חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלושת המעגלים בחינוך פיננסי

שלושת המעגלים לחינוך פיננסי לילדים

תוכן עניינים

זמן קריאה 2 דקות
דף הבית » טיפים פיננסים » שלושת המעגלים בחינוך פיננסי

חינוך פיננסי הוא מסוג הדברים שלא מדברים עליו בבי”ס וחבל. חינוך פיננסי יכול לתרום תרומה אדירה לתלמידים ולבנות עוד קומה בבניין האישיות שלהם. אבל במקום שבו אמונים על שימור ערכים/חינוך לא נמצא שיעורים מהסוג הזה. וכתוצאה מכך תלמידים יוצאים נפסדים ולא יודעים כיצד להתנהל עם כסף.

עד שחינוך פיננסי יהיה חלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים. יש 3 מעגלים שיכולים להעניק לתלמידים הצעירים חינוך פיננסי מקרוב.

מעגל ראשון – מורים

המורים שפוגשים את התלמידים מידי יום יכולים ללמד ולהנגיש לתלמידים חינוך פיננסי – מושגים בסיסיים, התנהלות עם כסף, פרקטיקה ועוד.

מצד שני, ישנם 2 אתגרים:

  1. על המורה להפגין בקיאות בנושאים פיננסים שונים ולהתנסות בהם בעצמו. וזה מצב שלא כל המורים נמצאים בו, אלא אולי מעטים.
  2. להסביר מושגים פיננסים ולהוריד את העולם הפיננסי לרמתו של התלמיד. שהרי לתלמיד אין שום ידע קודם וגרוע מכך, ידע מוטעה ושגוי. ואם לא נדאג לכך ייצא שכרנו בהפסדנו.

פתרון אפשרי – השתלמויות למורים בנושאים של חינוך פיננסי ולימוד פיננסים בצורה עצמאית.

מעגל שני – הורים

ההורים דואגים לילדיהם מגיל 0 ודואגים להם. חלק מגידול ילדים יכול להיות גם הקנייה של חינוך פיננסי על ידי מתן דוגמא אישית – ללכת ביחד לקניות ולהדגים סדרי עדיפויות, למשל.

יתרה מכך, הם יכולים להראות לילדיהם כמה כסף נמצא בחסכון לכל ילד הקרוי על שמם.

איך שלא נסתכל על זה, ההורים מכירים את ילדיהם מקרוב ויכולים לחשוף אותם לחינוך פיננסי מקרוב ובאופן אישי. וזה משהו שמורה / בי”ס לא יכול לעשות. 

מאידך גיסא, על אף ההזדמנויות של ההורים, ישנם הורים שלא מרגישים מספיק בנוח לחשוף את ילדיהם למצבם הכלכלי. ובכלל, לדבר איתם על כסף(!) ולכן גם ההורים לא מהווים עתודה בטוחה לחינוך פיננסי.

 

מה שמוביל אותנו למעגל השלישי והאחרון…

מעגל שלישי התלמיד עצמו – אין הדבר תלוי אלא בי

כמו שציינתי, לא ניתן לסמוך על בי”ס שיילמד חינוך פיננסי, וגם ההורים הם לא תמיד הפתרון לחינוך פיננסי. ולכן על התלמיד להפנים שאם הוא רוצה להבין את העולם הרחב הזה שנקרא ‘עולם הפיננסי’ ומכל המשתמע מכך –  כיצד להתנהל עם כסף, מושגים פיננסים, השקעות ועוד. 

הוא יהיה חייב לקחת את עצמו בידיים ולהשיג את זה בכוחות עצמו.

משמעות הדבר היא לעבור תהליך.

למרבה המזל, התהליך הזה הוא מאד פשוט: בכל יום להקדיש 10-15 דקות לקריאה בבלוגים פיננסיים, ספרים פיננסיים ובסוף לרשום לעצמו סיכום (קצר) של החומר שזה עתה קרא.

תוך כמה שבועות אותו תלמיד יהפוך להיות מאגר מהלך של ידע פיננסי. ויהיו לו כלים וידע להתנהל עם כסף בצורה הרבה יותר טובה מנערים בני גילו.

אמנם יש 2 אתגרים בכך:

  1. מציאת מקורות ידע מהימנים מספיק. בני נוער שאין להם שום דריסת רגל בעולם הפיננסי, לא יכולים תמיד לדעת האם המקור (אתר / ספר / פודקאסט) שממנו הם צורכים ידע פיננסי, אמין מספיק.
  2. רלוונטיות – יש תחומים פיננסים שלא רלוונטיים לחייהם של התלמידים. לדוגמא, מה הקשר בין בני נוער ומשכנתא?

אבל אם התלמידים של היום ייפתחו ‘תאבון’ כדי לדעת ולחקור – לא רק שיידעו כיצד להתנהל עם כסף כשיהיו מבוגרים, אלא ינגשו ידע פיננסי לבני גילם.

דבר זה יכול לייצר כאן דור שבאמת מבין בפיננסים. וגם ויודע כיצד להתנהל עם כסף, במקום שהכסף ינהל אותו.

נכתב על ידי רון הברמן

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר, המידע הוא מידע לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך