חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חוב טוב מול חוב רע

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

דף הבית » טיפים פיננסים » חוב טוב מול חוב רע


חוב זה מצב שבו אדם או גוף מסוים חייבים כסף לאדם או גוף אחר. חוב יכול להיווצר עקב לקיחת הלוואה או תזרים שלילי.

ישנם מצבים בהם החוב הוא יזום כדי לשרת מטרה מסוימת כמו למשל לקיחת מינוף כדי להתקדם פיננסית.מאידך יש מצבים בהם החוב נוצר או מתרחב עקב אי עמידה בהחזרים או תזרים שלילי.

בעולם הפיננסי בולטים 2 סוגים שונים של חוב.

חוב טוב – חוב שנועד לקדם אותו לעבר מטרה מסוימת (הונית או כלכלית) שאנחנו לא יכולים אליה במצב הרגיל שלנו. והולם את יכולת ההחזר שלנו. כמו כן ישנם חובות שמתחייבים להחזיר לנו בתור משקיעים.

חוב רע – חוב שלא מקדם אותנו פיננסית. ונוצר בגלל תזרים שלילי או התנהגות פיננסית שגויה או לא אחראית.

דוגמאות לחובות טובים

משכנתא – ההלוואה הכי גדולה שכנראה ניקח מהבנק. מדובר בסכום של מאות אלפי ₪ ואפילו מיליוני ₪, הבנק כמובן עושה את הבדיקות שלו אם נוכל לעמוד בהחזר המשכנתא החודשי בהתאם להכנסה שלנו ומרכיב לנו תמהיל של אותו החזר חודשי.

למרות גודלה העצום המשכנתא היא חוב טוב המאפשרת לנו לרכוש נדל"ן שאין ביכולתנו לרכוש במצבנו הרגיל (אלא אם כן יש למישהו סכומים כאלו בחשבון הבנק). המשכנתא עוזרת לנו לרכוש דירה למגורים או דירה להשקעה וכך למעשה לקנות דירות בשוק הנדל"ן ואף לנצל הזדמנויות בשוק זה ובכך להתקדם כלכלית. על אף שהמשכנתא היא סוג של הלוואה, היא הלוואה שניתנת רק לדירות בארץ.

אג"ח – אג"ח זה נייר ערך שמנפיקה אותו חברה או מדינה. האג"ח הוא למעשה הלוואה מאת הרוכשים אותו. פירוש הדבר שהגוף המנפיק מלווה כסף מהמשקיעים ומתחייב להחזיר להם את החוב עם תוספת צנועה של אחוזים בודדים. ישנם הרבה סוגים של אג"ח וברוב המצבים הוא נחשב סולידי במיוחד לטווח הקצר ויכול לשרת אסטרגיות השקעה שונות.

מינוף – מינוף זה אומר לקחת הלוואה כדי להשקיע את אותו כסף (ביחד עם כסף שכבר יש לנו), לטובת השקעה מסוימת שאנחנו רוצים להיכנס אליה. זה נקרא להתמנף או באנגלית OPM  – other people's money הפעולה הזאת מרימה אותנו כמו מנוף לעבר התקדמות כלכלית ונותנת לנו את היכולת להשקיע בדברים שלא יכולנו במצבנו הרגיל. בדרך כלל במינוס אנחנו נחפש לקחת את ההלוואה הזולה ביותר.

דוגמאות לחובות רעים

מינוס בבנק – המלך של החובות הרעים! היום הבנקים מציעים לנו 0% ריבית על המינוס עד סכומים של אלפים בודדים. וזה נשמע לנו לא כל כך נורא. אבל הבנק לא מציע לנו כסף וזה חוב לכל דבר ועניין.

ואז נכנסים למינוס קטן של 2000 ₪ כי מה כבר יכול לקרות. עד שמשהו קורה. משהו שהפתיע אותנו ואת התזרים שלנו. ואז המינוס גדל. וכשהמינוס גדל גם הריבית עליו גדלה.

ואיך היא עובדת? פשוט מאוד, כשנכנסים למינוס שעליו משלמים ריבית, ובכל רבעון אנחנו נשלם ריבית דו ספרתית על המינוס!!

רק לשם החישוב. נניח ונכנסו למינוס של 5000 ₪ בחשבון וכל רבעון נשלם עליו 12%, יוצא שכל רבעון נשלם – 600 ₪ והנה המינוס תפח ל 5600 ₪  וברבעון הבא נשלם עליו עוד 12% ואז נכנסים לסחרור שקשה לצאת ממנו.

הלוואת צריכה – חלקנו ודאי מכירים פרסומות שמציעים לנו לקחת הלוואה כנגד ההוצאות השוטפות שלנו (במיוחד בתקופת החגים) הלוואות אלו נקראות הלוואות צריכה. או כדי לרכוש דבר שערכו יורד עם הזמן כמו למשל רכב.

הלוואות אלו לא רק שהם לא באמת מקדמות אותנו, אלא בסוף ההחזר החודשי רק יתווסף להוצאות השוטפות. זה כמו ללכת צעד קדימה ואז שני צעדים אחורה. והנה הפכנו להיות בעלי חוב.

מינוף שנלקח באופן פזיז – אמנם הלוואה לצורך מינוף נחשב בתור צעד שאמור לקדם אותנו פיננסית. אבל אם המינוף לא נלקח בצורה נבונה, הוא יכול להזיק. למשל אם ההחזר החודשי של אותו מינוף הוא מעבר ליכולת שלנו או שלקחנו הלוואה בריבית גבוהה כשלמעשה יכולנו למצוא את אותה הלוואה בריבית נמוכה יותר.

חוב הוא לא בהכרח דבר שלילי

לסיכום, חוב לא חייב להיות דבר שלילי כל עוד הוא משרת מטרה בתוכנית גדולה ורחבה. חוב יכול לסייע לנו להתקדם כלכלית ולצבור הון. אבל כל עוד ניתן לעמוד בהחזר החודשי שלו. ואם חלילה לא מצליחים לעמוד בו אזי הוא פוגע ברמת החיים שלכם ויכול להזיק לכם.

אפשר לומר שחוב זה כמו סברס. מי שיודע כיצד לאכול אותו ולנקות אותו מהקוצים, יאכל פרי מתקתק. אבל מי שלא – על אף שיאכל את הסברס, ידיו תהיינה מלאות בקוצים שייקח זמן להוציא.

 

נכתב על ידי רון הברמן

***אין באמור לעיל המלצה לפעולות בניירות ערך ו/או בחירת מוצר פיננסי ו/או פנסיוני ו/או ביטוחי כזה או אחר, המידע הוא מידע לימודי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם בעל מקצוע***

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך