חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

NFT

NFT COIN

תוכן עניינים

זמן קריאה 4 דקות

בטח יצא לך לשמוע את על NFT או ניפטיז כמו שראיתי שאומרים בעברית אבל לא באמת הבנת מה זה או איך זה עובד ועל מה בכלל כל הרעש?

 כולה תמונה באינטרנט שאפשר לשמור בשתי לחיצות – או שלא? 

NFT

ההסבר הכי קצר ופשוט הוא – בעלות דיגיטלית על משהו שנסחרת בקריפטו (בדרך כלל באתריום שהוא המטבע השני בגודלו). 

תמונה
וידאו
חלק מחברה
מוזיקה של אמן 
גיף 
ועוד כל כך הרבה.. 

 

אז נכון שאפשר ללחוץ קליק ימני ולשמור את אותו קובץ אבל גם מבלי להיכנס לטכנולוגיה שמאחורי הדבר לעומק, אפשר להבין שברגע שיש לי בעלות על אותו NFT – רק אני יכול למכור אותו ובמקרים מסוימים גם לעשות בו שימוש מסחרי.

״הבנתי בגדול מה זה, אבל על מה כל הרעש וההתלהבות?״

שרק שמעתי והתחלתי לחקור על העולם, גם אני חשבתי שמעבר לאמנות ואספנות בדיגיטל אין פה הרבה מעבר – ראיתי פרוייקט של חברה מסויימת שעשתה שיתוף פעולה רשמי עם NBA (ליגת הכדורסל הגדולה בעולם, בארה״ב) וחשבתי שזה מגניב אבל העיקרון הוא כמו סופרגול, שעונים, קלפים של פוקימון או כל פריט אספנות אחר פשוט בדיגיטל במקום בעולם הפיזי. 

 

שמסתכלים ולומדים רק קצת יותר לעומק, מתחילים להבין את העומק שיש לעולם הזה ואת כמות האפשרויות החדשות שיש לטכנולוגיה הזאת להציע בתעשיות הכי גדולות ורלוונטיות – מפיננסים דרך גיימינג לאמנות, מוזיקה, ספורט ועוד.. 

 

*בכתבה הזאת אנסה להסביר דברים יותר בפשטות במאקרו ולא להיכנס לעומק של תעשייה או טכנולוגיה ספציפית אבל בהמשך אכתוב על מה שתרצו בקבוצה בפייסבוק, או בכתבות המשך.

 

יש המון יתרונות והזדמנויות שנפתחות אבל בשביל שהכתבה תשאר פשוטה יחסית וקצרה אסביר על השתיים העיקריים:

  • בעלות ומסחר דיגיטליים – בין אם זה אתריום, סולאנה, פוליגון או כל מטבע אחר, עצם העובדה שNFT נבנה ונסחר באמצעות מטבעות דיגיטליים מאפשרת מסחר מאובטח בהרבה יותר, ללא אף עמלה של גורם צד שלישי מתווך ומבלי שיקחו מאיתנו מידע וישתמשו בו כמו שענקיות הדיגיטל עושות כיום.

     

  • חוזה חכם – מושג גדול שרק עליו אפשר לכתוב כמה וכמה כתבות אבל אם ננסה לתקצר, פה נמצאת הבשורה הגדולה שמסבירה למה זה הרבה מעבר לאמנות דיגיטלית. 

שימוש מעניין וסופר רלוונטי שאתן כדוגמא אחת היא שבעזרת חוזה חכם, המייסדים של הפרוייקט NFT יכולים להחליט שאחוז מסויים מההכנסות שלהם יחולק באופן שווה לבעלים של הNFT שהם הוציאו ואפילו יותר מזה, הם יוכלו לתגמל אותם על אחוז מסויים שנקבע מראש לכל החיים מאותם הכנסות של הפרוייקט שיגיעו מההכנסות של המכירות של הפרוייקט בשוק הפתוח.

למי שלא הבין את השורות האחרונות עם החוזה החכם, אסביר באמצעות דוגמא: 

ניקח את הלהקה האגדית Queen, ממש בתחילת דרכם כלהקה, הם התחילו לצבור מוניטין ומעריצים אבל עדיין לא היה להם מספיק כסף להפיק את האלבום ראשון, לפרסם אותו ובקיצור לממן את כל ההוצאות שיש לאלבום – אז מה הם עשו? 

קווין

מה שכולם עושים עד היום – פונים לחברת תקליטים (Record label) שתממן להם את ההוצאות ותיהיה אחראית להכל ובתמורה הם יקבלו את כל המעטפת אבל הם ישארו רק עם 20% בערך מההכנסות שלהם.

עכשיו בוא נעצור כאן ונגיד שבמקום לתת 80% לחברת תקליטים הם היו מוציאים במקום סדרה של ניפטיז, ובמקום לתת 80% הם יתנו 20% אבל למעריצים שלהם שאוהבים אותם ומאמינים בהם.

את ה20% שהם נותנים הם יחלקו לסדרה של 10,000 ניפטיז – שכל ניפטי אחד שווה 0.002% מהרווחים של הלהקה, בנוסף הם יוכלו להוסיף סוגים ולהחליט שהיקרים יותר נותנים כרטיס כניסה למאחורי הקלעים עם הלהקה, כרטיסייה למופעים לכל החיים, ארוחת ערב עם הלהקה או כל מה שיעלה להם לראש והם ירצו לתת למעריצים שלהם בתמורה. 

זאת רק דוגמא אחת קטנה בעולם המוזיקה שמשנה לגמרי את חוקי המשחק ומאפשרת לאמנים להישאר עם רוב ההכנסות ולתת למעריצים ערך ענק (גם כספי), מה היה קורה אם אותן להקות אגדיות באמת היו מוציאות בתחילת הדרך סדרה של ניפטיז? כמה לדעתך זה היה שווה עכשיו? וכמה מדהים זה בתור אמן או להקה לדעת שהמעריצים הראשונים שלך יחלקו איתך ביחד את ההצלחה שלך ואשכרה ירוויחו מזה? 

 

אסיים עם הדוגמא הזאת ואסכם שבכתבה הזאת באמת רק הצגתי את קצה הקרחון וכמו שהתחלנו להבין האפשרויות הן באמת מטורפות – חשוב להבין שהתחום הזה ממש ממש בהתחלה שלו למרות כל הכסף שכבר נכנס ולכן מי שרוצה להשקיע ולהכנס לעולם הזה חייב לעשות את זה בזהירות רבה ולאחר מחשבה ולמידה – המון פרוייקטים בעולם המדהים הזה יפלו ויתרסקו וגם המעטים שיצליחו יהיו מאוד דינמיים והמחירים בשוק הזה עולים ויורדים בקצבים שלא מתאימים לסיכון של כולם ובטח שלא דומים לאף שוק שקיים. 

 

ממש כמו שבשנות ה90 המאוחרות לא חשבו על פייסבוק, אובר ואמאזון ככה גם אנחנו עכשיו לא יודעים מה צופה העתיד ולאן הטכנולוגייה הזאת תלך, פייסבוק הודיעה על שינוי שם (ל-Meta) שאומר הרבה על לאן החברה מתקדמת והולכת, היא אמנם הודיעה רק מלפני כמה חודשים על השינוי אבל מארק צוקרברג כבר רכש את החברה Oculus Rift שמייצרת משקפי VR ב2014 ומעבר לכך הם ועוד חברות רבות נוספות שהצטרפו בונות את העתיד עם שילוב של מציאות מדומה ומציאות רבודה שתאפשר לנו לעשות את מה שאנחנו עושים היום בחוויה מציאותית ומוחשית הרבה יותר. 

 

בין אם זה לדבר בZoom, לשחק במחשב, לראות netflix או אפילו לדבר עם קרוב משפחה – הכל יהיה מציאותי ומוחשי הרבה יותר.

 

אפשר להגיד שגם עם כל השינויים האלה יש דבר אחד שכנראה תמיד יהיה נכון – ידע שווה כסף, אז תדאגו ללמוד ולהבין קודם לפני שאתם קופצים להשקעה הראשונה, כי אם נסתכל אחורה ונלמד מההיסטוריה נבין שגם בשנות ה90 המאוחרות בשיא ההתפתחות של web 2.0 ורגע לפני הפריצה – הגיעה אחריה ירידה חדה שריסקה המון החברות וגרמה לירידה חדה של השאר שהצליחו לשרוד ולצמוח שנים קדימה. 

נכתב על ידי ניר נעמני

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך