חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך טכנולוגיה יכולה לשפר לכם את הפנסיה?

טכנולוגיה

תוכן עניינים

זמן קריאה 5 דקות

אם גם אתם שואלים את עצמכם איך לשפר את הפנסיה שלכם, יש סיכוי גבוה מאוד שתיק ההשקעות הפנסיוניות שלכם סובל מאחת או יותר מהבעיות הבאות:

  • קרן פנסיה לא פעילה ששוכבת בצד, במסלול לא אטרקטיבי ודמי ניהול גבוהים
  • ביטוח מנהלים עם תנאים לא טובים ודמי ניהול ששוחקים את כל התשואה
  • קרן פנסיה, קופת גמל או קרן השתלמות של חברה שלא נמצאת בשליש העליון של טבלת התשואות ב-6 השנים האחרונות

מי אשם בכל אלה אתם שואלים? אז הנה לכם 3 סיבות עיקריות: 

  • המודל העסקי של סוכן הביטוח שלכם שמרוויח יותר כשאתם מרוויחים פחות
  • המודל העסקי של הבוס שלכם, שלא כל כך מעניין אותו לאיזה חברת פנסיה ולאיזה מוצרים סוכן הביטוח ישלח אתכם – העובדים שלו – העיקר שיהיה לו שקט עם כל ההפקדות החודשיות לפנסיה, כדי שלא תתבעו אותו, ושהוא יקבל איזו הנחה קטנה בדמי ניהול
  • אתם(!) שלא בודקים את כל זה

איך לשפר את הפנסיה – כל המידע

אלה התובנות שאתם צריכים להפנים אם אתם שואלים את עצמכם איך להגדיל את הפנסיה שלכם:

תובנה מס’ 1 – פנסיה היא השקעה, לא חיסכון

בכל חודש אתם משקיעים 20-30% מהמשכורת שלכם במוצרי השקעה פנסיוניים – קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל, קרן השתלמות – שיממנו לכם את המשכורת כשתפרשו מהעבודה.  

לא סתם אנחנו מדברים על “רווח” ו-“השקעה”. פנסיה היא כבר מזמן לא קצבה קבועה שתקבלו. אתם לא “חוסכים פנסיוניים” – אתם “משקיעים פנסיוניים“: סוג המוצר שתבחרו, מסלול ההשקעה שתבחרו, החברה שתנהל עבורכם את ההשקעה הזאת – כל אלו ישפיעו דרמטית על שווי ההון שתצברו עד הפרישה.

יתרה מזאת – קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים מכילים גם מרכיב ביטוחי שנועד לבטח אתכם מפני מוות או נכות ואובדן כושר עבודה חלילה.

תובנה מס’ 2 – אתם דוחים את העיסוק בפנסיה בגלל פרספקטיבה שגויה

פנסיה זה נושא קשה, מורכב, מקצועי ומפחיד. לא כולנו מצליחים להבין אותו. וגם כשאנחנו מבינים אותו אנחנו נוטים לשכוח אותו מהר, לדחות את העיסוק בו, או סתם לתת לו להיבלע בין אינסוף המטלות שלנו.

פנסיה מתגלגלת על הלשון כמו מילה של זקנים. מילה שקשורה לחלום רחוק ומעורפל. מי בכלל חושב על הפרישה עכשיו?!
“פנסיה” גם מקשרת אותנו למצבי חיים שאנחנו מעדיפים להדחיק – לחשוב על עצמנו זקנים או מאבדים את כושר העבודה זה ממש לא נעים. 

ולא יעזור כמה ננסה להפנים את המושגים המקצועיים. לא משנה כמה פעמים נשמע שכל החלטה שלנו בפנסיה היא הרת גורל לגבי העתיד שלנו – אנחנו פשוט לא מגיעים לטפל בכסף העתידי שלנו. וזה המון כסף.

אז כשאתם שואלים את עצמם איך לשפר את הפנסיה שלכם, חזרו לנקודה הראשונה ותבינו שפנסיה היא השקעה, השקעה שאת מצבה משום מה לא בודקים, ויהיה לכם קל הרבה יותר לעשות את השינוי.

תובנה מס’ 3 – דמי ניהול זה לא הכל

כולנו יודעים שדמי ניהול נמוכים יכולים לחסוך לנו הרבה כסף.

אבל כשאנו מסתכלים על פערי התשואות בין החברות השונות – באותו סוג מוצר – אנו מבינים שהתמקחות על כמה עשיריות אחוז של דמי ניהול לא תמיד עומדת באותו יחס לפערים של 2-3% לשנה בתשואות. למשקיע פנסיוני ממוצע שצבר כבר כמה מאות אלפי שקלים – זה יכול להיות הפרש של עשרות ומאות אלפי שקלים עד לגיל הפרישה.

תראו לדוגמא את ההשוואה הזאת ביחס לאחד מהמוצרים הפנסיוניים הנפוצים – קרן פנסיה עד גיל 50. אפשר לראות שההבדל בין ראש הרשימה לתחתית שלה הוא 3 אחוזים בממוצע לשנה – גם אם דמי הניהול גבוהים במקצת:

פנסיה
נתונים מתוך "פנסיה נט", 16/2/21

האם ניתן לנבא מה יהיו תשואות העתיד? בוודאי שלא. דמי ניהול הם נתון קבוע וידוע מראש, ותשואות לעומתם הן עניין הפכפך ולא ניתן לחיזוי. אך למרות זאת – אנו רואים עקביות בתקופות של 4-5 שנים בביצועים של חברות שונות, שיש סיכוי סטטיסטי שאכן ימשכו.

האם תשואות צריכות להיות פרמטר יחיד בבחירת מוצר פנסיוני? ברור שלא. האם כדאי להתעלם מהן? אובדן תשואה פוטנציאלית של 1-2% המתבטא במאות עד אלפי שקלים(?) בשנה הוא נתון שלא כדאי להתעלם ממנו בהשקעות שלכם.

תובנה מס’ 4 – ייעוץ ב”חינם” הוא ממש לא חינמי

יש סיכוי לא רע שכבר נפגשתם עם התרחיש הבא: אתם נפגשים עם סוכן ביטוח – במקום העבודה או במסגרת אחרת. הוא מציע לכם לעבור לקופה כזו וכזו בדמי ניהול כאלה וכאלה. כמה השירות יעלה לי? “חינם” הוא אומר.

אבל מה לעשות… כבר מזמן הבנו שאין דבר כזה חינם בעולם. 

סוכנים פנסיונים הם בעצם משווקים פנסיונים. הם מכוונים אותנו לחברות ולמוצרים מסוימים; לחלק זעום מהם יש הסדרים של עמלות שוות מכל החברות, אך רובם עובדים עם חברות מסוימות ולא עם אחרות, ויש גם הבדלים מאוד גדולים בין העמלות שהחברות השונות משלמות לסוכנים. לא מן הנמנע שחברות ביטוח עם ביצועים פחות טובים ישלמו יותר לסוכנים יותר בשביל למכור את הפוליסות שלהם. זה מייצר מצב מאד בעייתי שלסוכנים יש אינטרס הפוך משלכם…

אפשר כמובן ללכת ליועץ פנסיוני (ולא לסוכן) שיקבל מכם תשלום ישיר. הוא ייתן לכם ייעוץ אובייקטיבי, אבל יגבה מכם 1000-3000 ₪, זה סכום שממש לא נעים להוציא על משהו עתידי ולא מספיק מוחשי.

אז אנחנו מבינים שפנסיה זה חשוב. אבל ממש לא מצליחים להתעסק בזה כמו שצריך. מה הפיתרון?!

תובנה מס’ 5 – טכנולוגיה היא המפתח לשינוי

אחת המהפכות שעולם ההשקעות עובר בשנים האחרונות היא מהפכת הייעוץ הרובוטי.

לרובוטים אין הטיות, עיוותים פסיכולוגיים או אינטרס בעמלות מה שמאפשר להם לספק לנו תמונה קרה ונקיה של תמהיל ההשקעות המומלצות שלנו.

כזה רובוט בדיוק פיתחנו עבורכם ב-WakeUp. הרובוט האובייקטיבי הראשון בתחום הפנסיה מאפשר לכם, אחרי השקעה של 10 דקות בלבד, לקחת שליטה מלאה על ההשקעה הפנסיונית שלכם. הטכנולוגיה שפיתחנו מאפשרת לנו לספק לכם יעוץ אובייקטיבי ונטול הטיות, באופן הרבה יותר פשוט וזול מהאפשרויות האחרות שקיימות.

ואלו שרוצים יותר, הטכנולוגיה מאפשרת גם לעבור לפנסיה המומלצת בלחיצת כפתור בלבד.

האלגוריתם שלנו סייע כבר לאלפי לקוחות באחד הבנקים הגדולים מאז שנת 2011 – ועכשיו הוא נגיש גם לכם.

הטכנולוגיה וחווית המשתמש שלנו מביאים משהו אחר לגמרי לשוק הפנסיה: כלים פשוטים וברורים כיצד לנהל ולשפר את ההשקעות הפנסיוניות שלכם. אם תרצו גם יעוץ אנושי בנוסף לטובת קבלת החלטה – נאפשר לכם (בתשלום נוסף) גם שיחה בגובה העיניים עם יועץ פנסיוני נייטרלי בעל רישיון. היועץ יסביר לכם את המלצות ו(תתכוננו להפתעה) לא ינסה למכור לכם כלום. 

ממה WakeUp מרוויחים, אתם שואלים את עצמכם? פשוט – תשלום חד פעמי של 115 ₪ על הפקת הדו”ח או 379 ₪ על הפקת דוח + שיחת יעוץ עם סוכן. וזהו. בלי עמלות נסתרות. שקוף ואובייקטיבי. 
לכם יש קופון הנחה – YEDASHAVE 

איך האלגוריתם פועל?

האלגוריתם שלנו משווה בין כלל המוצרים והמסלולים הנוכחיים של הלקוח, לבין כלל המוצרים והמסלולים הקיימים בשוק. הוא משקלל מגוון רחב של נתונים הכוללים: מצב משפחתי ואישי של הלקוח, מצב בריאותי, השקעות נוספות, סיבולת סיכון ועוד ועוד.

ראשית האלגוריתם ממליץ על סוג המוצר הרלוונטי ללקוח (ביטוח מנהלים / קרן פנסיה / קופת גמל). הוא מתחשב גם בכיסוי הביטוחי הקיים במוצרים השונים. בסוף הוא ממליץ על החברה ועל מסלול ההשקעה.

איך הדו”ח שלנו נראה? 

wakeupפנסיה דוח

השורה התחתונה שהדו”ח שלנו יודע לתת

דוח מפורט של חברת wakeup

המלצה לא לעשות כלום עם קרן הפנסיה הכללית אך לנייד את קרן ההשתלמות

הכתבה נכתבה על ידי חברת WakeUp פנסיה.

רוצים לשמוע אותנו מדברים על איך טכנולוגיה יכולה לשפר לכם את הפנסיה? הפרק מהפודקאסט שלנו כאן למטה

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך