חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מדוע לא מומלץ למשוך כספי פיצויים בסיום העסקה

דולר

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

רבים מאיתנו מתלבטים בסיום העסקה האם למשוך את כספי הפיצויים או לא, שואלים חברים, מכרים ונכנסים לבדוק בקבוצות פייסבוק מה כדאי לעשות ואיך להתנהל מול קופת הגמל או קרן הפנסיה. במאמר זה אסקור את הנושא לעומק ואתן המלצות מה כדאי לעשות בסיום העסקה.

סיום העסקה מה עושים?

כשעובד מסיים העסקה, מעסיקו חייב לתת לו טופס 161 שמראה לו כמה כסף הופקד לטובת רכיב הפיצויים שלו. על המעסיק אסור לשלוח למס הכנסה לפני שהעובד חותם בפניו על טופס 161א בו הוא מבקש ממס הכנסה מה לעשות עם כספי הפיצויים, האם למשוך אותם פטורים או חייבים, האם לבצע רצף קצבה או רצף מעסיקים. לכן חשוב מאוד לעצור ולבדוק את כל אופציות המשיכה ואת ההשלכות שלהן לפני מילוי הטופס.

לאחר שהמעסיק מקבל מהעובד את הטופס, הוא יכול לשלוח למס הכנסה כולל הטופס של העובד (יש מעסיקים ששולחים רק את הטופס שלהם ומורים לעובד לשלוח את שלו בנפרד), העובד יכול לשלוח בעצמו לאתר רשות המיסים את שני הטפסים ולבקש את הפטור שהוא זקוק לו. 

המלצה חשובה בנושא היא לבדוק שהמעסיק מילא את הפרטים הנכונים ושכל הכספים המופיעים בטופס אכן קיימים בקרן הפנסיה או קופת הגמל.
קיימים מקרים שמעסיקים לא ממלאים פרטי פיצויים מהחסכונות הפנסיוניים, כשהעובד פורש הוא לא שם לב שלא ביקש אישור ממס הכנסה לגבי אותם כספים, כאשר ירצה למשוך אותם יצטרך לגשת למס הכנסה ולבקש את הפטור הרצוי. ברוב המקרים ולאחר מספר שנים, לא מוצאים את הטפסים הרלוונטים או שהמעסיק כבר אינו קיים, לכן ההמלצה היא לבדוק את תקינות הטפסים בעת סיום העסקה.
אישור טופס

משכתי כספי פיצויים, מה יקרה לפנסיה שלי?

כעיקרון, פדיון כספי פיצויים פטורים או חייבים תקטין את הקצבה העתידית שלנו כיוון שהפקדת הפיצויים מהווה כ- 40% מסך ההפקדות לפנסיה ולכן משיכה שכזו תגרע מאיתנו סכום קצבה חשוב. לאור עובדה זו קבע המחוקק מספר כללים לפדיון כספי פיצויים.

נקבע כי אדם המבצע פדיון כספי פיצויים פטורים בטווח של 32 שנות עבודה מיום המשיכה ועד לפרישה, “יחטוף” קנס בשיעור של 1.35 מהטבות המס שלו,
כלומר, על כל שקל שמשך, מס הכנסה יפחית את הקצבה הפטורה שלו ב-1.35 ₪ . 

לדוגמא: 

עובד סיים העסקה בגיל 45 לאחר 10 שנות עבודה וביקש למשוך את כל כספי הפיצויים שלו.
שכר חודשי לפיצויים- 15,000 ₪
פטור ממס על פיצויים בשנת 2021-      12,340 ₪
חישוב זכאות לפיצויים : 10*15,000=   150,000 ₪
חישוב פיצויים פטורים: 10*12,340=    123,400 ₪
150,000-123,400= 26,600 ₪ פיצויים חייבים במס (לא פוגעים בפטור על הקצבה).

למעשה העובד ביצע משיכה של 150K אך בפועל רק הפיצויים הפטורים שהם 123,400 ₪ יפגעו בקצבה הפטורה. כאשר העובד יגיע לגיל 67 ויבקש לקבל פטור על הקצבה, מס הכנסה יבקש לראות האם העובד ביצע משיכות של כספי פיצויים פטורים במהלך חייו ובטווח של 32 שנים לפרישה.

מס הכנסה יבצע את החישוב הבא:

123,400*1.35= 166,590 ₪ , את הסכום הנ”ל יפחית מתקרת ההון הפטורה שעומדת כיום על 791,856 ₪ ויחלק את התוצאה ב 180 שזה המקדם לקצבה הפטורה.

791,856-166,856=  625,266/180=  3,473.7 ₪ , כלומר במקום לקבל קצבה פטורה בגובה 4,400 ₪ , פדיון הפיצויים שבוצע 20 שנה קודם לכן יפגע לעובד בקצבה בכ-1,000 ₪. חשוב לציין כי החישוב אינו לוקח בחשבון את ההצמדה למדד מיום המשיכה ועד למועד הקצבה, כך שיכול להיות שהפגיעה בפטור על הקצבה תהיה משמעותית ביותר!

אז מה האפשרויות העומדות בפניי בסיום העסקה?

חשוב לזכור, לפני שמבצעים פדיון כספי פיצויים לטובת צריכה בהווה, מומלץ לבדוק את כל החלופות על מנת שמשיכה מהסוג הזה לא תפגע לנו בפנסיה העתידית.

 1. הלוואה-  ניתן לבקש הלוואה מהחיסכון הפנסיוני שלנו וכך להימנע ממשיכת פיצויים.

   

 2. פדיון פיצויים חייבים– כלומר, תשלום מס בעת המשיכה וביצוע פריסה קדימה או אחורה על מנת להפחית את שווי המס שלנו. במקרה כזה ובשכר נמוך ניתן ליהנות משווי מס נמוך יותר ולא לפגוע בפנסיה.

   

 3. רצף קצבה– מצב בו משאירים את כספי הפיצויים בחיסכון הפנסיוני לטובת הפנסיה העתידית. במצב זה, לא נפגע בפטור על הקצבה העתידית שלנו. ניתן לבצע רצף קצבה על פיצוים חייבים ולמשוך את הפיצויים הפטורים אך יש לזכור את הפגיעה בקצבה הפטורה. ניתן להתחרט בכל שלב ולבצע פדיון חד פעמי, יש לזכור כי פערי התשואות מיום סיום העסקה ועד מועד החרטה, יחויבו במס רווחי הון. בנוסף חרטה מרצף קצבה מבטלת את כל הרצפים שבוצעו בשנים האחרונות, יש לשקול את המהלך לפני שמבצעים.

   

 4. רצף זכויות מעסיקים– מצב בו ממשיכים לעבוד אצל מעסיק חדש וממשיכים את רצף השנים לפיצויים. כדי לבצע את הפעולה יש למצוא מעסיק חדש שיפקיד לנו בטווח של שנה מיום סיום העסקה. ניתן להתחרט בטווח של שנתיים מיום סיום העסקה. אדם אשר מבצע רצף זכויות מעסיקים יודע שיבצע פדיון עתידי של כספי הפיצויים באופן חד פעמי ולכן מומלץ לבדוק את הנושא לפני שמבצעים את הרצף.

לסיכום

ראינו כי מס הכנסה נותן לנו פטור על כספי הפיצויים בעת סיום העסקה ועד התקרה השנתית.
מצד שני, מס הכנסה פוגע לנו בהטבות המס על הקצבה בעקבות פדיון כספי פיצויים פטורים ממס. ההמלצה היא לבחון היטב האם אתם צריכים את הכסף לפני שמבצעים פדיון כיוון שאין דרך חזרה.

כמו כן, יש להתייעץ עם מומחה פנסיוני לפני פדיון כספי פיצויים או כל פדיון אחר מהמוצרים הפנסיוניים. לא להיות עם “אצבע קלה על ההדק” בכל הנוגע לפדיון כספים מהחיסכון הפנסיוני אשר נועד להבטיח לנו רמת חיים בסיום העסקה בעת הפרישה.

עומר אשכנזי- מייסד מנכ״ל ובעלים משותפים באג׳נדה – פתרונות פיננסיים מתקדמים.

תשאירו פרטים ונדאג שבעל רישיון פנסיוני מטעמינו יחזור אליכם בהקדם ויסייע

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

תגובה אחת

 1. האם החישוב יהיה שונה במידה והעובד היה בן 30? כלומר יותר מ32 שנים לפני הפרישה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך