חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נקודות זיכוי מס לשכירים

נקודות זיכוי

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

נקודות זיכוי ממס הן סכום המקוזז ממס הכנסה החל על הכנסות בשנת מס. במילים פשוטות, זה הנחה בתשלום מס ההכנסה, כל נקודת זיכוי היא הפחתה מגובה תשלום מס הכנסה על ההכנסות. 

חלק מנקודות הזיכוי ניתנות לכל סוגי ההכנסות, וחלקן ניתנות רק על הכנסה מיגיעה אישית. ערכה של נקודת זיכוי משתנה ומתעדכן בכל שנה. נכון לשנת 2021, ערכה של נקודת זיכוי אחת שווה ל- 218 ₪ לחודש(ערכה השנתי הינו 2,616 ₪). 

חשוב לציין, שנקודות הזיכוי מקטינות את גובה התשלום מס הכנסה לכל היותר ל-0. לכן, ייתכן מצב של נקודות זיכוי לא מנוצלות. במצב של נקודות לא מנוצלות ניתן להשתמש לטובת הפחתה של מס רווחי הון(נרחיב בהמשך הכתבה).

מספר נקודות הזיכוי נקבע על פי קריטריונים שונים, לדוגמה:

    • תושב ישראל: 2.25 נק'
    • נשים: 0.5 נק'
    • חיילים משוחררים ושירות לאומי: 1-2 נק'(משתנה בהתאם לאורך השירות)
    • הורים: משתנה בהתאם לכמות וגיל הילדים
    • סטודנטים לתואר ראשון: 1 נק'.

דוגמאות:

דוגמאות נקודות זיכוי
דוגמאות נקודות זיכוי, קרדיט לאתר כל זכות

את הפירוט המלא של נקודות הזיכוי ניתן למצוא באתר "כל זכות": קישור.

 

מומלץ מאוד לערוך סימולציה ולבדוק מה כמות הנקודות מגיע לכם והאם הכמות זהה לנתוני המעסיק. פעולה של 5 דקות יכולה לחסוך לכם אלפי שקלים בשנה.

סימולטור לחישוב מס' נקודות זיכוי המס באתר רשות המיסים: קישור.

איך מעדכנים את המעסיק על זכאות לנקודות זיכוי מס:

על השכיר למלא טופס 101 ולצרף את האישורים הרלוונטיים. יש לשים לב לכך שבטופס 101 מצהיר העובד האם יש לו הכנסות נוספות מעבודה נוספת או מקצבאות. עובד שסימן כי יש לו הכנסות נוספות, צריך להציג למעסיק אישור לתיאום מס מרשות המיסים, אחרת מחויב המעסיק לנכות מס של 48% משכרו.

את מס' נקודות זיכוי המס ניתן לראות בתלוש המשכורת(ייתכן שהנקודות יחולקו בתלוש לנקודות רגילות ונקודות נוספות), לדוגמה:

דוגמה תלוש

מה קורה במידה והמעסיק לא התחשב בנקודות הזיכוי שאני זכאי להם:

עובדים שכירים שחישוב המס שביצע המעסיק שלהם היה שגוי (למשל אם לא הביא בחשבון את זכאות העובד להקלות במס), יכולים לקבל החזר באמצעות המעסיק ותלוש השכר כל עוד לא הסתיימה שנת המס, מבלי שיהיה צורך להגיש בקשה להחזר מס. יש לפנות אל המעסיק ולדרוש ממנו לבצע את החזרי המס בתלוש השכר.

ניתן לדרוש זאת מן המעסיק גם אם בינתיים הסתיימה ההעסקה של העובד, וזאת בתנאי ששנת המס טרם הסתיימה. (מעסיק רשאי להפיק תלוש שכר גם לאחר סיום ההעסקה, שבמסגרתו ישולמו הפרשי שכר והחזרים שונים, שלהם זכאי העובד בשנת המס הנוכחית).

אם שנת המס הסתיימה, ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים מתום שנת המס שעברה מבוקש ההחזר, לבקשת ההחזר נצטרך מספר טפסים כמו למשל טופס 106. 

אופן הגשת הבקשה להחזר מס יתבצע כך:

החזר מס כל זכות
הגשת בקשה להחזר מס, קרדיט לאתר כל זכות

שימו לב, קיים מדריך של רשות המיסים להגשת בקשה להחזרי מס.
לא רוצים למלא לבד את הטפסים? לא בטוחים אם אתם צריכים לקבל החזר? ניתן לבצע בדיקה ללא עלות כאן (שכירים בלבד), או באמצעות רואה חשבון כאן.

קיזוז מס רווחי הון באמצעות נק' זיכוי המס:

בניגוד לדעה הרווחת, ניתן להשתמש בנק' זיכוי לא מנוצלות על מנת לקזז את מס רווחי ההון. הכנסות שלא מגיעות לסף המס(לדוגמה, עקב משכורת נמוכה) מותירות, בדרך כלל, נקודות זיכוי לא מנוצלות. את נקודות הזיכוי ניתן לקבל כהחזר מהמס ששולם בשל רווחי הון.

הכתבה נכתבה על ידי אלמוג חדד.

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.*

מקורות:

כל זכות – נק' זיכוי, פירוט

החזרי מס הכנסה

נקודות זיכוי

כלכליסט – כתבה

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך