חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מלחמת חרבות ברזל והירידה בעסקאות הנדל”ן

האטה

תוכן עניינים

זמן קריאה < 1 דקה

דף הבית » נדלן » מלחמת חרבות ברזל והירידה בעסקאות הנדל”ן


הירידה בעסקות המקרקעין בשוק מאז ה – 7.10 הינה המשך לתקופת האטה שקדמה לכך, בשל הריביות הגבוהות והמצב הפוליטי הפנימי הנפיץ. כעת מצב המלחמה מצטרף לכך ומעלה את אי הוודאות הכלכלי ביחד עם תחושת היעדר אופטימיות כללית, ומספר העסקות בשוק קטן משמעותית, כפי שעולה מנתוני האוצר.

כל זאת שעה שהמידע האובייקטיבי הינו מהסוג שהסטורית אמור לתרום לעלייה בכמות העסקות בשוק. כך למשל – הצפי לירידת ריביות, ירידה בהתחלות הבניה ובקידום היתרים דבר המקובל לראות כמפחית היצע וממילא תורם לעליית מחירים בטווח הבינוני והארוך, צפי לעלייה בצורך בדירות במרכז הארץ בשל האירועים, צפי לגל עלייה, העדר אופטימיות באלטרנטיבת שוק ההון הישראלי שהינו רגיש ומושפע יותר מסנקציות עולמיות, ועוד.

מס הרכישה המופרז והמוגזם על משקיעים הינו שריד הסטורי, הנראה כתלוש מתקופה אחרת, הסטוריה רחוקה משנים של ריבית אפסית ומצב בטחוני מוגן לכאורה. כעת, יש להוריד בדחיפות את מס הרכישה לזה שחל על דירה יחידה דהיינו כ 2.5% בממוצע ולא 8%, ובכך לאפשר למשקיעים להוות עורף חזק ולחזור ולרכוש דירות, ובהתאם להניע את השוק, ואת מנוע הצמיחה העיקרי של המשק (היקף חוב של חצי טריליון ש”ח ו- 20% מהכנסות המדינה). תהליך כזה יאפשר ליזמים, הסובלים בנוסף ומסיבות מובנות גם ממחסור בעובדים ומריביות גבוהות לחוב, למכור מלאי קיים ולהתחיל בהקדם בפרויקטים חדשים, ובכך לסייע מיידית לקיים ככל הניתן שגרת נדל”ן גם במצב הלחימה.

יצוין שאין באמור בכדי להוות הקטנה של רווחי המדינה ממיסים, שעה שבמצב כזה יגדל היקף הפעילות והפרויקטים בשוק, ואת רווחי המיסוי תראה המדינה ממיסים אחרים ונוספים החלים בין כה על בנייה כגון מע”מ שירותי בניה, מע”מ תשומות, מס הכנסה ועוד.

רק יחד ננצח.

הכותב הינו המייסד והבעלים במשרד שחר פטל עורכי דין המומחה במקרקעין ובפרויקטים לבנייה

האמור אינו מהווה יעוץ משפטי או אחר ואינו מהווה תחליף לו ויש לפנות ליעוץ משפטי פרטני בכל מקרה לגופו

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך