חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

החזר מס – כל מה שרציתם לדעת

מס

תוכן עניינים

זמן קריאה 4 דקות

כמה דברים קטנים לפני שנתחיל..
חשוב לדעת: החזר מס הוא כסף שמגיע מהמדינה לשכירים ששילמו יותר מדי מס ב6 שנים האחרונות.
למה רק לשכירים? הסיבה לכך טמונה בהבדל שקיים בין שכירים לעצמאים. עצמאים מחוייבים בהגשת דו”ח שנתי למס הכנסה, ואילו שכירים לא מחוייבים בהגשת דו”ח שנתי למס הכנסה. כאשר מגישים דו”ח שנתי אנו מתקזזים עם מס הכנסה, ולכן יוצא שאנו חייבים כסף למס הכנסה או שמס הכנסה חייב לנו כסף.

האופציה האחרונה שמס הכנסה חייב לנו כסף – עליה אנו הולכים לדבר במאמר הקרוב, אז תחזיקו חזק אנחנו כבר מתחילים.

אז מה זה בעצם הדו”ח השנתי הזה שאנו מגישים למס הכנסה?

ראשית, כל דו”ח שמגישים הוא לשנה ספציפית ולא 6 שנים אחורה. בדוח מחושבים ההכנסות שלכם (למשל שכר שקיבלתם מהעבודה) אל מול ההוצאות שלכם שהם הפרשות וזיכויים שיכולים להקטין לכם את חבות המס שלכם למס הכנסה (תרומות, קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוח מנהלים, הפסד שהיה לכם בשוק ההון וכו’). בנוסף בדו”ח מפורטים מאפיינים נוספים שיכולים להקטין את חבות המס שלכם למס הכנסה (נקודות זיכוי, לימודים באוניברסיטה, חופשת לידה וכו’). אז אם נסכם, הדוח הוא מידע שאתם אוספים שיכול להכניס לכיסכם אלפי שקלים.

בשבוע האחרון נודע לנו שמישהו מהקהילה שלנו “ידע שווה כסף” קיבל סכום לא רגיל ממס הכנסה – מדובר על סכום של 187,283 ש”ח. זה הסכום הכי גבוה ששמענו עד כה שחבר מהקהילה שלנו קיבל כהחזר מס עד היום.

על מנת לבדוק ללא עלות האם גם לכם מגיע החזר מס לחצו כאן.

אז למה שהמדינה תביא לכם כסף? שאלה מצוינת!

הרי ברור לנו שהחזר מגיע למי ששילם יותר מדי מס. איך זה יתכן בכלל? כיוון שאנו בתור שכירים משלמים מס כל חודש, אך חבות המס היא שנתית יכולים להיווצר מצבים שאנו לא יודעים מה יקרה בהמשך השנה ואנו משלמים מס גבוה מדי כעת שאף אחד לא יטרח להחזיר לנו אם לא נבקש אותו חזרה. עוד דבר שכדאי להכיר הוא שלהחזר מתווסף ריבית של 4% והצמדה למדד.
מה זה אומר בפועל? זה אומר שאם מגיע לי החזר של 1000 ש”ח למשל מלפני שנתיים אקבל 1000 ש”ח בתוספת 4% עבור כל שנה מאז החוב צמוד מדד.

טוב, אז בואו נדבר תכלס מה הסיבות שבגינן מס הכנסה יחזיר לי כסף:

 1. נקודות זיכוי שלא הוזנו כהלכה – יכול להיות שהייתה טעות בתחילת שנה שהגשתם את טופס ה101 למעסיק שלכם ולא סימנתם פרטים נכונים. במקרה כזה יתכן מאוד שמגיע לכם החזר מס.
 2. נולד לכם ילד\ה? מזל טוב 😊  אם לא דיווחתם למעסיק על כך הוא לא ידע זאת ויגבה מכם מס גבוה ממה שצריך.
 3. פוטרתם מעבודה? למשל עבדתם רק 3 חודשים במהלך השנה. במקרה כזה המעסיק מוריד לכם מס כל חודש לפי הערכה של כמה תקבלו הכנסה במהלך כל השנה, אבל בפועל לא עבדתם כל השנה, ולכן לקחו לכם יותר מדי מס. כבר דיברנו על זה אתם משלמים מס כל חודש, אבל החישוב הוא לפי הכנסה שנתית זוכרים? 😉
 4. חופשת לידה – אם יצאתם לחופשת לידה זה אומר שאתם לא עובדים כל השנה באופן רציף , ולכן זכאים להחזר מס.
  אחותי הייתה בחופשת לידה, אז שלחתי אותה לבדוק אם מגיע לה החזר מס וזה מה שהיא שלחה לי.
  החזר מסרוצים גם אתם לבדוק עם המומחים שלנו אם מגיע לכם החזר? השאירו פרטים כאן ותסמנו החזרי מס לשכירים.
 5. הפסדים בשוק ההון משנים קודמות  – אתם משקיעים בשוק ההון ואפילו הולך לכם לא רע. שילמתם השנה מס על הרווחים שלכם בשוק ההון, אבל שנה שעברה הפסדתם כסף בשוק ההון. אתם צריכים ליידע את מס הכנסה בנושא והוא יקזז לכם את הרווח מההפסד וכך שיצא שתשלמו פחות מס או אפילו לא תשלמו בכלל (תלוי כמובן הפסדים היו לכם לעומת הרווחים). לא בטוחים אם מגיע לכם החזר היכנסו לכאן ובדקו זאת כעת.
 6. אתם עובדים ביותר ממקום עבודה אחד? אז אם לא ידעתם אתם צריכים לעשות תיאום מס. אם לא עשיתם תיאום מס אז השכר שלכם במקום העבודה השני ילקח לפי מדרגת מס גבוהה גם אם אמורה להיות לכם מדרגת מס נמוכה יותר. אם אתם רוצים לעשות תיאום מס בעצמכם תוכלו לקרוא על כך עוד באתר של רשות המיסים.
 7.  סוחרים בשוק ההון ביותר מברוקר\חבר בורסה אחד – בדיוק כמו שאתם עובדים בכמה עבודות אף מקום עבודה לא יודע מהמקום הנוסף, כך גם אם אתם משקיעים דרך מספר גופים שונים (בנקים, ברוקרים). כלומר יכול להיות מקרה שאתם סוחרים דרך בנק הפועלים ובמקביל גם דרך בנק מזרחי. לצורך הדוגמה בבנק הפועלים הפסדתם כסף ובבנק מזרחי הרווחתם כסף. במקרה כזה יכול להיות שהפסדתם כסף במצטבר בשני הבנקים ביחד או הרווחתם כסף, אבל פחות ממה שחשב בנק מזרחי. לכן הגשת דוח שנתי תחזיר לכם את הכסף שחייבים לכם.
 8. עברתם את גיל 60 ואתם משקיעים בשוק ההון – במקרה זה יכול להיות שמגיע לכם לשלם לפי מדרגת מס נמוכה (תלוי בהכנסה שלכם, הכנסה נמוכה או אי הכנסה בכלל תוזיל לכם את שיעור המס שלכם מעל גיל 60). בקיצור שווה בדיקה.
 9. מכרתם נכס נדל”ני ושילמתם מס שבח – במקרה זה אם שילמתם מס שבח ובמקביל הפסדתם כסף בשוק ההון יתכן שתוכלו לקזז את ההפסד מול המס ששילמתם על מכירת הדירה שלכם (הנכס הנדל”ני). אם אתם לא בטוחים איך עושים זאת תשאירו פרטים כאן למומחים שלנו.
 10. מכרתם אופציות שקיבלתם מהעבודה? במקרה הזה מימוש אופציות הרבה פעמים גובים מכם יותר מדי מס שלא לצורך, כיוון שבמימוש אופציות מהעבודה לא ידעו אם הפסדתם כסף למשל בחשבון מסחר הפרטי שלכם בשוק ההון. אז אם הפסדתם בחשבון שלכם וגם מימשתם אופציות מהחברה אתם יכולים לקזז את הרווח וההפסד!
 11. חל”ת (חופשה ללא תשלום) – במקרה שהוציאו אתכם לתקופה מסוימת לחל”ת או שאתם יזמתם את זה, יתכן מאוד שגבו מכם יותר מס ממה שצריך. רוצו לבדוק זאת.
 12. אתם תורמים כסף – קודם כל שאפו, זה לא מובן מאליו וכל הכבוד לכם על כך שאתם תורמים כסף, זה פשוט מצווה. מעבר לכך יתכן שמגיע לכם החזר מס אותו תוכלו לבחור כבר אם לתרום או לא לשמור לעצמכם 😊
 13. השתחררתם מהצבא? מצוין! אז שימו לב שיש לכם נקודות זיכוי שמגיעות לכם, במקרים רבים גובים מס שלא לצורך מחיילים משוחררים. אם זה קרה אצלכם אז יתכן שמגיע לכם החזר מס.
 14. למדתם באוניברסיטה? שימו לב שאתם מקבלים את נקודות הזיכוי שמגיעות לכם בסמוך לסיום הלימודים.
 15. ביטוח חיים – הרבה לא יודעים, אבל על ביטוח חיים מגיע החזר מס.
 16. יישוב מזכה – אם אתם גרים ביישוב מזכה אז סיכוי לא קטן שמגיע לכם כסף מהמדינה. פשוט תבדקו את זה.
 17. קיבלתם בשנים האחרונות בונוס מהעבודה? או אפילו משכורת 13? יתכן שיש כסף במס הכנסה שמחכה לכם.
 18. להורים שהם חד הוריים – שווה לעשות בדיקה אולי מגיע לכם החזר מס. גם לכם יתכן החזר מס .
 19. ילדים עם צרכים מיוחדים – אם יש לכם ילדים עם צרכים מיוחדים, אז תבדקו אם מגיע לכם החזר מס זה חשוב.

לסיכום, אם אתם שכירים יתכן מאוד שמגיע לכם החזר מס. על מנת לבדוק אם מגיע לכם תוכלו לעשות בדיקה ללא עלות בקישור כאן או בסימולטור של מס הכנסה.

שימו לב! יש לבדוק טוב לפני שאתם מגישים דו”ח למס הכנסה. כי כמו שאמרנו אם ימצא שאתם חייבים כסף אז יקחו מכם כסף, לכן קודם כל מומלץ לעשות בדיקה ורק במידה ומגיע לכם החזר להגיש דו”ח. את הדו”ח ניתן להגיש לבד או באמצעות רואה חשבון.

רוצים לשמוע אותנו מדברים בנושא החזרי מס? הפרק מהפודקאסט שלנו כאן למטה

הכותב הינו שי בדיחי מתכנן פיננסי ומנהל שותף בקהילת ידע שווה כסף. שי אינו רואה חשבון, ולכן אין לראות באמור המלצה או ייעוץ בענייני מס.

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך