חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המדריך להשקעה בנכסים דיגיטליים חלק 2 – הצ׳קליסט שיוודא שלא תתרסק בהשקעה הראשונה שלך בנכס דיגיטלי

צ'קליסט

תוכן עניינים

זמן קריאה 4 דקות

זה אנחנו נגדם. 

במיוחד באינטרנט – קל לייצר תדמית של חברה מצליחה עם לקוחות מרוצים ואלפי ביקורות (של הודים) שהם קנו.

משם עם קצת שיווק ואנשי מכירות בינוניים הם דגים את אותם פראיירים מתחלפים בשיטת מצליח.

חשוב להבין שזה מיעוט, אבל אותו מיעוט מפזר רעל על שוק שלם ומפחיד את ההמונים – אז אין מה לפחד, בעזרת ידע והיגיון בריא יהיה בסדר. 

אז אחרי שיישרנו קו בחלק הקודם על מה זה בכלל נכס דיגיטלי, כמה זמן, ידע וכסף זה דורש וכמה זה מסוכן להשקיע בנכס דיגיטלי במדריך הקודם.

 

בוא נראה מה השאלות שנרצה לוודא שיעזרו לנו לקבל את ההחלטה הנכונה אם להשקיע או לא.  

עסק פיקטיבי או אקטיבי? 

עוד לפני הפוטנציאל, ה-ROI והצפי לתשואה – הדבר הכי חשוב זה לבדוק מי עומד (או מתחבא באפלה) מאחורי אותו עסק שמוצג לנו.

המובן מאליו שלצערי גם את זה הרבה לא עושים הוא כמובן לבדוק את המוניטין באונליין של החברה, במיוחד אם לא שמעת עליהם אף פעם  והם קפצו לך במודעה בפייסבוק.

אז מעבר לבדיקה בסיסית של קצת גוגל ולבדוק אם יש ביקורות וחוות דעת בדף בפייסבוק – אפשר ללכת טיפה יותר עמוק ולוודא שהפרופילים, התמונות והחוות דעת הם לא מזויפות.

גם אני מתפלא כל פעם מחדש לראות בדפי מכירה ״לקוחות מרוצים״ עם תמונות של פרצופים מגוגל או stock photos ושם גנרי – זה לא נפוץ אבל לגמרי מחייב בדיקה אם אתה לא מכיר ושמעת מאנשים שאתה סומך עליהם ביקורות טובות.

fake

תשואה מובטחת? 

אם בהצעה עצמה במהלך השיחות הובטח לך XX% השקעה בוודאות זה סימן לא טוב,

עם כל הניסיון, קבלות אמיתיות וצוות גדול עם ידע ומוטיבציה – תשואה מובטחת זה לא משהו שאפשר להתחייב עליו ואני אסביר את ההיגיון שעומד מהצד השני:

נלך על המקרה הטוב – השקעת דרך חברה רצינית, צוות מטורף והמון נכסים קיימים כבר עם וותק שמכניסים כסף, גם קנית נכס קיים שמכניס בממוצע 1000$ בחודש בשנתיים האחרונות, תיאורטית יכולים לקרות הרבה דברים כמו בכל עסק, בגלל זה חשוב קודם כל לסמוך על הצד השני והדבר השני הוא להבין איך ההשקעה עובדת בשקיפות מלאה. 

לא חייב לדעת את הפרטים הכי קטנים ואיך מתחזקים כל דבר אבל חובה להבין סיכונים אפשריים ומה הסבירות שלהם וכמובן איך כל העסק עובד.

 

נכס על הנייר? 

נקודה חשובה שלא ארחיב יותר מידי כי נגעתי בה בחלק הראשון של המדריך.

יותר מידי חברות מציעות להקים נכסים דיגיטליים מאפס בעשרות אלפי שקלים שבמקרה הטוב לוקח להם כמה חודשים להתחיל להכניס כסף,

באופן אישי אני לא חושב שזו הדרך הכי משתלמת למשקיע כי בהרבה מקרים אפשר למצוא השקעה של נכס שכבר עובד ומכניס כסף שכל מה שיש לך לעשות זה לקנות נכס שמכניס מזומנים ולדאוג שיהיה מי שיתחזק אותו.

הנקודה החשובה היא שזה יהיה מישהו שאתה סומך עליו, לא אכליל אבל חלק מהחברות שהולכות על המודל של לקנות נכס ורק אז להתחיל לייצר זה החברות שבהם הרבה נופלים בפח ונעקצים,

גם כי הסיכון גבוה יותר שמדובר בעסק מאפס ואם נלך על המקרה הגרוע יותר פשוט קל ונוח יותר להיעלם ככה עם הכסף ולהשאיר אותך בלי כלום ביד, גם לא הכסף שהיה לך. 

אתה תחיה בלי הכסף? 

שאלה שנכונה בעיקר למי שמשקיע בפעם הראשונה בנכס דיגיטלי, היא קיצונית אבל זה בשביל ללכת על התרחיש הנורא מכל שהכל יעלם, אפילו שהסיכוי שיקרה קטן מאוד ואפילו מזערי (במיוחד שקונים נכס יציב).

השקעה בנכס דיגיטלי היא אמנם לא הימור ברולטה בקזינו, הבנו ביחד שהנכס הנכון והחברה הנכונה שתתחזק ותשביח זה גם רחוק שנות אור מזה.

בכוונה הייתי קיצוני לצד השני בשאלה, יצא לי לראות אנשים שרוצים להיכנס בכל הכסף הנזיל שהיה להם ואפילו למשוך קופות חיסכון או לקחת הלוואות.
אני ממש לא מתנגד לזה אבל חשוב להבין לפני שעושים מהלך כזה שאמנם הכסף באמת עובד קשה יותר בשבילך אבל הסיכון עדיין קיים.

אפשר להיכנס בתור התחלה עם סכום התחלתי מכובד ואחר כך במידה והכל מסתדר והנכס מתפעל טוב להיכנס שוב ביותר כסף – זה נראה ניגוד אינטרסים מהצד שלי להגיד דבר כזה אבל יצא לי כבר כמה פעמים להגיד למשקיעים לא להיכנס בכלל כי הכסף היה להם לחוץ מידי.

שורה תחתונה, להכניס בהדרגה ולא לקפוץ מעל הפופיק אם הכסף לחוץ לך וזו ההשקעה הראשונה שלך. 

כיסים ריקים

איפה הכסף? 

בסוף כל חודש – לאן עובר הכסף?

שתי אופציות עיקריות – הראשונה והמובנת מאליו היא שהכסף שנכנס כל חודש מהעסק יועבר לחשבון שלך.

השנייה היא להכניס את הכסף חזרה לעסק במטרה להשביח את הנכס -> יותר כסף שהנכס מכניס.

כמשקיע לכל אחד תתאים גישה אחרת ויש כאלה שיעדיפו למשוך חלק ולהשקיע חלק, חשוב לשאול ולראות אם זה מתאפשר. 

אם לא ברור לך למה זה לא יכול להתאפשר, יש כמה סיבות – אולי הסוג נכס מצריך השקעה של כסף מראש לחודשים קדימה (חידוש מלאי של חנות באמאזון).

זה יכול להיות גם במקרה שלסוג הנכס יש תזרים מזומנים פחות לחוץ (אפליקצייה) אבל החברה שהשקעת דרכה לא מאפשרת למשוך החוצה את הכסף במטרה להשביח ולעשות אקזיט אחרי תקופת זמן מוגדרת.

בקיצור, חשוב להבין מה מתאים לך ולראות אם זה מתאפשר בכלל – לא לקחת את זה כמובן מאליו.

מי מכסה עלויות נוספות? (ואיזה)

נכס דיגיטלי = עסק באונליין

יש הרבה סוגים של נכסים וגישות לאיך לנהל ולהשביח אותם, חנות באמאזון יכולה להיות נכס מדהים אבל חשוב להבין שאם זה מותג פרטי שמוכר בארה״ב וסוכם שאותה סוכנות או חברה תשביח את המותג באגרסיביות במטרה לשפר ולהכניס יותר כסף לטווח הארוך – הדבר יגרור הוצאות נוספות מעבר לההשקעה הראשונית של קניית הבעלות על אותה חנות, חידוש מלאי, עמלת שילוח ומכס, אחסון במידה וזה במחסן חיצוני לא של אמאזון, פרסום ממומן ועוד…

בגלל זה חשוב להבין איך אותו עסק בכלל עובד ואם זה מתאים לך – אם נלך על דוגמא לנכס אחר לגמרי שהוא בלי אף סחורה, משלוחים או תלות פיזית: אפליקצייה או אתר תוכן לצורך הדוגמא – נצטרך להבין את המשימות השוטפות שיש בעסק (לא איך לעשות אותם אלא רק מה המשימות) ואז לברר אם זה יעלה עוד כסף, אם כן כמה ומי יעשה את זה.

גם אם אומרים לך שיתחזקו עבורך את הנכס, לבוא עם שיעורי בית בסיסיים של מה המשימות השוטפות בעסק ולשאול מה זה כולל ההשבחה של הנכס והתחזוקה הזאת זה חלק חשוב, כמובן שיש חברות שיראו לכם ויסבירו הכל כמו שצריך ב-200% שקיפות אבל אנחנו מתכוננים לסיטואציות אחרות שגם יכולות לקרות.

לסיכום 

יש בחוץ ג׳ונגל והוא מדהים ויפה עם המון מקומות נסתרים מלאי פוטנציאל אבל כמו בג׳ונגל יש גם את הצד הרע והמסוכן. 

מטרת הכתבה הזאת ממש לא הייתה להפחיד או ״להוריד״ אותך מלהשקיע בנכסים דיגיטליים וגם לא לצייר תמונה ש-99% נוכלים ושקרנים כי זה ממש לא המקרה – לצערי כמו בכל דבר טוב יש תמיד את השרלטנים והשקרנים שיעשו הכל כדי לעקוץ ולהרוויח עוד כסף, לא יודע כמה הם באחוזים אבל הם לא הרוב הם פשוט הקומץ שמרתיע ומבריח הרבה. 

הכותב ניר נעמני – מייסד הקהילה והפודקאסט ״יזמי המחר באונליין״, יזם אפליקציות ובעלים של מותג פרטי באמאזון.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך