חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דמי ניהול מצבירה או מהפקדה?

סימן שאלה נדלן תשואה

תוכן עניינים

זמן קריאה 4 דקות

אחת השאלות היותר שכיחות כיום היא “מה יותר חשוב דמי ניהול מצבירה או דמי ניהול מהפקדה?” – התשובה היא כמובן תלוי. במאמר הקרוב אנסה לענות על זה אחת ולתמיד על מנת שתוכלו לבדוק האם אתם יכולים להוזיל את דמי הניהול שלכם עוד היום ולחסוך הרבה מאוד כסף.

הכנו מחשבון שיסייע לכם להשוות בין 2 הצעות שונות של דמי ניהול מהפקדה ומצבירה אז היכנסו ובדקו את ההצעות שקיבלתם!

נתחיל מקצת רקע למי שלא מכיר.
אם אתם שכירים, בכל חודש אתם מפקידים ביחד עם המעסיק שלכם סכום כסף למוצר פנסיוני. על מנת לפשט במאמר הקרוב אדבר על קרן פנסיה בלבד, אך העיקרון דומה במוצרים פנסיונים אחרים.
לשם הדוגמה, נניח ואתם מפקידים 1000 ₪ בחודש לקרן הפנסיה שלכם. אתם תשלמו אחוז מסויים מההפקדה החודשית שלכם עבור דמי ניהול בכל חודש – הסכום שתשלמו נקרא דמי ניהול מהפקדה.
כיוון שאתם מפקידים כל חודש כסף לקרן הפנסיה, ובנוסף הכסף שלכם מושקע בשוק ההון הוא עשוי לגדול עוד. בכל רגע נתון הסכום שהצטבר לכם בקרן נקרא צבירה. האחוז דמי ניהול שתשלמו מהצבירה בשנה נקרא דמי ניהול מצבירה. יש לציין שדמי הניהול מצבירה הם אמנם שנתיים, אך מחושבים בכל חודש מחדש – הסיבה לכך היא שאתם יכולים לעבור בכל חודש לקרן פנסיה אחרת, ואם היו גובים מכם את דמי הניהול רק בסוף שנה ובאמצע שנה הייתם עוברים קרן, אז קרן הפנסיה לא הייתה מרוויחה את דמי הניהול מצבירה.

כעת שהבנו את ההבדל בין דמי ניהול מהפקדה שנגבים מההפקדה החודשית שלנו ודמי ניהול מצבירה שנגבים מהצבירה השנתית שלנו (נקראים לפעמים גם דמי ניהול מחיסכון), נעבור לדוגמה מספרית.

דמי ניהול

על מנת לא לסבך עם מספרים לא עגולים בדוגמה זו לא הורדתי את דמי הניהול מצבירה (חיסכון) אלא רק מהפקדה. לשם הפשטות אין בדוגמה זו תוספת של תשואה, אולם במציאות הצבירה יכולה לעלות ולרדת לפי הרווחים וההפסדים של הקרן כל חודש.

השלב הראשון הוא לדעת כמה אתם משלמים על דמי ניהול מהפקדה ומחיסכון.

אם עדיין לא עשיתם זאת אף פעם אני ממליץ בחום לפתוח את דו”ח קרן הפנסיה שלכם (שמגיע לכם בדרך כלל בדואר או במייל כל 3 חודשים). אם אתם לא מוצאים את הדו”ח שלכם, אז תפנו לאתר של החברה שמנהלת לכם את קרן הפנסיה. אם אתם לא יודעים איפה קרן הפנסיה שלכם אל דאגה אתם תמיד מוזמנים להשאיר פרטים כאן והמומחים שלנו יחזרו אליכם ויעזרו לכם.

 

דוגמה לדו”ח רבעוני מקרן פנסיה:

דוגמה קרן פנסיה דוח

כפי שניתן לראות בסעיף ג’ תוכלו לראות כמה אתם משלמים דמי ניהול מהפקדה וכמה דמי ניהול מחיסכון. בבלון האדום תוכלו לראות איך אתם ביחס לממוצע דמי הניהול של מי שחבר באותה קרן שאתם מנהלים בה את הכסף שלכם. שימו לב: שתמיד כדאי שדמי הניהול שלכם יהיו קטנים או שווים לממוצע בקרן שלכם.


אם עדיין לא הכרתם את מחשבון דמי הניהול של משרד האוצר אז הגיע הזמן – למחשבון לחצו כאן.

ניקח דוגמה אדם עם משכורת גבוהה שמפקיד סכום גבוה לקרן הפנסיה שלו 4326 ₪ כל חודש.
דמי ניהול מהפקדה משלם מעט יחסית לשוק – 0.5%, דמי ניהול מצבירה משלם נמוך, אך אפשר לרדת אפילו עוד במקרה זה משלם 0.19% מצבירה. אותו אדם צבר בקרן הפנסיה שלו 280,916 ₪. ע”פ מחשבון דמי ניהול של משרד האוצר ישלם אותו חוסך 5565 ₪ דמי ניהול ב5 שנים הקרובות.

זה נראה כך:

נגדיל לאותו אדם את דמי הניהול מהפקדה פי 3! מ0.5% ל1.49%.
באותו אופן נקטין את דמי הניהול מצבירה פי 4! מ0.19% ל0.05%

כעת נבחן את הנתונים שוב במחשבון של משרד האוצר:

דמי ניהול מחשבון משרד האוצר

שימו לב! במקרה הזה ב5 שנים הצלחנו להוזיל את דמי הניהול מ5565 ₪ ל4991 ₪ כלומר חיסכון של 574 ₪ ב5 שנים. את הכסף הזה שחסכנו היה אפשר להשקיע כמובן בקרן ולהרוויח אף יותר, אך לשם הפשטות בחישוב אנו מתעלמים מהתשואות (רווחים) שעשויים להיות במאמר זה.

מסקנה 

כאשר יש לאדם צבירה גבוהה – דמי ניהול מצבירה (חיסכון) משמעותיים יותר מאשר דמי ניהול מהפקדה!

כעת בואו ונבחן ביחד מקרה נוסף הפעם ניקח דוגמה לאותו אדם שמפקיד 4326 ₪ בחודש, אך הצבירה שלו נמוכה יותר ועומדת רק על 70,000 ₪.

צבירה נמוכה דמי ניהול כשכיר

במקרה זה ניתן לראות כי עבור דמי ניהול של 0.5% מהפקדה ודמי ניהול של 0.19% מצבירה ישלם החוסך 3360 ₪ על דמי ניהול ב5 שנים.

כעת נעשה בדיוק מה שעשינו קודם נבדוק עם דמי ניהול גבוהים יותר מהפקדה, אך נמוכים יותר מצבירה.

 

דוגמה דמי ניהול צבירה נמוכה כשכיר

במקרה זה ראינו שאותו חוסך ישלם 4408 ₪ ב5 שנים.

שימו לב! במקרה הזה ב5 שנים הצלחנו להוזיל את דמי הניהול מ4408 ₪ ל3360 ₪ כלומר חיסכון של 1048 ₪ ב5 שנים. את הכסף הזה שחסכנו היה אפשר גם  כאן להשקיע כמובן בקרן ולהרוויח אף יותר, אך לשם הפשטות בחישוב אנו מתעלמים מהתשואות (רווחים) שעשויים להיות במאמר זה.

מסקנה 

כאשר יש לאדם צבירה נמוכה – דמי ניהול מהפקדה משמעותיים יותר מאשר דמי ניהול מצבירה!

ולסיום נאמר שיש מקרים כמו מורים למשל שיש להם 0% דמי ניהול מצבירה ו2% דמי ניהול מהפקדה. אז אין צורך לחשב, ברור שדמי ניהול מצבירה לאורך 40 שנה של חוסך יותר משמעותיים מדמי ניהול מהפקדה גבוהים יחסית של 2%. אולם במאמר זה רציתי להראות לכם שלא תמיד צריך להסתכל ל40 שנה קדימה ואפשר לעשות אופטימיזציה בדמי הניהול בתחילת הקריירה להוזיל את דמי הניהול מהפקדה גם אם זה יצריך להעלות את דמי הניהול מצבירה ורק שאתם צוברים מספיק כסף לחזור ולהתמקד בדמי ניהול מצבירה.


חשוב לי לציין שדמי ניהול הם לא חזות הכל. זה דבר הכרחי ונחוץ להתמקח עליו, ראוי ורצוי שלא תשלמו ביוקר. בנוסף לדמי ניהול לא פחות חשוב הוא מסלול ההשקעה שלכם, תשואות, איזון אקטוארי ועוד מספר מרכיבים שיעזרו לכם להחליט על קרן הפנסיה שהכי מתאימה לכם. בקורס שלנו פנסיה שווה כסף אנו מסבירים על כל המרכיבים לעומק יותר כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה ממש בעצמכם.

 

נכתב על ידי שי בדיחי – מתכנן פיננסי למשפחות ויחידים ומנהל שותף ב”ידע שווה כסף”.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

6 תגובות

 1. אז אני מבין שכשיש הרבה כסף בקרן הפנסיה, כדאי לשים דגש על הורדת דמי הניהול מהצבירה (מהחיסכון). כי זה יותר קריטי מאשר מההפקדה. השאלה שלי מהו הסכום?
  מאיזה סכום אפשר לומר שהקרן כבר גדולה. 200,000? 250,000?
  תודה!

  1. זה תלוי בכמה הפקדה בכל חודש
   אפשר להסתכל במחשבון של משרד האוצר שהסברנו עליו כאן

   הרבה אנשים לוקחים ככלל אצבע את אזור 200-300 אלף שקלים

 2. האם ההתאמה של דמי הניהול מהפקדה או מצהירה זה עניין של סכום אבסולוטי או של היחס בין סכום ההפקדה לסכום הצבירה?

 3. מה ההיגיון בדמי ניהול שהם אחוז מהצבירה במקום דמי ניהול חודשיים קבועים כמו בכל חשבון בנק אחר? זה לא עולה להם יותר כסף שיש יותר כסף בקרן.

  1. כי אפשר
   יגידו שככל שהקרן גדולה יותר צריך יותר אנשים לבחון השקעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך