חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הריבית הנמוכה עלולה לשבש לכם את התכניות

מטרה

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

קבלו נתון שעשוי להדהים אתכם: שליש מנכסי הציבור (מעל טריליון ש”ח!) שוכבים כיום בפיקדונות שמניבים תשואה אפסית, בהחלט נתון מטריד…

התופעה הזו נובעת ממגוון סיבות: חשש של הציבור מהפסדים, היעדר השכלה פיננסית או סתם הזנחה בשל חוסר זמן.

ישנם לא מעט אנשים שדווקא יש להם ידע בהשקעות ולא חסר להם זמן, ועדיין הם מחזיקים הרים של כסף במזומן ובפיקדונות, שלא צוברים כמעט תשואה. הסיבה המרכזית לכך היא שהם לא הגדירו לעצמם מה מטרת הכספים שנחסכו, ומתי הם צפויים להשתמש בהם, או במילים אחרות: לא הוגדרו יעדים פיננסים ולא הוגדרה התשואה הנדרשת על מנת להגיע לאותו היעד- תשואת המטרה. 

נניח למשל שהמטרה שלכם היא לרכוש דירה בעוד 5 שנים, ואתם מעריכים שתצטרכו לשם כך הון עצמי של 700 אלף שקלים. עד היום חסכתם 400 אלף שקלים, ואתם ממשיכים לחסוך כ-3,000 שקלים מדי חודש. כלומר בעוד 5 שנים תצליחו לחסוך 180 אלף שקלים נוספים, אך אתם עדיין לא ביעד שלכם על מנת לרכוש את הדירה.

כדי להגיע ליעד, תצטרכו להגדיל את החיסכון החודשי, משהו שלא בהכרח אפשרי לכל אחד. אפשרות אחרת היא לדאוג שהכספים יהיו מושקעים באפיקים שמייצרים תשואה מספיק גבוהה על מנת ששווי הכסף יצמח לסכום הרצוי.
במקרה שתיארנו על מנת שזה יקרה, צריך שהכסף שנחסך יניב תשואה של קרוב ל-4.5% בשנה במונחי נטו (לאחר תשלום דמי ניהול ומס). מאחר והריבית במשק נמוכה מאוד היום, במידה והכסף מושקע בפיקדונות או בתיק השקעות סולידי, התשואה הפוטנציאלית נמוכה משמעותית מהתשואה הרצויה.

אז מה עושים?

בונים אסטרטגיית השקעות שתשיג את תשואת המטרה! בהתאם ליעדים הפיננסים שהגדרתם, תבחנו באילו אפיקים עליכם להשקיע את הכספים על מנת להגיע לתשואה הנדרשת להגשמת המטרה שלכם.

המטרה ריבית נמוכה ותוכניות

 

 

במידה והגדרתם מספר יעדים (רכישת דירה, מימון לימודים, החלפת רכב וכדומה), תקצו סכום מסוים מסך כל ההון שלכם עבור כל אחד מהיעדים, ותכננו עבורו אסטרטגיית השקעות מתאימה, שתניב את תשואת המטרה הנדרשת בהתאם לטווח ההשקעה של אותה מטרה. האסטרטגיה צריכה להיבנות על בסיס פוטנציאל התשואה הרצוי ורמת הסיכון המתאימה לטווח ההשקעה – אם למשל מדובר במטרה שטווח השקעה שלה הוא קצר, כדאי להשתמש באפיקי השקעה פחות תנודתיים ויותר בטוחים. המשמעות היא שלא נכון להשקיע את כל הכסף שלכם באותו תמהיל השקעות.

בניית תמהיל השקעה מתאים הוא לא דבר של מה בכך, תשואות העבר לא בהכרח מעידות על התשואות הצפויות בעתיד, ולכן נדרשת הבנה מעמיקה של אפיקי ההשקעה השונים ופוטנציאל התשואה הגלום בהם בהסתכלות קדימה ולא אחורה. שנת 2019 למשל הייתה שנה חלומית של עליות חדות בשוק ההון, גם באפיק המניות וגם באפיק אגרות החוב. אבל אז הגיעה 2020 ואיתה משבר הקורונה,  שגרם ליציאה מאסיבית מהשוק ולירידות שערים חדות, כאשר שווקים מסוימים עדיין לא חזרו לרמתם טרום המשבר. בנוסף, סביבת הריבית הנמוכה שנמשכת כבר לא מעט שנים, גרמה להתייקרות של חלק מהנכסים הנסחרים בשוק הון והקטנת פוטנציאל התשואה מהם. 

אז מה הפיתרון?

על מנת להקטין את התנודתיות שיש בהשקעה בני”ע הנסחרים בבורסה ולהגדיל את פוטנציאל התשואה הכולל, כדאי לשלב בתיק ההשקעות מוצרי השקעה אלטרנטיביים. מדובר בהשקעות שאינן נסחרות בבורסה ועל פי רוב כמעט ואינן מושפעות מהתנודתיות בבורסה. אפיקי השקעה כגון נדל”ן מניב, תשתיות, בקרנות השקעה בחוב לא סחיר, הלוואות חברתיות וקרנות גידור הן רשימה חלקית מעולם ההשקעות האלטרנטיביות.

גופים המוסדיים שמנהלים את כספי הפנסיה והגמל עושים שימוש רב במוצרי השקעה אלטרנטיבים. יחד עם זאת, חשוב לציין שחלק ממוצרי ההשקעה הללו אינם תחת פיקוח, אינם שקופים למשקיע, בעלי נזילות מוגבלת ונדרשים סכומי מינימום גבוהים כדי להשקיע בהם. לכן לפני שאתם מתחילים לרוץ ולחפש השקעות אלטרנטיביות, עדיף שתשתמשו תחילה במכשירי ההשקעה המסורתיים הקיימים בשוק שמשלבים השקעות מסוג זה, ומנוהלים ע”י גופים מוסדיים שיש להם את הידע, הניסיון והכלים לבחון את ההשקעות הללו, ולבחור את ההשקעות עם היחס הסיכון-סיכוי הטוב ביותר. 

אז מאיפה מתחילים?

על מנת לבחור מוצרי השקעה מתאימים למטרות שלכם, חשוב שראשית תעשו עבודת הכנה ותנתחו את המצב הקיים. כמה חסכתם עד היום והיכן הכספים שחסכתם מושקעים? מה פוטנציאל התשואה בתיק ההשקעות שלכם, באיזה קצב הוא צומח? אילו סכומי כסף תצטרכו בעתיד ומתי? האם הכסף שלכם צומח בקצב הנכון על מנת להגיע ליעד עם הסכום הנדרש? במידה ולא, מהי תשואת המטרה שתביא אתכם למימוש היעד? 

לכל אחד מאיתנו יש יעדים שונים, העדפות סיכון שונות וצרכי נזילות שונים של הכסף. אין אסטרטגית השקעות מנצחת אחת שנכונה ומתאימה לכל משקיע. מה שבטוח הוא שמבלי שנעשה תכנון השקעות שמתאים ליעדים פיננסים שהגדרנו, הסיכוי שהיעדים הללו יתממשו בסביבת הריבית הנוכחית נמוך כמעט כמו הריבית עצמה. 

הכותב משה חסון הינו מתכנן פיננסי מוסמך CFP, סוכן ביטוח פנסיוני מבית “יאיר פתרונות פיננסים” ומרצה בנושא תכנון פיננסי והשקעות באקדמיה לפיננסים BDO

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך