיד?

חשוב לציין שאם תיהיה ירידה לריבית אפסית אז יתכן שנראה גם תשואה שלילית.
בשנים עברו כשהריבית היתה אפסית (לדוגמה 2015-2021) הקרנות הגיעו לתשואות בטווח של כמינוס חצי אחוז עד כחצי אחוז (כאשר לרוב התשואה היא חיובית).
פרט לכך כשסביבת הריבית היא לא אפסית, אז פרט לימים בודדים, קרן כספית לא אמורה להפסיד נומינלית (אך כמובן שיתכן הפסד ריאלי כאשר האינפלציה גבוהה).

ומה לגבי קרנות כספיות דולריות?

הקרנות האלו מושפעות מתנודות המט"ח ועל כן תנודתיות יותר מהשיקליות, כלומר קרנות כספיות דולריות פחות מתאימות למי שמעוניין "להשקיע" את הכסף באפיק סולידי. בסופו של יום התשואה שלהן תלויה בשינויי השקל-דולר. יש שמעוניינים להחשף למט"ח מסיבות כאלו ואחרות ואז הקרנות האלו יכולות להתאים.

בשנת 2023 קרנות כספיות דולריות מהוות עניין רב בגלל התחזקות הדולר מול השקל והקרנות הכספיות הדולריות מגיעות לתשואה חיובית דו ספרתית.

סידרנו לכם את הקרנות הדולריות שיהיה לכם נוח להשוות.

הכותב הינו מתכנן פיננסי ומנכ"ל שותף בידע שווה כסף

 

***כל האמור במאמר זה אינו מהווה המלצה או ייעוץ המתאימים לצרכיו האישים של כל אדם ואדם ואין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך