חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כך פועלים המשקיעים הטובים בעולם

כך פועלים המשקיעים הטובים בעולם

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

דף הבית » שוק ההון » כך פועלים המשקיעים הטובים בעולם


השקעות ערך (Value Investing) זאת שיטה מוכחת לקניית מניות של חברות מעולות כאשר המחיר נסחר מתחת לשווי שלהן.

משקיעי ערך בוחנים חברות דרך העיניים של בעלי עסקים ומשערכים את השווי של העסק באמצעות תהליך שנקרא Valuation, וכאשר מחיר המניה נמוך משמעותית מהשווי של העסק אז נוצרת הזדמנות קנייה.

משקיעי ערך מתמקדים בחברות מעולות עם הנהלה חזקה ותוצאות עסקיות מוכחות לאורך שנים.

וורן באפט הינו משקיע הערך המפורסם בעולם והוא עושה זאת כבר 60 שנה, אולם יש משקיעי ערך רבים נוספים שפועלים לפי אותם העקרונות בדיוק.
למעשה, Value Investing זאת שיטת השקעות שקיימת כבר 90 שנה.
כתבתי על כך שמשקיעי ערך מתמקדים בחברות מעולות.

איך מוצאים חברה מעולה?

חברה מעולה היא בדרך כלל חברה שמובילה את השוק בתחומה ומתאפיינת בנתונים איכותיים שמבדלים אותה מהמתחרים, וגם בנתונים פיננסים מעולים.

נתונים איכותיים: אנו מאתרים את היתרון התחרותי שיש לחברה על פני המתחרים ומוודאים שיתרון זה שריר ובר-קיימא גם לשנים הבאות. היתרון התחרותי נותן לנו את הביטחון שהחברה תמשיך להוביל ולצמוח ומכאן גם השווי שלה יעלה.

נתונים פיננסים: אנו מנתחים את הדוחות העסקיים שהחברה מפרסמת לפחות 7 שנים לאחור ובוחנים צמיחה במספרים החשובים. כמו כן בוחנים את את החובות של החברה (חובות עלולים להרוג חברות!) ומתעמקים בנתונים חשובים נוספים. מדובר בתהליך מוגדר היטב שכל משקיע ערך יודע לעשות.

אם כל הנתונים שהזכרתי עומדים בקריטריונים שמשקיע הערך מחפש אז כנראה מדובר בחברה מעולה עם הנהלה חזקה וזאת חברה שארצה לרכוש ולהחזיק זמן רב.

מחיר וערך זה לא אותו דבר

חשוב להבין שההנחה המרכזית של שיטת השקעות הערך היא שמחיר וערך זה לא אותו הדבר, כלומר שמחיר המניה אינו מייצג את שווי החברה כל הזמן.  ההבנה הזאת מגיה מבנג’מין גרהאם, אבי תורת השקעות הערך והמורה של וורן באפט שידוע כיום בתור המשקיע הטוב בעולם.

וורן באפט טוען שוב ושוב שמחיר המניה זה מה שהמשקיע משלם וערך החברה זה מה שהוא מקבל בתמורה, ולכן תמיד נחפש חברות להשקעה שערכן גבוה מהמחיר שנדרש לשלם עבור המניה.

Price is what you pay, Value is what you get – Warren Buffett

איך קורה שחברות מעולות מתומחרות מתחת לשווין?

בשוק ההון מחיר המניה ברגע נתון נקבע על פי היצע וביקוש והדבר מייצג את מצב הרוח של המשקיעים. אם יש אופוריה אז יש עודף ביקוש והמשקיעים יסכימו לשלם כמעט כל מחיר והמניה תעלה. אם יש פחד וחשש אז יש עודף היצע ומחיר המניה ירד.

אנשים מונעים מפחד ומתקווה, ועד כמה שזה ישמע מוזר, פעמים רבות אנשים רציונלים לוקחים החלטות לא רציונליות כשמדובר בכסף שלהם.

המעברים בין פחד לתקווה יוצרים מצב של תנודות מחיר קיצוניות. חדשות טובות עשויות ליצור אופוריה ולגרום לאנשים לשלם עבור המניות מחיר מופרז ביחס לפעילות העיסקית.

חדשות רעות יוצרות פחד ואז אנשים מוכנים להיפטר מהמניות שלהם גם במחיר מגוחך שמגלם מצב תיאורטי של קטסטרופה עיסקית.

קל להבין שיש לא מעט מקרים שבהם מחיר המניה גבוה בהרבה משווי החברה, ולהיפך.

במילים אחרות, השוק יעיל רוב הזמן אבל לא כל הזמן. כשהשוק יעיל אז מחירי המניות מייצגים את שוויים של העסקים פחות או יותר, אבל לעיתים השווקים “משתגעים” והופכים ללא יעילים לפרק זמן מסוים.

מי שבוחן את הנתונים העסקיים של חברה מסויימת ויודע לשערך את שוויה, ינצל את חוסר היעילות בשווקים וימתין להזדמנות לקנות כשמחיר המניה צונח ולמכור כשמחיר המניה עף לשמיים.

בין הקניה למכירה, המשקיע הנבון יעקוב אחרי הנתונים ויתן להנהלה של החברה לעשות את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב.

אז למה לא כולם פועלים כך?

התשובה פשוטה: אנשים מחפשים רווחים קלים ולא מוכנים להשקיע זמן ומאמץ כדי לנתח את העסק ולקנות את המניות כאשר נוצרת הזדמנות, ואז להחזיק במניה לאורך זמן ולתת להנהלה של החברה לעבוד בשבילכם.

בנוסף, מרבית האנשים לא מאמינים שיכול להיות מצב שבו מישהו מוכר לך משהו במחיר שנמוך משוויו ולכן הם מעדיפים לקנות ולמכור ביחד עם העדר.

ברגע שמבינים שמחיר וערך הם לא אותו הדבר, קל להבין שיש הזדמנויות שניתן לנצל ואפשר לקנות מניות של חברות מעולות במחירי רצפה.

בעלי עסקים לא קונים חברות בראיה לטווח הקצר.

משקיעי ערך פועלים בדיוק כמו בעלי עסקים. אנחנו מנתחים את העסק, ואז אנחנו מנצלים את ההזדמנויות בשווקים ובונים לעצמנו תיק השקעות מעולה שאנחנו שמחים להחזיק בו לאורך זמן.

מי שמבין את זה, הסיכויים שלו להרוויח בשוק ההון לאורך זמן גדולים מאוד.

אלון הזה הוא משקיע ומרצה להשקעות בשוק ההון. אלון מלמד כיצד להפוך למשקיע מצליח באמצעות שיטת השקעות הערך שמתמקדת באיתור ורכישת מניות של חברות מעולות כחלק מבניית תיק השקעות ריווחי לשנים רבות.

***כל האמור במאמר זה אינו מהווה המלצה או ייעוץ המתאימים לצרכיו האישיים של כל אדם ואדם ואין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ, כל העושה שימוש במידע זה הוא על אחריותו בלבד***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך