חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה לי פנסיה עכשיו

למה דוב שואל

תוכן עניינים

זמן קריאה 5 דקות

אז למה לי פנסיה עכשיו?

לא פעם עולה דיון, האם כדאי בכלל להפקיד כסף באופן שוטף לפנסיה (עצמאים) או אולי כדאי למשוך את מה שנצבר שם ולהשקיע בדרכים אחרות (עצמאים ושכירים).

אנסה לכתוב את הסיבות העיקריות שבגללן לדעתי זה רעיון ממש טוב להפקיד לפנסיה ולהשאיר שם את הכסף עד הפרישה – לפחות באופן שיאפשר קצבת מחייה בסיסית, כלומר כזו שתאפשר לי להזדקן בכבוד, בלי להתלבט אם להוציא החודש כסף על תרופות או על אוכל, ובלי לחשוב פעמיים אם אני יכולה להרשות לעצמי לקנות ארטיק לנכדים. 

לגבי מה שאני קוראת לו “שכבת הפינוקים”, כלומר, כל מה שיהפוך את החיים בפרישה לרמת חיים גבוהה ונעימה יותר, אך לא הכרחית – “כדאי שיהיה, אבל אם לא יהיה, נסתדר”, השיקולים הם שונים ודורשים הסתכלות אחרת, ולכן לא אתייחס אליהם כאן. ברור שמי שיכול, כדאי שידאג לעצמו גם לשכבה הזו.

דיסקליימר

  1. אני לא אשת מקצוע בתחום הפיננסי. ייתכן שהמידע שאני נותנת אינו שלם, יתכן שיש לי טעויות בהבנה, ובטוח שאין פה התאמה אישית לכל אחד ואחת. אין לראות באמור ייעוץ אלא שיתוף בדעה האישית שלי.
  1. נושא הפנסיה הוא רחב ויש בו המון פינות ותתי סעיפים. אני מתייחסת רק לפנסיה צוברת, חדשה (אלא אם צוין אחרת) ואני מעגלת פינות – אחרת הכתבה הזה יהיה באורך ובסיבוך של תקנון פנסיה. מי שרוצה פרטים מדוייקים עד קוצו של יוד, שיקרא את התקנון (אני עושה את זה הרבה).
  1. חלק מהנושאים רלוונטיים לחסכון פנסיוני בכלל, וחלק לקרן פנסיה מקיפה בלבד.
  1. אני לא אשת מקצוע בתחום הפיננסי. אני לא מרוויחה כלום בין אם תבחרו בקרן פנסיה ובין אם לא. אין לי שום אינטרס כאן, אני לא מקושרת (מלבד כלקוחה מן המניין) לאף חברה. סתם אחת שמביעה דעה (מושכלת).
  2. חלק מהכתבה כתובה בלשון נקבה אך פונה לנשים וגברים.

אז למה בעצם כדאי לי להפקיד לקרן פנסיה?

אמל”ק:

  1. הטבות מס בהפקדה.
  2. הטבות מס במשיכה.
  3. דמי ניהול זולים יחסית למכשירים מובנים אחרים.
  4. ביטוח נכות (כולל שחרור מהפקדות) וביטוח שארים זולים יחסית.
  5. קצבה לכל החיים, פסיבית לחלוטין, ברמת בטחון שיהיה קשה להשיג בחסכון/השקעה עצמאית. הקצבה עצמאית בטוחה מאותו הון, תהיה משמעותית יותר נמוכה.

וביתר פירוט:

הטבות מס בהפקדה

בלי להיכנס למספרים ולתקרות, המדינה נותנת לנו כ-35% הטבת מס על הפקדות לחיסכון פנסיוני (מכל סוג). זה אומר שמכל 100 ₪ שאני מפקידה לפנסיה, 35 הם בכלל מתנה. זו גם הסיבה שמי שרוצה לפדות את הכסף לפני הזמן, צריך לשלם מס של 35%. המדינה בעצם אומרת: אני מוכנה לתת לך מתנה, אם תחסוך לפנסיה. אם אתה לא רוצה, תחזיר בבקשה את המתנה. עצמאים שלא יפקידו את המינימום (שהוא נמוך מההפקדה של שכירים), יצטרכו לשלם קנס.

בעלי שכר גבוה לרוב מפקידים יותר מאשר הטבת המס.

כלומר: מי שבוחר שלא להפקיד לחיסכון פנסיוני או למשוך ממנו את הכסף כבר הפסיד כ-35% ממנו.

הטבות מס במשיכה

מזל טוב! הגעת לגיל פרישה (67 לגברים, נשים 62-65 בהתאם לשנת הלידה). את זכאית לקצבת הפנסיה שלך. למעשה, את זכאית לה כבר מגיל 60 (גם גברים), אבל הטבות המס אפשריות רק מגיל הפרישה, ודורשות ביצוע “קיבוע זכויות”.

בהנחה שלא משכת פיצויים ב-32 שנות העבודה האחרונות כשכירה בפועל, את זכאית לפטור די משמעותי ממס הכנסה על קצבה מזכה, ופטור מלא על קצבה מוכרת (שזו למעשה קצבה מהחלק שלא קיבלת עליו הטבות מס בהפקדה, כלומר כבר שילמת עליו מס).

למעשה, בשילוב עם נקודות הזכות השגרתיות, לאחר שנת 2025, סכום של יותר מ-10,000 ₪ קצבה ישולם לנו בלי שנהיה חייבים במס הכנסה. זה אומר שגם על סכומים גבוהים יותר, מדרגות המס תהיינה נמוכות בהרבה מאשר על הכנסה מקבילה מעבודה.

גם המס שכן משלמים, למעשה זכה בדחיית מס, לפעמים אפילו של 40 שנה… דחיית מס שווה הרבה מאוד כסף בגידול הצבירה.

באופן טבעי, מי שמשקיע עצמאית (לא דרך חיסכון פנסיוני), לא זכאי להטבת המס הזאת. ייתכן שהכסף שלו לא ייחשב להכנסה ולכן לא יחוייב במס הכנסה – אבל זה בגלל שהמס כבר שולם עוד לפני שהחלה ההשקעה והרווחים (השקעה מהנטו).

דמי ניהול זולים

טווח דמי הניהול על קרן פנסיה הוא מאוד גדול, ומשתנה עם הזמן ועדיין, לרוב קרן פנסיה היא מכשיר עם דמי ניהול זולים ביחס למכשירים מובנים אחרים. יותר יקר מחיסכון בחשבון עצמאי, אבל לא בהרבה.

חשוב לבדוק שדמי הניהול הם טובים. יש אנשים עם דמי ניהול היסטוריים יקרים ללא הצדקה. להתמקח עליהם או לעבור לחברה עם הצעה טובה יותר, זה ממש לאסוף כסף מהרצפה. זה נשמע לנו כמו התעסקות בחלקיקי אחוז, אבל כיוון שהצבירה לפנסיה היא אחד הנכסים הפיננסים הגדולים של רובנו ומגיעה למאות אלפי שקלים ועד כמה מיליונים, אז גם חסכון של חצי אחוז מהצבירה (ההפקדה פחות משמעותית) יכול להתבטא לאורך השנים בהרבה מאוד כסף. אם לוקחים בחשבון גם את הרווחים שצובר אותו כסף שנשאר בחשבון ולא משולם כדמי ניהול – הסכומים משמעותיים אפילו יותר.
אחת הדרכים לחיסכון אדיר הוא במעבר לקרן ברירת מחדל.

ביטוח נכות (כולל שחרור מהפקדות) וביטוח שארים זולים

יש אנשים שאוהבים להפחיד אותנו שבקרן פנסיה יש איזון אקטוארי. מעבר לעובדה שהאיזון הזה הוא לפעמים שלילי ולפעמים חיובי, כדאי להבין מה המשמעות שלו. האיזון האקטוארי הוא תוצאה של העובדה שקרן הפנסיה מציעה ביטוחי נכות ושארים עם ערבות הדדית. גם כאן, יש מי שחוטף אלרגיה רק מלשמוע את המושג הזה – ערבות הדדית, אבל מה שזה מאפשר, זה הוזלה משמעותית של הביטוח.

למה? כי כשאדם מבטח רק את עצמו בביטוח פרטי, חברת הביטוח צריכה להתייחס לסיכון הטהור: מה הסיכוי שלו להזדקק לביטוח, וכמה זה יעלה. לעומת זאת, כשמבטחים אוכלוסיה גדולה, אפשר להתייחס לממוצעים: כמה אנשים מתוך 100,000 יזדקקו לביטוח? הרי רובנו לא נזדקק לו כלל לפני הפרישה.

עצם קיומו של הביטוח – ברירת המחדל היא שבמקרה נכות מלאה נקבל 75% מהשכר המבוטח עד גיל הפנסיה, ובנוסף – הקרן תפקיד עבורנו לפנסיה כאילו המשכנו לעבוד (זה מה שנקרא “שחרור מהפקדות”) ובמקרה מוות שארינו יקבלו קצבה בגובה 100% מהשכר המבוטח (מתחלק בין השארים). זה ביטוח משמעותי מאוד, שמאפשר להתמודד גם עם מצבים טראגיים שקורים במהלך החיים.

מי שחוסך בדרך אחרת, מוותר על הביטוח או משלם עליו הרבה יותר.

אמנם הביטוח בקרן הפנסיה מעט נחות מביטוח פרטי (לא עיסוקי ופחות נדיב) אבל להרבה אנשים זה לא באמת רלוונטי, ואחרים יכולים להשלים באמצעות “מטריה ביטוחית” שהיא עדיין זולה בהרבה מביטוח אכ”ע פרטי. מי שבוחר ביטוח אכ”ע פרטי חשוב לוודא שכולל שחרור מהפקדות.

גולת הכותרת, הסיבה שלמענה למעשה התכנסנו כאן

קצבת הפנסיה או “ביטוח זקנה”.

קצבת הפנסיה שנקבל (אפשר לקבל החל מגיל 60) מובטחת לנו לכל חיינו. גם אם נחייה עד 120 (ואפילו יותר…), גם אם יהיה משבר כלכלי, גם אם לא נהיה במצב בריאותי שיאפשר לנו להתעסק עם שוכרים ושיפוצי בית, וגם אם ערך הבית שאנחנו משכירים ירד כי הסביבה הסוציואקונומית השתנתה במהלך 30 השנים מאז שקנינו אותו.

גם כאן, פועל עקרון האוכלוסיה הגדולה.

אדם פרטי, צריך לקחת בחשבון אורך חיים מקסימלי, ולוודא שלא ישאר בלי הכנסה פתאום בגיל 90, רק כי תכנן באופן לא נכון או לא צפה את מצב השוק. אם הוא משקיע בשוק ההון בהשקעה מנייתית, מקובל להתייחס למשיכה שנתית של 3-4% (לפני מס) כמשיכה בטוחה, שתשרוד לנצח, או לפחות 30 שנה. אם מתרגמים את זה למונחים של קרן פנסיה, זה אומר מקדם 300 (4%) עד 400 (3%).

קרן הפנסיה, מתייחסת לאוכלוסיה גדולה, ולכן יכולה להתייחס לתוחלת חיים ממוצעת. המקדם שבו היא משתמשת הוא בסביבות 200 (מושפע מכל מיני פרמטרים).

בכסף, זה אומר שבהשקעה עצמאית, מכל מיליון ₪ הון צבור, נוכל לייצר הקצבה חודשית של כ-2500-3300 ₪ (לפני מס), ואילו בקרן פנסיה צבירה של מיליון ₪ תתן לנו קצבה של כ-5000 ₪. פי אחד וחצי עד שניים.

לניהול תיקי השקעות בחברת אלפי בנדק​

הערות:

לא נגעתי פה בנושא של תשואה מובטחת, כי הוא שנוי במחלוקת. מצד אחד נותן בטחון ותשואה מובטחת של כ-5% על כ-30% מהצבירה בקרן פנסיה מקיפה, ומצד שני, יש הטוענים שהוא פוגע בתשואה שהם יכולים להשיג.

יש לקרן פנסיה גם חסרונות. היא פועלת על פי תקנון, ולא על פי חוזה, ולכן ניתנת לשינוי (מי שרוצה להמנע ועדיין להנות מרוב היתרונות יכול לבחור להפקיד לקופת גמל ואם ממש מתעקש אז גם לביטוח מנהלים). היא לא מנוהלת בצורה הכי יעילה (גם כאן: אפשר להפקיד לקופת גמל בניהול עצמי IRA(אירה) ולהיות יותר יעילים). נגענו טיפה בנושא האיזון האקטוארי, אי אפשר לוותר על הביטוחים גם אם רוצים (שוב – אפשר להפקיד למוצר פנסיוני אחר), אי אפשר לקבוע מי יהיו השארים (כנ”ל) ועוד.

בעיני – החסרונות הם שוליים יחסית ליתרונות. מי שעקרוני לו, יכול לבחור במוצר פנסיוני אחר.

ישנה טענה ש”עד שאנחנו נגיע לגיל – לא ישאר כסף בפנסיה”. אין שום סיבה שזה יקרה. מי שיפקיד מגיל צעיר (העשור שבין גיל 20 ל-30 זה זמן מצוין להתחיל), בעקביות, לא ימשוך כספי פיצויים וידאג לשים את הפנסיה שלו במסלול מספיק אגרסיבי (מנייתי, מחקה מדד) ובדמי ניהול זולים, יצבור לאורך השנים סכום גבוה מאוד (ביחס לשכר) בזכות מנגנון הריבית דריבית

גם מי שכמוני, מגלה את הנושא הזה רק בגיל מבוגר יחסית – עדיין יכול לצבור סכומים יפים. אני אמנם הפקדתי מגיל צעיר, אבל מיטבתי את הפנסיה רק בסביבות גיל 45, ועדיין אני מעריכה שהקצבה הפנסיונית שלי תהיה גבוהה מהשכר הנוכחי.

תוחלת החיים אמנם צפויה לעלות, אבל: מה שצפוי כבר מתומחר. רק שינוי לא צפוי (שיכול להיות כלפי מעלה או כלפי מטה) ישנה את המקדמים לעומת הצפוי היום וגם: עליית תוחלת החיים הוא עובדה שכל צורה של פרנסה בגיל זקנה תצטרך להתמודד איתה. אם יהיו לנו 50 שנות חיים אחרי הפרישה, נצטרך לממן את עצמנו במשך 50 שנה. לא משנה אם נעשה את זה דרך קרן פנסיה או בדרך אחרת. זה ישפיע על כל חסכון.

כרמית אורן-מולד, מנהלת בקהילת ידע שווה כסף.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך