חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ביטקוין – למה כולם ממתינים לאפריל 2024

ביטקוין - למה כולם מחכים לחציה באפריל 2024

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

דף הבית » נכסים דיגיטלים » ביטקוין – למה כולם ממתינים לאפריל 2024


כשמשקיעים שואלים אותי מה זה ביטקוין? או למה להשקיע בביטקוין? אני מתאים את התשובה שלי לשואל, כדי לנסות להסביר ככל הניתן בשפה שלו.
קשה מאוד להסביר לכולם מה זה ביטקוין, וקשה יותר להסביר למה להשקיע בביטקוין. אבל אם ניקח את התשובה הכי כללית, שגם יכולה אולי לתת מענה לכמה שיותר אנשים.

ביטקוין הוא תוכנה שמותקנת על הרבה מחשבים (ההנחה שיש מעל 3 מיליון מחשבים כיום), שמאפשרים להעביר ביטקוין שלם או חלק ממנו, מכל נקודה בעולם לכל נקודה בעולם, במהירות ובביטחון, כאשר כל המחשבים משתתפים באישור ההעברה.

מה הבעיה שהביטקוין פותר?

הבעיה היא שכל הכסף בעולם מנוהל ע״י גופים ריכוזיים, כמו ממשלות וגופים פיננסים. הבעיה הזו מכה בנו בכל כמה שנים כי היא בעצם גורמת לכמה תהליכים שיכולים לפגוע בכלכלה, וגם במצב הפיננסי האישי שלנו אם מושפע ממצב הכלכלה, או מכוון באופן אישי.

הדפסת כסף

תאורטית אין גבול לכמות הכסף שהמדינה (הגוף הפיננסי שלה) יכול לייצר. מה שנקרא אינפלציה. יש אינפלציה שמוגדרת ״בריאה״ ותורמת להתפתחות הכלכלה , ויש כזאת שאינה ״בריאה״ כמו בימים אלה, ופוגעת בכלכלה, וביכולת הפיננסית שלנו לקנות מוצרים או נכסים.

בירוקרטיה

פעילות פיננסית עוברת המון גופים רגולטורים בדרך, שחלקם מנוהלים באופן ידני, וחלקם באופן אוטומטי. דוגמה פשוטה שיכולה לקחת מספר ימים היא למשל אם אני רוצה להעביר כסף מחשבון הבנק שלי לחשבון בנק של מישהו אחר בסוף שבוע. הפעולה לרב תסתיים רק בתחילת שבוע (ובשעות הפעילות של הבנק). יש כמובן דוגמאות שלוקחות זמן רב כמו העברת קרן פנסיה מגוף השקעות אחד לאחר, ועוד.

הכסף שלי הוא לא באמת שלי

יותר נכון לא רק לי יש גישה לחשבון הבנק שלי או לנכסים שלי. אם אתם מחזיקים כסף בחשבון הבנק, הכסף הזה מנוהל ע״י הבנק. הוא יכול לקחת אותו ולהשקיע אותו בכל מיני מוצרים פיננסים כדי להרוויח עוד כסף על הגב שלכם. הבנק יכול להקפיא לכם את החשבון כי הוא חושש מפעילות חשודה למשל, או לקבל בקשה מרשות ממשלתית כלשהי לקחת לכם את הכסף כי לא עמדתם בתשלום מסוים, או להקפיא את החשבון, או להחרים חלק מהכסף או את כולו. 

עמלות גבוהות

ככל שהפרוצדורה מסובכת יותר לבנק, הוא ידרוש יותר כסף על ההעברה. למשל אם אני רוצה להעביר כסף לחול, אז הבנק צריך להמיר את הכסף למטבע מקומי, ולעשות העברת ״זהב״ שלוקחת זמן. צריך להמתין לבנק בצד השני שיקבל את הכסף (בזמני עבודה) וכו’, העברות כאלה יכולות לקחת הרבה זמן, וגם לעלות הרבה כסף (כמובן בתלות במדינה). גם אם עשיתי עסקה פנים ארצית, למשל עסקת אשראי רגילה בחנות, אז החנות משלמת על העסקה כ-1.5% עמלה לחברת האשראי, משלמת על פעילות בנקאית עוד כסף, אחזקת חשבון, כרטיס אשראי וכו׳.

איך ביטקוין פותר את הבעיה?

ביטקוין מיתר את הגוף הריכוזי שצריך לעדכן מאיפה לאיפה עבר הכסף, ואת הבירוקרטיה במעבר הכסף. הביטקוין עושה את זה כחלק מהשיתוף בין המחשבים. העסקה נרשמת על הרשת (שנקראת בלוקצ׳יין), והיא מתעדכנת בכל המחשבים, וכך מאשרת את מעבר הכסף. לא ארחיב איך זה קורה באופן טכני, אבל אומר שלוקח מספר דקות בודדות לאשר את ההעברה, בעמלות מאוד נמוכות. עבור פעילות מהירה יותר שמתחרה היום בסליקת אשראי למשל משתמשים בפרוטוקולים אחרים (גם על גבי הביטקוין) שמאפשרים להעביר את הביטקוין מיד בעמלות של פחות מאגורה.

מחיר הביטקוין

המחיר נקבע כמו כל נכס לפי היצע וביקוש.
ההיצע בביטקוין קבוע וברור. כל יום נוצרים 900 ביטקוינים חדשים. כרגע במערכת כ-19.5 מיליון ביטקוינים, כאשר המקסימום שניתן לייצר זה 21 מיליון. 

היצור של הביטקוינים נקבע מראש, ולא קשור לכמות המחשבים שמנסים לייצר אותו.

אז החלק המעניין במחיר של הביטקוין הוא הביקוש, ובהתאם לביקוש המחיר שלו יעלה או ירד (המחיר הפיאט או הדולרי).
זה נכון כמעט תמיד.

בקוד של הביטקוין יש חלק נוסף שמשפיע על ההיצע של הביטקוין, וכך גם משפיע על מחירו. (או לפחות השפיע בעבר), החלק הזה נקרא החציה. 

הקוד אומר שאחת לכ-4 שנים (210,000 בלוקים אם נדייק) כמות הביטקוינים שנוצרת נחתכת בחצי.

האירוע הבא של החציה יהיה באפריל 2024 שיוריד את כמות הביטקוינים היומית ל-450 ביטקוינים, וכך ימשיך ב-120 השנים הבאות (עד שנגיע ל-21 מיליון ביטקוינים)

האירוע גורם בעצם להיצע להצטמצם, ולכן כל עוד הביקוש נשאר זהה או עולה, המחיר גם עולה.

לסיכום:

כולם ממתינים לאפריל 2024, לאירוע החציה כי ההנחה שכמו בעבר, מחיר הביטקוין יעלה שוב באופן משמעותי ובזמן קצר יחסית.

דובי פלינק – מומחה בלוקצ’יין וקריפטו, משקיע ויזם קריפטו ומנהל “קבוצת קריפטו ישראלי”

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך