חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מטאוורס

מטאוורס

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

שמעתם על המטאוורס?

תתארו לכם דמות וירטואלית, אוואטר, שממש דומה לכם (או שלא) יושבת באולם הופעות ענק עם החברים שלכם ועוד עשרות אלפי דמויות אחרות שגם הם מיוצגים על ידי דמויות כאלו. אתם צופים בהופעה של ג'סטין ביבר, הסאונד והאווירה מדויקים וסערת רגשות וחושים מערפלת אתכם עד כדי בלבול. כמה דקות אחרי סוף ההופעה אתם פוקחים את העיניים או מורידים את משקפי ה-VR ואתם בכלל בסלון שלכם, לבד, הלם.

המטאוורס הוא עולם מקביל, דיגיטלי, אונליין ובתלת ממד המורכב ממספר מרחבים שונים. אתם יכולים לחשוב עליו כאל האבולוציה של האינטרנט. המטאוורס יאפשר למשתמשים בו לעבוד, להיפגש, לשחק ולהיפגש עם לקוחות, קולגות, חברים ומשפחה מכל מקום בעולם.

הדבר הכי קרוב למטאוורס שאתם מכירים, הם משחקי המחשב כמו GTA או פורטנייט בו שחקנים משתתפים בעולם מקביל ועושים כמעט כל מה שניתן לעשות בעולם האמיתי ולפעמים אף יותר. מה שחסר כיום לרוב המשתמשים כדי להרגיש חלק אמיתי מהעולם הזה, הם השימוש בחושים ובעיקר בחוש הראיה והמישוש. 

בסופו של דבר אנחנו משחקים בעכבר ומקלדת או עם שלט של סוני או אקס בוקס. אך מה אם אספר לכם שכל חברות הטכנולוגיה הגדולות עובדות בשנים האחרונות על הטכנולוגיות הדרושות כדי לאפשר לכם לחוות את המטאוורס גם עם חוש הראיה והמישוש?

איך מטא (פייסבוק לשעבר) קשורה לזה?

מטא (מלשון מטא-וורס), פועלת להפוך את משקפי ה-VR (מציאות מדומה) "אוקולוס-קווסט 2" שלה וכפפות מישוש מיוחדות (בפיתוח), לכלים המרכזיים שתשתמשו בהם כדי לחוות את המטאוורס כעולם האמיתי.

כחלק מהתהליך הם גם יצרו מרחבי עבודה (כבר פעיל) שחברות יכולות לרכוש את הזכות להשתמש בהם, בכדי שהעובדים שלהם יעבדו מרחוק בצורה מציאותית וחברתית יותר – תופעת לוואי של המשבר האחרון שעברנו כאנושות.

האם המטאוורס כבר קיים?

קודם כל כן, אך עדיין לא במלוא מובן המילה. ישנם מספר חברות שייצרו מרחבים במטאוורס (הסבר מפורט בהמשך).

מצד שני כל ספרי המדע הבדיוני, משחקי המחשב וסדרות ה-sci-fi מתארים עולמות מקבילים אך דומים במהות. בשנים האחרונות פורטנייט (Fortnite) הרחיבה את המשחק, אירחה הופעות ענקיות, אירועי מותג ועוד שלל אירועים חברתיים בתוך העולם הווירטואלי שלה.

כיום משחקי המחשב הגדולים מהווים את המטאוורס בתחילת דרכו, רק דמיינו מה הולך לבוא. התשתית לא באמת קיימת לשימוש המוני והאביזרים יקרים למשתמשי הקצה. אך כמו שפעם רק ליחידי סגולה היו טלפונים ומכוניות וכיום לכל אחד יש לפחות אחד או שניים לא רחוק היום שאביזרי המטאוורס יהיו נחלת הכלל.

מהי כלכלה מבוזרת והקשר שלה למטאוורס?

כלכלת מבוזרת (DeFI-Decentralized Finance) היא כלכלה הפועלת ללא פיקוח של מדינה / בנק מרכזי או ישות ריכוזית. הכלכלה המבוזרת היא זו שתשרת את המטאוורס כאלטרנטיבה לכלכלה הריכוזית שבה אנחנו חיים.

לא עוד בנקים שאף אחד לא אוהב, לא עוד חברות אשראי שעושקות בריביות רצחניות ובעיקר לא עוד הגבלות חסרות היגיון. 

הכלכלה המבוזרת היא תולדה של שוק הקריפטו שגדל בקצב פנומנלי ושווה כיום כ- 3.08 טריליון דולר (נכון לנובמבר 2021).

הכסף הזה מחפש דרכים לגדול בעזרת: הלוואות, חסכונות ואפיקי השקעה במטבעות קריפטוגרפים. הכלכלה המבוזרת מאפשרת: לחסוך בפיקדון ביטקוין ולקבל ריבית ממוצעת של 3% בשנה בזמן שעל שקל או דולר תקבלו 0.01%, להלוות את הביטקוין שלכם למשקיע אחר בעזרת חוזה חכם על הבלוקצ'יין של האיטריום ולקבל ריבית מכובדת ואת המטבע שלכם בחזרה בסוף התקופה ואף להוסיף נזילות למאגרי כריה ובכך לאפשר לכלכלה הזו לפעול בצורה מהירה ואפקטיבית יותר.

כמו בעולם האמיתי גם במטאוורס יש אדמות (שטח בבעלות), שכל משתמש יכול לרכוש (כבר למכירה) כדי לבנות את הבית שלו. נצטרך לרכוש בגדים שבעזרתם נוכל להלביש את הדמות שלנו – נייק כבר הגישו בקשה לפטנט על מכירת בגדים דיגיטליים (גם הדמות שלכם תנעל נעליים של נייק). ואת הדמות שלנו נצטרך לרכוש במרקטפלייס של אמנים וקצרה היריעה מלהכיל את כל השימושים הנוספים.

את כל אלה נצטרך לרכוש במטבעות קריפטו על ידי טכנולוגיית ה- NFT ניפטיז (Non-Tangible-Token) המאפשרת ליוצרים לייצר נכסים דיגיטליים, למכור אותם ולקבל תמלוגים עליהם בכל העברת בעלות מבלי שיוכלו לזייף את המקור.

איך נכנסים למטאוורס?

קודם כל תצטרכו ציוד – משקפי ה-VR האוקולוס של מטא (פייסבוק) נקראים Oculus Quest 2 שמגיעים עם שני שלטי מגע, אחד לכל יד ונמכרים בעלות שנעה בין 299-399 דולר.

רכשתם את החומרה, עכשיו נעבור לתוכנה. כיום קיימים מספר מרחבים דיגיטליים שניתן להיכנס אליהם כבר היום כמו: Decentraland, The Sandbox, ROBLOX, META ועוד (אומנם עוד בתחילת הדרך). נכנסים לאתר, מתחברים, מורידים את התוכנה או משתמשים בגרסת הWEB ונכנסים למטאוורס. 

במרחבים האלו תוכלו לשחק, לעבוד, להיפגש עם חברים, להרוויח כסף (במטבעות קריפטו) ואפילו להשתתף בהופעות ענקיות עם האומנים האהובים עליכם שכבר היום עורכים הופעות כאלו.

איך להרוויח מהמטאוורס?

לדעתי האישית, אחרי מחקר לא קטן הדרכים הטובות ביותר להרוויח מהמטאוורס בשנת 2021 הם:

  • לרכוש אוואטרים שישמשו משתמשים אחרים כשהמטאוורס יהפוך להיות מוכר ושימושי יותר – הדרך לרכוש אווטארים היא בעזרת מרקטפלייס לנכסי NFT כמו Opensea לדוגמה.
  • לרכוש שטחים בתוך מרחבי המטארווס הקיימים כמו: Decentraland ו The SandBox – כיום השטח (1-pracel) הזול ביותר שנמכר כרגע בסאנדבוקס עומד על 39,131 ש"ח (3 מטבעות איתריום). כדי להמחיש כמה העולם הזה מתקדם, אדידס כבר רכשו שטח ענק (144-pracel) בתוך המרחב כדי לקרוא לו adiVerse ולהציג בו את כל המוצרים החדשים שלהם.
  • להשקיע במניות של החברות שמפתחות את המטאוורס כמו: מטא (פייסבוק),Nvidia ROBLOX, Fastly, Autodesk, Shopify, Unity Software, Microsoft, Metteport, Roundhill Ball Metaverse ETF.

לסיכום:

תאהבו את זה או לא, המטאוורס עומד להגיע ולהפוך את החיים שלו כמו שהאינטרנט עשה למרות כל הצינקנים שאמרו שהדבר הזה לא יתפוס, תראו אותנו עכשיו!

או שתקפצו על העגלה או שתפספסו אותה, כל כך או כך היא עומדת לעבור.

אריאל אזואלוס – מתכנן פיננסי מוסמך ®CFP, בעל 6 שנות ניסיון בעולם הפיננסי.

כמתכנן ליוויתי מאות לקוחות ללמוד וליישם התנהלות כלכלית נכונה בכל תחומי הכלכלה בחייהם: בחיסכון הפנסיוני, בכלכלת הבית, בהשקעות בשוק ההון, קריפטו ונדל"ן, במיסוי ובניהול סיכונים.

 

גילוי נאות: המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור מניות, מטבעות קריפטוגרפיים וניירות ערך אחרים; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. המידע מהווה את הידע שרכשתי בעמל רב וכולל את דעתי האישית בלבד.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך