חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המדריך להשקעה בנכסים דיגיטליים חלק 1 – מה זה נכס דיגיטלי? איזה זמן, ידע וכסף צריך וכמה זה מסוכן?

נכס דיגיטלי

תוכן עניינים

זמן קריאה 5 דקות

בלי שבע פסקאות מיותרות של הקדמה והצגה עצמית (נעשה את זה בסוף למעוניינים), בוא ניגש לעניין.

נתחיל עם השאלה הנפוצה הראשונה – מה זה בכלל נכס דיגיטלי?

נהוג לעשות הקבלה של נכס בעולם הפיזי (בניין, משרד, בית וכו׳) לנכס בעולם הדיגיטלי – ההגדרה  היבשה לנכס דיגיטלי היא כל דבר שקיים בפורמט דיגיטלי ומגיע עם הזכות לשימוש. 

 

מעורפל, לא ברור כל כך ובעיקר מבלבל.. 
בכתבה אני הולך לדבר על ״נכסים דיגיטליים״ אבל בוא נסכם ביננו שזה עסקים באונליין (אינטרנט) לכל דבר ועניין כי נכס דיגיטלי יכול להיות גם מטבע דיגיטלי, נדל״ן דיגיטלי, אמנות דיגיטלית ועוד הרבה עולמות סופר מעניינים שהם לא נושא הכתבה הזאת.

מה נכנס תחת נכס דיגיטלי?

זה יכול להיות אפליקציה, בלוג, חנות באמאזון ואפילו קבוצת פייסבוק, עמוד יוטיוב או דף באינסטגרם – כל אחד מהם הוא עסק לכל דבר ועניין מהסיבה הפשוטה שהוא מכניס כסף ודרש זמן והשקעה.

 

דף קטן באינסטגרם עם 3,000 עוקבים ברוב המקרים לא ידרוש את אותה השקעה שחנות גדולה ומצליחה באמאזון אבל שניהם עסקים באונליין לכל דבר שמכניסים כסף ומצריכים זמן וידע.

 

אז אחרי שהבנו מה זה נכס דיגיטלי, בוא נבין איך עובד עולם ההשקעות באותם נכסים נוצצים.

חנות אינטרנטית

נחלק את עולם ההשקעות בנכסים דיגיטליים בצורה גסה לשניים:

נראה שבצד אחד יש את מי שמוכר ״נכסים מוכנים״ – עסק מתפקד שרץ כבר כמה שנים / חודשים, ומכניס כסף כל חודש מתנועה אורגנית וכל מה שנשאר זה למצוא סוכנות / עובד / חבר או שאתם בעצמכם תנהלו את הנכס ותדאגו להשביח אותו.

 

בצד השני והיותר נפוץ לצערי, מוכרים ״עסקים עתידיים״ / ״עסק על הנייר״ – בפועל, אין כלום שמוכן מלבד החברה שעומדת בצד השני ומחכה לכסף שלך שיגיע ורק אז יתחילו בתהליכי הקמה של הנכס, אני לא פוסל לגמרי את הדרך הזאת אבל חשוב להבין שני דברים חשובים כאן: 

  • זה ייקח יותר זמן מהאופציה הראשונה, בסופו של דבר לבנות נכס דיגיטלי לא משנה כמה מיומן ובעלי ניסיון, יכולות  ומשאבים אותה חברה וגם לא משנה מה סוג העסק שהם יקימו (אתר תוכן, אפליקצייה או חנות אונליין) – הדברים האלה לוקחים זמן להקים ואחר כך גם לקדם ולהשיג תנועה אורגנית.
  • זה מסוכן יותר מעסק שכבר עובד, נכסים דיגיטליים באופן כללי זה לא השקעה בטוחה וסולידית אבל יש הבדל משמעותי בסיכון של ההשקעה, אם ניקח את אותה חברה ואותו סוג נכס והגורם היחיד שיהיה שונה זה העובדה שבאופציה הראשונה יש נכס שקיים כבר שנה וחצי ובשנייה יש נכס שעוד לא הקימו בכלל – ברור לשנינו איפה יש יותר סיכון, 

ההיגיון הבריא יגיד לנו שלפחות האופציה השנייה תיהיה זולה יותר כי הרי אין עסק קיים בכלל אבל לצערי לרוב זו לא הסיטואציה וגם חלק מאותם חברות מפוקפקות שבאות ונעלמות מסתמכות על המודל הזה שלא מספק אף נכס קיים במעמד הרכישה.

יאללה אני משקיע (או שלא)

יש בחוץ הרבה חברות שמציעות נכסים כאלה ואחרים, בחלק 2 של המדריך ארחיב על הנקודות הקריטיות שחייב לבדוק ואיך נמנעים מעקיצות ומזהים הבטחות שווא אבל בוא נגיד שכבר עברנו את השלב הזה, התלהבנו גם מהנכס עצמו והפוטנציאל נשמע מעניין – נצטרך לדעת לשאול את עצמנו 3 שאלות קריטיות: כמה זמן זה יצריך ממני? (אם בכלל), איזה ידע אני צריך לפני שאני נכנס לדבר הזה? וכמה כסף זה יעלה לי?

שאלות

בוא נתחיל עם הראשונה – כמה זמן זה יצריך ממך? 

קנית נכס והכל טוב ויפה אבל אותו נכס דיגיטלי זה עסק נכון? 

 

העסק הזה ידרוש זמן לתחזק אותו ובטח שגם להשביח ולנסות להוציא ממנו יותר ממה שהוא הכניס ועשה, אז בין אם החלטנו לתחזק ולקחת גישה פאסיבית יותר שהנכס במקרה הטוב ישאר אותו דבר או יעלה קצת או שהחלטנו להשביח אותו ושימשיכו לעבוד עליו, לשפר ולקדם אותו בשביל שיכניס יותר כסף בשורה התחתונה – צריך לראות אם יש לנו מישהו שיודע לעשות את כל זה ולקחת את זה בחשבון כחלק מההוצאות של העסק. 

 

אם העסק מרוויח אחרי כל ההוצאות והעמלות 500$ בחודש אבל אין מי שיטפל בו, צריך להוסיף לחישוב עלות של סוכנות / העובד שמצאת באינטרנט או הבן של השכנה שחי ונושם אפליקציות, למי שקיבל חום עכשיו ונראה לו שזה המכשול הגדול שימנע ממנו להשקיע – אל דאגה נכסה בהרחבה בהמשך המדריך איך צעד אחרי צעד מוצאים עובדים, סוכנות או שותפים שיתחזקו את הנכס הזה.

נמשיך הלאה, איזה ידע זה מצריך?

שאלה פשוטה שמתבהרת אחרי שהבנו שיש לנו שתי אופציות: לעשות את זה בעצמנו או לדאוג שמישהו אחר יעשה את זה.

כמה כסף זה יעלה?

נשמע מובן מאליו אבל לא התכוונתי לעלות הראשונית שצריך לשלם לאותה חברה עבור אותו נכס או נכס עתידי שרכשת, בהרבה מקרים הנכס מצריך עלויות חודשיות נוספות לכלים, תוכנות ואנשים שיתחזקו אותו. 

״אוקיי, בשורה התחתונה – כמה העסק הזה מסוכן?״

עולם הנכסים הדיגיטליים התפוצץ ב-2020-2021 במובן הטוב של המילה – הקורונה סגרה אנשים בכל העולם בבית ולא הותירה להם ברירה אחרת אלא לקנות באונליין, לצרוך מידע באונליין וללמוד באונליין, הצמיחה המטורפת הזאת האיצה את המגמה שגם ככה רק הלכה וגדלה והביאה להתקדמות של עשרות שנים במספר חודשים אם מסתכלים על כמות האנשים שאימצו את האינטרנט בצורה כזאת או אחרת. 

 

כמו בכל דבר טוב ומצליח, יש גם צד רע וככל שהדבר מצליח יותר הוא פופולארי יותר -> יותר אנשים נחשפים -> סטטיסטית עוד נוכלים קופצים על הרכבת ומרימים עסקי רפאים שבמקרה הטוב מספקים נכס גרוע שבקושי מכניס כסף ובמקרה הרע פשוט נעלמים עם הכסף כי הם מנצלים חוסר הבנה של אנשים. 

 

אם נשים בצד את כל אותם אנשים מפוקפקים שבחלק השני של המדריך נלמד טוב מאוד איך להריח אותם מקילומטרים, צריך להבין שגם השקעות מאנשים אמינים ומקצועיים שעומדים מאחורי חברות טובות זה השקעה מסוכנת, כמה מסוכנת? זה כבר עניין יחסי למה זה מסוכן בשבילנו ולמה אנחנו משווים את זה.

 

תשובה מעצבנת ואולי לא מספקת אני יודע, אבל אם גם נשווה לדוגמא לעולם של שוק ההון וניקח את מדד ה-S&P 500 מול נכס דיגיטלי – סביר להניח שנכס דיגיטלי יהיה תנודתי יותר.

 

לא סתם בחרתי במילה תנודתי ולא מסוכן – כי אני לצורך הדוגמא אעדיף להשקיע בנכס דיגיטלי מאשר במדד ואפילו ארגיש בטוח יותר, מעבר לאחוזי תשואה והפוטנציאל שעל זה אין בכלל ויכוח בסופו של דבר ידע וניסיון בתחום יקטינו משמעותית את הסיכון.

סיכון

נכס דיגיטלי יכול להיות שווה 0$

כמו שציינתי אעדיף להשקיע בנכס דיגיטלי מאשר מדד מניות אך הסיכון עדיין יהיה קיים ואם מדברים על נכס חדש שעדיין לא יצא בכלל אז הסיכון גדול משמעותית כמו שכבר הבנו אבל חשוב להבין שנכס דיגיטלי בניגוד לדירה – יכול להיעלם לגמרי ולהיות שווה 0$. 

 

הסיבות שזה יכול לקרות משתנות בסוג הנכס ובפלטפורמה שהוא נמצא בה אבל במידה והולכים לפי החוקים ונשארים עם אצבע על הדופק הסיכוי שנכס דיגיטלי שכבר עובד תקופה יעלם / יחסם / יצנח עד לאפס הוא קלוש והוא גם קטן עוד יותר ככל שהנכס ותיק יותר ומי שעומד מאחוריו יודע מה הוא עושה ויש לו קבלות והבנה של איך הדברים עובדים.

 

עסקים קטנים ששווים כמה עשרות אלפים יהיו ברובם תנודתיים יותר – לטוב ולרע וחשוב להבין שזה חלק מהמשחק. 

סיכום חלק ראשון 

אסכם את החלק הראשון במדריך ואומר שעולם הנכסים הדיגיטליים זה עולם מדהים עם המון פוטנציאל והזדמנויות מדהימות שהולכות והופכות לפחות מדהימות עם הזמן כי עוד ועוד אנשים קופצים על הרכבת הזאת, העניין הוא לדעת את האיזון בין אלו שמשתהים ולא לוקחים את הצעד הזה קדימה מכל סיבה שיש להם בחיים לבין אלו שקופצים על הרכבת בעיניים עצומות ובסוף מבינים שזה בכלל לא רכבת אלא ריקשה של הודי שמתפעל נכס פח 😉

 

המדריך נועד לעזור לך למצוא את האיזון בין השתיים ולהיות זה שלומד ומבין איך הדברים עובדים אבל מצד שני לא נבלע בתוך אין סוף מידע ונתונים ומשקיע מאוחר מידי או לא משקיע בכלל.

 

הכותב ניר נעמני – מייסד הקהילה והפודקאסט ״יזמי המחר באונליין״, יזם אפליקציות ובעלים של מותג פרטי באמאזון.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך