חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה זה Web3

Web3

תוכן עניינים

זמן קריאה 2 דקות
דף הבית » נכסים דיגיטלים » מה זה Web3

מעדיפים להאזין? Web3 מהיוטיוב שלנו

בשיעורים הקודמים למדנו מה זה בלוקצ’יין, קריפטו, NFTs ואפילו על החוזים החכמים, עכשיו נעשה סגירת מעגל ונבין את המושג הכל כך רחב הזה שנקרא Web3.

אם נשאל 10 אנשים מה זה Web3, סביר להניח שנקבל 11 תשובות שונות אבל המטרה כאן כמו בכל הקורס היא להסביר בצורה בסיסית ופשוטה ככל האפשר.

היו היה

בשביל להבין מה זה Web3, נחזור אחורה למה זה בכלל Web1 ומתי זה התחיל?

Web1 (האינטרנט) התחיל בשנת 1983 ואפשר לנו לגשת למידע דרך המחשב והאינטרנט – במקום ללכת ולגשת למידע דרך ספרים ואינציקלופדיות בספריות ובמקומות שפזורים בכל העולם, האינטרנט נתן לנו אופציה לגשת לכל המידע הזה במקום אחד בצורה מסודרת.

 

ה”דור הבא” של האינטרנט – Web2 התחיל בשנות ה90 ופרח בתחילת שנות ה2000, החידוש המרכזי הוא שמעבר ליכולת לקרוא ולגשת למידע, האינטרנט פתאום יכול לתת לנו גם אופציה לשלם (PayPal), לדבר, לכתוב (Facebook), לקנות (Amazon) ועוד המון דברים נוספים שלא היו קיימים לפני ופתחו דלתות לחברות ענקות ותעשיות שלמות שהיום נראות לנו מובנות מאליו.

אז מה הבשורה הגדולה בWeb3?

גולת הכותרת היא שמעבר לקריאה וכתיבה, אנחנו נוכל גם להיות בבעלות (אמיתית) על הדברים שלנו באינטרנט.

מה הכוונה?

בעלות על המידע שלנו – שלא יסחר ויהיה נתון בידי פלטפורמה שתעשה איתה מה שהיא רוצה.
בעלות על הנכסים שלנו – בין אם זה חשבון פייסבוק, טיקטוק או אינסטגרם שעבדנו עליו קשה כדי להשיג את כל העוקבים ויכול להמחק או להחסם לנו בדקה או בין אם זה פריט שקנינו / הרווחנו וגם אותו יוכלו להקפיא או להחרים לנו ברגע.

Web3 זה לא רק עניין של פרטיות ובעלות על הנכסים שלנו – זה מתקן את המודלים השבורים, שנותנים את כל הכוח והכסף לפלטפורמות והחברות הגדולות מבלי לתת לנו המשתמשים חלק מהעוגה.

השינוי מודלים ישנים ולא הוגנים (בעולמות המוזיקה, גיימינג, אמנות, נדל”ן, פיננסים ועוד) יאפשר לנו, המשתמשים, להיות מתוגמלים ולקחת חלק מהעוגה.

גם במקרים שבהם אנחנו משתמשים בפלטפורמה “בחינם” ולא משקיעים כסף – אנחנו עדיין מכניסים הרבה כסף לפלטפורמה, הזמן שלנו בפלטפורמה נותן הרבה מידע ששווה הרבה כסף,
גם הפרסומות שניהיו חלק מובן מאליו מכניסות כסף ועוד הרבה דברים שאנחנו לא מודעים אליהם – מכניסים המון כסף לפלטפורמות האלה ואנחנו פשוט התרגלנו לא לקבל מזה שקל.

גם יוצרי תוכן  לדוגמא מקבלים אחוז אפסי מסך ההכנסות שהם מייצרים לפלטפורמות כמו יוטיוב, ספוטיפיי ופייסבוק וכמובן שבנוסף לזה הם תמיד כפופים אליה ונזהרים שלא ימחק, יוקפא או יחסם להם החשבון שלחלקם מהווה מקור הכנסה משמעותי.

אז איך Web3 קשור לכל מה שלמדנו ואיך זה מתחבר?

למדנו בשיעורים הקודמים על בלוקצ’יין, קריפטו, NFTs וגם החוזים החכמים שמשמשים כחוקים בין שתי הצדדים.

כדי לאפשר לשתי צדדים לבצע העברה של מידע, כסף, פריטים וכו’ בצורה מאובטחת, ללא תלות באף גורם, בלי גורם צד שלישי שיקח עמלה ואחוזים על הדרך ועם בעלות אמיתית על אותם נכסים – נצטרך לשלב ולהשתמש בטכנולוגיות האלה כאבני יסוד.

בפועל, הכל יראה פשוט יותר וכל הדברים האלה יבוצעו “מאחורי הקלעים” בזמן שאנחנו נהנים מהיתרונות האלה שהטכנולוגיות האלה מציעות.

בחלק מהמקרים והשימושים זה קורה, בחלקם זה בדרך ובאופן כללי יש עוד מספר בעיות וקשיים שעדיין לא נפתרו – בשיעור הבא נדבר על כמה מהבעיות, המכשולים והסכנות שקיימות ומה לעשות ולא לעשות כדי להתנהל בצורה אחראית וחכמה יותר.

 

מוזמנים לשאול שאלות או סתם להשאר מעודכנים בעולמות המרתקים האלה בקבוצות הייעודיות שלנו:

לקבוצת הטלגרם שלנו: @IsraelWeb3

לקבוצת ווטסאפ (עדכונים בלבד)

לקבוצת ווטאספ (פתוחה לדיבורים)

 

נכתב על ידי ניר נעמני

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר, המידע הוא מידע לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך