חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התכונה להצלחה בחיים נחשפת

מבחן המרשמלו

תוכן עניינים

זמן קריאה 3 דקות

האם נמצאה התכונה החשובה להצליח בכל תחומי החיים?

***כן גם בפיננסים

הכתבה הקרובה לא תעסוק בדיוק רק בפיננסים אבל מתקשרת לכך בעקיפין וכנראה חשובה מאוד להצלחה בחיים (בין היתר הפיננסיים), לכן נראה לי לנכון לפרסם אותה כאן בכל זאת.

שליטה עצמית וכח רצון – זו יכולת שבאה לידי ביטוי בכל תחומי החיים שלנו, היא יכולה להיות משמעותית מאוד להצלחה בכל תחום ולכן חשוב מאוד שנהיה מודעים לכך.

על פי מחקרים ישנה קורלציה (התאמה) בין אנשים בעלי יכולת שליטה עצמית גבוהה לבין הצלחה בחיים, כלומר רוב הסיכויים שאנשים בעלי שליטה עצמית גבוהה יצליחו בהרבה תחומים בחיים – חיי משפחה, בריאות, מצב כלכלי, קריירה ועוד…

אם תחשבו על זה רגע, זה גם הגיוני 

הרי אנשים עם משמעת עצמית וכח רצון גדול יהיו חזקים מספיק בשביל להתמיד באימון בחדר כושר, לעמוד בפיתוי ולא לאכול מאכלים מזיקים לבריאות, ללמוד במקום לראות טלוויזיה, לא להתפתות לקנות דברים שלא לצורך, בקיצור הבנתם אותי.

דוגמא לכך נוכל למצוא בניסוי המרמשלו המפורסם (https://youtu.be/QX_oy9614HQ) שנערך על ידי Walter Mischel (פרופסור מפורסם בתחום) בו נתנו לילדים מרשמלו ואמרו להם שביכולתם לאכול אותו עכשיו או לחכות מספר דקות (בזמן שהמבוגר הולך והם נשארו לבד בחדר) ולאחר מכן יקבלו 2 מרשמלו.

חלק מהילדים הצליחו לעמוד בפיתוי ולחכות , חלקם השני לא הצליח  ואכל את המרשמלו לפני הסוף.

אבל זה לא מה שמעניין…

בדקו אחרי הרבה שנים איך כל אחד מהילדים התקדם בחיים במספר תחומים ומצאו שמי שהצליח לעמוד בפיתוי ולשלוט בעצמו הצליח יותר בלימודים, יש לו פחות חובות, הוא בריא יותר, יש לו סיכוי נמוך יותר לרישום פלילי ועוד…

כן כן שמעתם נכון, ילדים קטנים שהצליחו לעמוד בפיתוי בגיל צעיר "הצליחו" יותר בהרבה תחומים שונים בחיים.

כלומר נראה שזה סוג של "אופי" שיש לנו עוד מגיל קטן.

אבל מה שיפה לראות מבין הילדים שהצליחו לעמוד בפיתוי זה שהם אכן רצו לאכול את המרשמלו אך מצאו כל מיני טריקים שיעזרו להם עם ההתמודדות – ישבו על הידיים, הסתכלו לתקרה, שרו שירים וכו'

הסחת דעת

הנקודה הזאת אולי נותנת לנו סוג של תקווה, אולי אפשר לאמץ לנו טריקים מסוימים בכל מיני תחומים החשובים לנו בחיים (כל אחד יבחר אם זה קריירה, בריאות, פיננסי…) וכך להצליח בהם יותר ולשפר את השליטה העצמית שלנו באופן כללי.

במחקרי המשך של אותו פרופסור (Walter Mischel) הוא מצא שבעזרת טריקים קטנים שנתן לילדים כמו לדמיין שהמרשמלו הוא רק תמונה הוא הצליח לשפר את השליטה העצמית שלהם באופן דרמטי, ילדים שלא הצליחו להחזיק מעמד 60 שניות כעת הצליחו לחכות 15 דקות!

ציטוט של וולטר מישל (מתוך מאמר)

“Once you realize that will power is just a matter of learning how to control your attention and thoughts, you can really begin to increase it.” –

ברגע שאתה מבין שכוח רצון הוא בסך הכל עניין של ללמוד איך לשלוט בתשומת הלב והמחשבות שלך, אתה יכול להתחיל להשתפר בכך  (תרגום חופשי) 

אני חושב (ומקווה) שעצם המודעות למשמעות העצומה של שליטה עצמית ואיפוק בחיים שלנו תתרום (אפילו בקצת) ותעזור לנו להשתפר בזה.

** למרות שדן אריאלי (בהרצאה בקישור – https://m.youtube.com/watch?v=qPjvMoGrS9o) אומר בהרצאה שאין הוכחות לכך שמודעות לבעיה מסוימת אכן משפרת את ההתייחסות אליה, אני בכל זאת אופטימי ובכל מקרה אני לא יכול להכריח אף אחד לנהוג כך (חוץ מעצמי) לכן כרגע זה הכי טוב שאני יכול לעשות 

אבל רגע איך כל זה מתקשר לכסף תאכלס?!

כשזה מגיע לעולם הפיננסי אני חושב שזה נוגע בעיקר לצרכנות נבונה ושליטה בהוצאות שלנו, לדעת להציב סדר עדיפויות ולשמור עליו.

כלומר לקנות מה שאנחנו באמת צריכים ולא מה שאנחנו רוצים ולעשות את זה בצורה חכמה (במקומות זולים ופחות בצורה ספונטנית).

"לשלם קודם לעצמך"כלומר להפריש כסף לחיסכון והשקעה לפני ורק אז להסתדר עם הכסף לשאר ההוצאות השוטפות (כמובן לדאוג לא להיכנס למינוס, אחרת לא עשינו בזה כלום).

תכנון לדעתי היא דרך טובה להתמודד ולשלוט בהוצאות שלנו, זה יכול לבוא לידי ביטוי בדברים הקטנים ביותר כמו להכין אוכל בבית, לקחת לעבודה ולאכול פחות בחוץ, לא ללכת לעשות קניות רעב, לא לקנות את הנעליים שראינו בחלון הראווה בזמן סיבוב בקניון (אולי מלכתחילה ללכת פחות לקניון) ועוד…

גם בדברים גדולים יותר זה יכול לבוא לידי ביטוי כמו רכב לדוגמא – האם אנחנו צריכים חדש או יכולים להסתפק ביד שניה, האם אנחנו צריכים רכב בכלל או יכולים להסתדר בלי (למרות שהתחבורה הציבורית בארץ "לא מדהימה" בלשון המעטה).

גילוי נאות – כותב הכתבה מחזיק רכב פרטי בעצמו 

תחום נוסף שאני יכול לחשוב עליו שמשמעת עצמית באה לידי ביטוי זה – 

השקעה בשוק ההון.

השקעה נכונה בשוק ההון נעשית באמצעות דרך ותכנית (ולא על בסיס תחושות בטן).

הרבה פעמים השקע בשוק ההון תדרוש מאיתנו משמעת עצמית לא לפעול מהבטן אלא להצמד לתכנית שלנו.

הדוגמא הקלאסית זה כשיש ירידות בבורסה, למשקיע הפועל מהרגש ואין לו תכנית מסודרת ומבוססת ידע, זו יכולה להיות רכבת הרים (למכור עכשיו? אולי ימשיך לרדת? אולי זה רק תיקון וממחר יעלה? מתי להכנס שוב?) ומתכון כמעט ודאי להפסדים…

מאמין שלכל אחד יש דוגמא כזו או אחרת מהחיים הפרטיים שלו שהוא יכול לראות איך זה בא לידי ביטוי.

נקודה נוספת קטנה לפני סיום, להורים (או להורים לעתיד) הקוראים את הכתבה.

לדעת לחנך את הילדים לעמוד בפיתוים ולדחות קצת סיפוקים מדי פעם (כמובן תלוי בגיל ובסיטואציה) יכול לעזור להם הרבה בהמשך החיים כמו שאנחנו יכולים לראות.

לסיכום

שליטה עצמית היא כנראה משהו שאפשר להתאמן עליו ולהשתפר בו, זו יכולת מאוד חשובה לכל תחום בחיים שלנו לכן חשוב להיות מודעים אליה ולנסות להשתפר בה.

בר נעמני – מייסד קהילת הפיננסים הגדולה בארץ בפייסבוק – “ידע שווה כסף – לי זה עולה יותר” https://www.facebook.com/groups/2210028712553194/

Print Friendly, PDF & Email
שתפו את חבריכם😀
מאמרים לפי נושאים

חברי הקהילה שלנו
מקבלים הטבות בלעדיות ומיוחדות,
עדכונים וידע ששווה הרבה כסף!

מעל ל-220,000 איש לא טועים!

ריכזנו הטבות שוות במסחר עצמאי, הכל במקום אחד, לך רק נותר לבחור את ההטבה המתאימה ביותר עבורך