חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה חשוב לעשות צוואה (גם בגיל צעיר)

למה חשוב לעשות צוואה (גם בגיל צעיר)

תוכן עניינים

Getting your Trinity Audio player ready...
זמן קריאה 5 דקות

דף הבית » טיפים פיננסים » למה חשוב לעשות צוואה (גם בגיל צעיר)


מאמר זה הוא הראשון בסדרה של מאמרים קצרים ‘בגובה העיניים’ שמטרתם לחשוף את הקוראים לתחום של צוואות, ירושות וייפוי כח מתמשך במטרה לשפוך אור על הנושא.
מדובר בתחום רחב בתחום המשפט כחלק מדיני המעמד האישי שלעניות דעתי אין מספיק מודעות לחשיבותו שכן אף אחד אינו אוהב להרהר או לחשוב על יום פטירתו או על היום בו הוא אינו יהיה מסוגל פתאום מחמת מחלה, תאונה או אירוע מצער אחר לדאוג לעצמו באופן עצמאי.

חשוב לציין שהכותב הינו עורך דין המומחה בתחום של ‘צוואות וירושות’ המוסמך לערוך ייפוי כח מתמשך, אך עם זאת, מאמר זה ואלה שיבואו בעקבותיו אינם מהווים תחליף לייעוץ או חוות דעת משפטיים, אלא נועדו לצורך העשרה והנגשת מידע כללי בלבד בעניין הנדון ואינם מתיימרים להחליף מענה פרטני שמומלץ לקבלו ישירות מעורך דין. ההסתמכות על המאמר ועל התוכן שלו היא באחריות הקורא בלבד.  

במאמר זה נעסוק במהי צוואה ובחשיבותה של עריכת צוואה. 

בהמשך ניגע באיזה סוגי צוואות יש בישראל המוכרות על פי חוק, חשיבותה של צוואה בהליכי גירושין, עריכת צוואה במצב של היעדר יורשים, ההבדל בין צו קיום צוואה לבין צו ירושה על פי חוק, סיבות אפשריות לביטול צוואה על ידי בית משפט, מתי ומדוע מומלץ לעדכן צוואה קיימת, מהו ייפוי כח מתמשך, מהו מסמך “הבעת רצון”, ההבדל בין צוואה וייפוי כח מתמשך ומדוע כדאי שיהיה את שניהם, כיצד מתבצעת בפועל חלוקת ירושה וכו’. את כל התשובות לשאלות האלה ועוד כולל טיפים משפטיים בנושאים הללו תמצאו כאן וכאמור במאמרים הבאים.

בואו נתחיל.

מהי צוואה?

אין אדם יודע את גורלו ומתי יגיע יום פקודתו להיפטר מן העולם. בדרך כלל עם לכתו של אדם ההשלכות הכלכליות על יקיריו תהיינה גדולות. לכל אדם, אשר יש בבעלותו רכוש כלשהו יכול אך ורק באמצעות עריכת צוואה לדאוג לאינטרסים שלו ולקבוע בדיוק מה יעשה ברכושו לאחר מותו.

צוואה היא מסמך משפטי בה אדם מחליט כיצד יחולק העיזבון שלו לאחר מותו. העיזבון יכול לכלול נכסי מקרקעין, כספים, רכוש, זכויות וחובות שצבר האדם במהלך ימי חייו. 

מעבר להוראות בעניין חלוקת רכוש וזכויות, ניתן להשתמש בצוואה ככלי להבעת רצון הנפטר בתחומים שאינם משפטיים או כספיים בלבד, כמו לפרט את העדפתו איך ייקבר או כיצד יגדלו את ילדיו הקטינים. אולם כיום הכלי היעיל ביותר לצרוך קביעת אפוטרופסות על הילדים לאחר פטירת שני ההורים הוא “מסמך הבעת רצון” (נדבר על כך בהרחבה במאמרים הבאים). 

אדם רשאי לבטל ו/או לשנות את צוואתו בכל עת.    

ההוראות החוקיות הנוגעות לנושא הספציפי של כתיבת צוואה, ובכל התחום המשפטי של צוואות וירושות, מוסדרות במסגרת חוק הירושה, תשכ”ה – 1965.

עריכת צוואה באופן הנכון, עשויה למנוע “מלחמות ירושה” עתידיות בין יורשיו של אדם ואף לחסוך להם חיוב לא מבוטל של תשלום במיסוי מקרקעין.

חשוב לציין שעריכת צוואה לא תמנע הגשת התנגדות לה לבית המשפט על ידי מי מהיורשים שחושב שמגיע לו יותר ממה שקיבל. אם חלילה תגיע שאלת קיומה ותוקפה של הצוואה להכרעת בית המשפט, האדם החשוב ביותר שערך את הצוואה, ממילא איננו עוד ועל כן אינו יכול להעיד בדבר רצונותיו האמיתיים.

אבל, בעצם קיומה של צוואה בטוחה, חזקה ומקצועית שנערכה בהתאם להוראות החוק על ידי עורך דין המומחה בתחום, יוכלו היורשים שנגררו בעל כורחם לבית המשפט להוכיח את רצונו של המוריש, ובכך לחזק משמעותית את עמדתם בעת ניהול הליך משפטי בשל סכסוך ירושה. 

מדוע כדאי לערוך צוואה?

כאמור, רק באמצעות עריכת צוואה יכול אדם לקבוע מה בדיוק יעשה ברכושו.

חשוב לציין שאדם שלא משאיר אחריו צוואה, אינו מפקיר את רכושו, אשר יחולק בכל מקרה בין קרובי משפחתו לפי ההסדר הקבוע שבחוק הירושה, עם זאת החוק קובע אך ורק מהו החלק שיירש כל אחד מהם, וכלל אינו מגדיר מהם הנכסים הספציפיים אותם יירשו מי מהיורשים.

דוגמאות – סכסוכי ירושה

נתאר מצב בו יש למוריש 3 ילדים בגירים: אם המוריש צופה או חושש ממצב בו אחד הילדים ינסה לתבוע לעצמו חלק גדול יותר מהשליש המגיע לו מהעיזבון על פי חוק הירושה, הוא יכול לכתוב צוואה ולהביע את רצונו המפורש שכל אחד משלושת ילדיו יקבל שליש ולא יותר מכך. 

עריכת צוואה מאפשרת למוריש גם לחלק את עיזבונו באופן שאינו שווה כפי שהובא בדוגמה לעיל, לבחור יורשים שאינם בהכרח בן זוגו, ילדיו או משפחתו הקרובה, ואף לנשל מי מהיורשים באופן מוחלט מהעיזבון. 

דוגמאות – ירושה במקרה דירה יחידה

דוגמה נוספת לפיה למוריש 3 ילדים בגירים: למוריש הייתה במותו דירה אחת בלבד. כל אחד מהילדים ירש שליש ממנה.
עם זאת, אחד הילדים מעוניין למכור את הדירה, השני מעוניין להשכיר אותה, בעוד הילד השלישי מעוניין לגור בה.
המוריש יכול לכתוב צוואה ולהביע את רצונו המפורש לפיה במידה ולא תהיה הסכמה בין היורשים לגבי אופן חלוקת הדירה, הוא מצווה שהיורשים ימכרו את הדירה ויחלקו ביניהם את הכספים שיתקבלו ממכירתה בחלקים שווים.

מי שאינו מכיר את הוראות חוק הירושה, עלול להיות מופתע מהגילוי כיצד מורה החוק לחלק את עזבונו, ולאן יכול להגיע רכושו בהעדר צוואה. הוראות חוק הירושה הן בלתי צפויות בייחוד במקרים בהם מדובר בנפטר צעיר יחסית, או במערכות יחסים אלטרנטיביות.

זוגות חד מיניים לא יכולים לרשת את בני זוגם בירושה על פי דין (כלומר בהעדר צוואה). זוגות אל-הוריים (ללא ילדים), יגלו כי נכסיהם אינם הולכים רק לבן / בת הזוג, אלא גם להוריו של המנוח.
משפחות מורכבות בפרק ב’ עלולות לגלות כי הדירה המשפחתית עברה לבעלות משותפת עם ילדיו מפרק א’ של בן הזוג, וידועים בציבור עלולים לגלות כי הם נדרשים להוכיח את זכאותם לרשת.
כמו כן, במבנה של ירושה על פי דין המוריש אינו יכול לקבוע את אחוז הירושה לכל אחד מהיורשים שלו, וכן אין לו שליטה למי מיורשיו יועבר כל חלק ונכס בירושה.   

דוגמאות – ירושה במקרה של מספר דירות

חוק הירושה קובע שבמצב בו יש יותר מיורש אחד – כל אחד מהיורשים יקבל חלק שווה בעיזבון כולו ולא נכס מסויים. 

לדוגמה, גם אם למוריש יש 3 דירות ו – 3 ילדים, אז כל ילד יקבל שליש בכל דירה ולא דירה לכל ילד.
במקרה כזה ייכפה על היורשים שיתוף בכלל נכסי העיזבון. כדי למנוע מכירת הרכוש כולו וחלוקת התמורה, יכול ההורה המוריש לחלק באמצעות צוואה את הרכוש באופן פיזי בין הילדים ולהחליט איזו דירה תעבור לידי איזה ילד באופן ספציפי.

כמו כן, אם מי מהיורשים יהא מעוניין בעתיד לרכוש את חלקם של האחרים, אז פעולה זו תהא כרוכה בטיפול משפטי של עורך דין, בזבוז זמן יקר, ואף עשויה להיות כרוכה בחיוב לא מבוטל של תשלום במיסוי מקרקעין שהיה נחסך לו נעשתה צוואה המחלקת את הנכסים מראש ובאופן ספציפי.

דוגמאות – ירושה במקרה של ילדים קטינים ובגירים

החוק במדינת ישראל קובע, כי שעה שאחד ההורים נפטר, על פי חוק הירושה במידה ואין צוואה, הירושה מחולקת שווה בשווה בין ההורה אשר נותר בחיים ובין הילדים. דהיינו, ההורה הנותר בחיים מקבל 50% מהעיזבון, והילדים מתחלקים ב-50% הנותרים מהעיזבון.

לדוגמא, שעה שנפטר אב המשפחה ולמשפחה שני ילדים, אשת הנפטר תקבל 50% מעזבונו וכל אחד מהילדים יקבל 1/2 מ-50% הנותרים (כלומר 25% כל ילד).
נתאר מצב של משפחה ממוצעת המורכבת מזוג הורים, ילד קטין וילד בגיר.
אחד ההורים נפטר מבלי שהשאיר צוואה ובבעלות בני הזוג דירה יחידה בשווי 1,000,000 ש”ח שבן הזוג שנותר בחיים מעוניין למכור. ילד בגיר אשר מקבל זכויות בירושה יכול לוותר עליה ולמעשה ‘להסתלק’ ממנה לטובת בן הזוג אשר נשאר בחיים.
כאשר מדובר בילד קטין המעוניין להסתלק מן הירושה הדבר יהיה מורכב יותר שכן קיים חשש לגביי היכולת של הקטין לקבל החלטות בעצמו אשר יכולות לפגוע בו ולכן קטינים אינם יכולים להסתלק מן הירושה ללא אישור של בית המשפט לענייני משפחה (הליך משפטי שעלותו מסתכמת בלא מעט כסף).

טיפ: פעמים רבות בני זוג עורכים צוואה הדדית, ובה הם קובעים שבן הזוג ירש את כל העיזבון ורק לאחר מכן, ירשו ילדיהם את העיזבון וכך ניתן בין היתר לחסוך בכסף ובבירוקרטיה מיותרת.

לסיכום  – צוואה

בכל מקרה שבו רוצים לקבוע כיצד רכושם יחולק לאחר מותכם מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה בתחום על מנת לערוך צוואה מקצועית שיהיה קשה לערער עליה. עורך הדין יכול לסייע ולמנוע הן פגמים מהותיים והן פגמים צורניים שעשויים להביא לביטולה של הצוואה.

צוואה שנכתבה בחוכמה ובתשומת לב, יכולה למנוע סכסוכי ירושה, בירוקרטיה, חוסר וודאות, לאפשר ליורשים ליהנות מתכנון מס מיטיב ולוודא כי הדברים החשובים לך יקרו ובכך להבטיח כי השנים שנותרו לבן / בת הזוג לאחר לכתך יהיו נוחות, שהילדים יקבלו את אשר מגיע להם, וכו’.

 

אשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה או הסבר.

שגיא פרידמן, עורך דין מומחה למקרקעין, צוואות, ירושות וייפוי כח מתמשך.

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר, המידע הוא מידע לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-210,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך