חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

משקיעים? תפסיקו לקדש את התשואה

מולטיפמלי

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

״רגע, כמה תשואה אני מקבל?״ זה המשפט שאני שומע מכמעט כל משקיע מתחיל ברגע שאני פותח איתו את השיחה על כל השקעה פוטנציאלית שהוא בוחן ואם הוא לא שואל את השאלה הוא בטוח חושב עליה ומחכה לרגע שהוא יקבל את התשובה. אז לפני הכל נעים מאוד, אני רועי מעודי, יזם נדל״ן בארה״ב והבעלים של חברת Valore להשקעות מולטיפמילי בלבד.

היום אני לא אדבר איתכם על ״5 הדברים הכי טובים שאתם צריכים לבדוק בשוק״ או אפילו על ה״יתרונות של מולטיפמילי לעומת סינגלים״, בשביל זה יש לכם הרבה מאוד אופציות לבחור מהן (משווקות יותר או פחות), היום אני רוצה לתת לכם כיוון מחשבה, שישנה את כל הצורה שבה אתם מסתכלים על בחינת השקעה ובתקווה שבסיום הקריאה אתם תתחילו לבחון עסקאות בצורה יותר עמוקה עם הרבה יותר שליטה בידיים שלכם ותבינו שבאמצעות שינוי קטן של הסתכלות והבנה אתם יכולים לזהות את הסכנות הכי גדולות שיש בכל עסקה/יזם/חברה משווקת.

הטעות:

רוב המשקיעים מתחילים בלבחון את העסקה, את המספרים, את הנוסחאות, את השוק. לרובם יש מידע חלקי, רובם מסתמכים על אתרים שספק עודכנו בשנים האחרונות וספק יותר גדול מה מקורות המידע שלהם. רוב המשקיעים בסופו של יום מחפשים גם את האמונה, הרצון ש״יהיה בסדר״ ההרגשה שהמספרים עושים שכל אבל לא באמת יודעים לבחון לעומק עסקה מורכבת כמו מולטיפמילי.

רוב המשקיעים (בצער רב) גם לא ישלמו עבור יעוץ חיצוני שיבדוק את העסקה מהמון סיבות שונות ומגוונות החל ממחשבה שחבל לבזבז את הכסף עד לפחד שיבינו שהעסקה לא טובה ויאלצו לוותר עליה והרי בראשם הם כבר רואים את הרווחים העתידיים שנכנסים אל חשבון הבנק שלהם (היי! איש המכירות הבטיח לי).

עכשיו שלא תבינו אותי לא נכון, אני לחלוטין חושב ומאמין שצריך לבדוק עסקה, לבדוק את המספרים, לוודא את הנתונים עד כמה שניתן אבל (ופה יש אבל גדול) פה לא צריך להיות הדגש העיקרי, הדגש אינו צריך להיות על העסקה הספציפית או המספרים שלה.

אם אני אדייק, רוב המשקיעים מתרכזים במגרש בו הם הכי חלשים ובעלי הפוטנציאל הכי גדול לבצע שגיאות, מגרש בו ליזם או לחברה המשווקת יש שליטה מוחלטת ויכולת להציג נתונים כפי שהם רואים לנכון או כפי שמשרת את האינטרס שלהם. אם רק היה פתרון או דרך שבה למשקיעים הייתה יכולת לאזן את המשוואה ולהבין איך אפשר לבחון עסקה בדרך יותר יצירתית שתאפשר להם לקבל החלטה מושכלת…

הפתרון:

אז אם קראתם עד פה, יש לי חדשות טובות, ישנה דרך יצירתית שבה משקיעים יכולים לקבל ביטחון גבוה יותר והבנה טובה יותר מול מי הם עובדים, קוראים לה אומנות שאלת השאלות והיא עובדת ככה:

לשיטתי, משקיע לא צריך להיות גאון השקעות, אשף אקסלים או גאון סייבר שיודע להגיע לכל מידע שיש באינטרנט, הוא באמת לא. הוא צריך לשכלל את אומנות שאלת השאלות הנכונות. מהם שאלות נכונות אתם שואלים? זה כבר מאמר אחר לגמרי אבל אני אתן לכם כמה דוגמאות:

שימו דגש על הדברים החשובים כשאתם מול חברה משווקת או יזם, תשאלו עליהם ולא על העסקה(!), תבינו מי הם, מהם הערכים שלהם, תשאלו את רמת האחריות שלהם בכל עסקה ומול המשקיעים, תשאלו מהו המודל העסקי ומתי הם מקבלים את הכסף בניגוד לכמה הם מקבלים.

תשאלו מה קורה להם אם עסקה נופלת? אילו מנגנוני בקרה יש עליהם. תשאלו אם הם חברה משווקת או יזמית? מה הופך אותה ליזמית? האם הם חותמים על ההלוואה במידה והעסקה ממונפת, אם הם לא חותמים, מדוע?. ישנן המון שאלות שאתם יכולים לשאול ובעוד שהשאלה עצמה מאוד חשובה, התשובה חשובה הרבה יותר והיא למעשה נותנת לכם הרבה מאוד אינפורמציה לגבי הגורם איתו אתם מתקשרים.

סימן שאלה נדלן תשואה

בין גמגום לביטחון:

בעודכם שואלים את השאלות שימו לב האם התשובות שאתם מקבלים הן שטחיות? כלליות? לא מקצועיות? סמנו דגל אדום קטן,

האם שאלתם שאלה וקיבלתם תשובה שיווקית ולא עניינית? דגל אדום נוסף,

תשובות מגמגמות והתחמקויות לא אלגנטיות? הרי לכם עוד דגל.

התחלתם להבין את העניין.

אם אספתם מספיק דגלים אדומים, כנראה שאתם מבינים שאתם נמצאים במקום שאתם לא רוצים להיות בו וכדאי להמשיך לחפש הלאה, במידה וקיבלתם תשובות ראויות, רהוטות, מקצועיות שנתנו לכם הרגשת ביטחון ונוחות (וזה בנוסף לבחינת עסקה ומספרים) הרי שיש לכם אור ירוק להמשיך.

כמובן ששום דבר אינו מבטיח הצלחה של עסקה, אבל אם תשימו דגש על אצל מי אתם שמים את הכסף שלכם (או יותר נכון במי אתם נותנים אמון) ולא באיזו עסקה אתם שמים את הכסף אז אני יכול לאחל לכם מזל טוב! הפכתם למשקיעים קצת יותר מתוחכמים והדרך שלכם להצלחה קצרה יותר.

ישנו משפט שאני אומר תמיד לכל משקיע שאני מדבר איתו:

״יזם טוב יכול לקחת עסקה בינונית ולהפוך אותה לטובה, יזם בינוני יכול לקחת עסקה טובה ולרסק אותה לרצפה״

משקיעים יקרים! שימו את הדגש על האדם/החברה שאתם משקיעים איתם הרבה יותר מהעסקה עצמה.

הכותב רועי מעודי- יזם נדל״ן בארה״ב והבעלים של חברת Valore, חברה המתמחה בהשקעות במתחמי מולטיפמילי 

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך