חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עשרת החוקים להשקעות של מוניש פאבארי

חוקים שוק ההון

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

מוניש פאבראי הוא אחד ממשקיעי הערך הגדולים בעולם.

בכתבה הזאת אביא לכם את 10 החוקים שלו להצלחה כמשקיע ואיש עסקים בעל שם גדול בארה”ב.

בשונה מההגדרה של “סוחרים” או “משקיעי שוק ההון” – משקיעי ערך רואים עצמם כאנשי עסקים אשר בפועל משקיעים בחברה, בעסק מתוך שאיפה לראות אותו מצליח, גדל וצומח ובכך שבטווח הארוך חברה עם פוטנציאל רב תצליח לממש אותו ובכך להשיא רווח רב למשקיעים

מוניש הוא אחד מאותם אנשי עסקים אמריקאים, שבארצות הברית הם ממש על תקן סלבס עם עוקבים וקהל מעריצים אשר מציג את משנתו בהרצאות מול סטודנטים ושאר עוקבים

החוקים:

חוק ראשון – צמצמו סיכון

בשונה ממה שחושבים, יזמים הם אינם אוהבי סיכון(גם באפט מדבר על כך). תמיד אומרים לכם שכדי להצליח צריך לקחת סיכונים, אך המשוואה עובדת בצורה אחרת. השאיפה היא לכוון למינימום סיכון במקסימום תשואה, ולא במקסימום סיכון מקסימום תשואה. אנחנו רוצים למצוא עסקה זולה ומוגבלת בהפסדה שפוטנציאל הרווח שלה הוא ענק.

חוק שני – תגדירו לעצמכם את השוק

הרעיון הוא שכאשר אתם בודקים את גודל השוק הפוטנציאלי של העסק אליו תכנסו, אתם צריכים לכוון לשלוט בו. כלומר, תגדירו את השוק ותוודאו שאתם גם יכולים לקחת 50-60 אחוזים ממנו, אחרת אין לכם באמת מה להציע. אם השוק ענק ותחשבו לקחת ממנו 1-2 אחוזים ותגידו זה מספיק, אתם מראש נכונים להיכשל.

חוק שלישי – תפעלו באזור שאתם מכירים 

תפעלו באזור שאתם מכירים אבל דעו את גבולותיו. בזמן שיש שיגידו שכאשר אתם פועלים רק באזור אחד אתם לא מפזרים סיכונים, הרעיון הנכון הוא לפעול במגרש שאתם מכירים כל כך טוב שתמיד תעשו בו עסקאות נכונות. אתם גרים בעיר שלכם, אז אתם יודעים אם כדאי לפתוח שם מקדונלדס, מכללה ובאיזה אזור כדאי לקנות דירה.

חוק רביעי – אל תמכרו משהו שבעצמכם לא תקנו 

אל תמכרו משהו שבעצמכם לא תקנו – כל כך נכון. אני זוכר שבעברי כל פעם שעלו לי רעיונות ליזמות כזו או אחרת ותמיד הייתי שואל את עצמי “האם בכלל הייתי מוציא על זה כסף?”. אם אתם לא תקנו את המוצר, אל תחשבו שמישהו אחר ימות עליו.

חוק חמישי – חכה לנקודה הנכונה 

אתם לא עושה כסף כאשר אתה קונה מניה, אתה גם לא מרוויח כסף כאשר אתה מוכר אותה, אתם מרוויח את הכסף מהמתנה בסבלנות. והמתנה גם של מספר שנים. התכונה הכי חשובה למשקיעי ערך היא לא החוכמה, אלא הסבלנות.

חוק שישי – שימו את עצמכם בנעליהם 

כאשר אתם בוחנים חברה או עסק להשקעה, שימו את עצמכם בנעלי המייסדים והמנהלים. האם לדעתכם הם בוחנים את העסק בעיניים אובייקטיביות? האם הם חושבים נכון? אם תראה שמה שחשוב להם בעסק מתאים לסט הנקודות שאתה בוחן, תרגיש שהחברה אכן זולה באופן אובייקטיבי

חוק שביעי – פוקוס על שיווק

אל תחפשו למכור בכמויות קטנות ובהשקעת זמן רבה על כל יחידת מוצר. כאשר תעשו שיווק טוב ומוצלח, הקידום יביא לכם לקוחות שכבר ירצו לקנות מכם בעצמם. אם תנסו למכור כמו סוחר מכוניות שנלחם לשכנע בכל מכירה אתם תרגישו כאילו אתם דופקים את הראש בקיר – ותסבלו במקום להנות מהעסק.

חוק שמיני – תיצור יתרון תחרותי

אחד המאפיינים שמשקיעי ערך מחפשים בחברות אותם הם מנתחים נקרא “חפיר”. המשמעות של המושג היא ליצור יתרון תחרותי שיבדל אתכם משאר התעשייה כך שהמתחרים לא יוכלו לגבור עליכם או שתמיד יציג אתכם באור שונה בתעשיה ויבנה לכם קהל לקוחות קבוע.

חוק תשיעי – תהיו גמישים 

תהיו מכונות למידה, תדעו להתאים את עצמכם לשינויים. השוק עובר טרנספורמציה, תהיו ערניים לזהות אותה ותמנעו ממשפטים כמו “אין סיכוי שזה יקרה” או “אני אולד סקול” – העולם משתנה, עסקים משתנים, תדעו לבצע התאמות.

חוק עשירי – שימו לב לפידבקים 

אל תגידו “לא מעניין אותי מה אומרים עליי” או “לא מעניין אותי מה חושבים על העסק שלי” או “אני מאמין דווקא במוצר הזה”. הרבה פעמים הפידבק מהשוק או מלקוחות פוטנציאלים הוא זה שיכווין אתכם למוצר הנכון או לשינויים אותם השוק באמת ירצה. אני יכול להעיד על עצמי שאני מאוד נהנה מפידבקים חיוביים, אבל הפידבקים השליליים הם אלו דווקא מעניין אותי לשמוע כי מהם ניתן להשתפר ולצמוח.

נועם מדר – מתכנן פיננסי

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך